Προς το περιεχόμενο

ΗΠΑ: Νόμος για την απαγόρευση χρήσης λογισμικού της Kaspersky από κρατικές υπηρεσίες


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομοσχέδιο που υπογράφηκε από τον πρόεδρο των ΗΠΑ την Τρίτη απαγορεύει τη χρήση software της Kaspersky από αμερικανικές κρατικές υπηρεσίες. Η εξέλιξη αυτή έρχεται έπειτα από μήνες κινήσεων της αμερικανικής κυβέρνησης για την επιβολή “εμπάργκο” στα προϊόντα της ρωσικής εταιρείας, λόγω ανησυχιών για τις σχέσεις της με το Κρεμλίνο.

Το νομοσχέδιο περιλαμβάνει επίσης θέματα που άπτονται της πολιτικής στον τομέα των αμυντικών δαπανών. Όσον αφορά την απαγόρευση λογισμικού της Kaspersky, έρχεται να συμπληρώσει την ντιρεκτίβα που είχε εκδώσει η κυβέρνηση Τραμπ τον Σεπτέμβριο, ζητώντας από τις αμερικανικές υπηρεσίες να αποσύρουν εντός 90 ημέρες τα προϊόντα της ρωσικής εταιρείας που τυχόν χρησιμοποιούν. Το “εμπάργκο” αφορά τόσο τα στρατιωτικά όσο και τα πολιτικά δίκτυα.

 

Για “επαρκώς τεκμηριωμένες και εξαιρετικά ανησυχητικές” αιτιάσεις εναντίον της Kaspersky, μίλησε η Jeanne Shaheen, γερουσιαστής των Δημοκρατικών που ηγείται στις εκκλήσεις του Κογκρέσου για απαγόρευση των προϊόντων της ρωσικής εταιρείας. Όπως πρόσθεσε, το saftware της Kaspersky συνιστά “σημαντική απειλή” για την εθνική ασφάλεια των ΗΠΑ.

 

Η Kaspersky πάντως έχει επανειλημμένα απορρίψει τις κατηγορίες για συνεργασία με τη ρωσική κυβέρνηση, με σκοπό την κυβερνοκατασκοπία. Μάλιστα, τον Οκτώβριο, είχε ανακοινώσει πως θα επιτρέψει σε ανεξάρτητες επιτροπές ειδικών να ελέγξουν τον πηγαίο κώδικα του λογισμικού της, όπως και τυχόν μελλοντικών αναβαθμίσεων.

 

Link.png Site: Reuters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετοια κινηση απο μια χωρα που σκανδαλισε με την NSA και την εκτελεση στα 3 μετρα της Ουδετεροτητας του Διαδικτυου ειναι διαφημιση για την Kaspersky 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Bill Gates είναι κολλητός του Trump και έχουν κάνει συμφωνία για αποκλειστικότητα στους κρατικούς υπολογιστές .

 

Σε λίγο θα δείτε ότι θα κάνουν και εμπάργκο στην Sony . Μόνο Xbox !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που αποδεδειγμένα παρακολουθούν όλο το πλανήτη, χωρίς αποδείξεις αλλά μόνο με αίσθημα ρωσοφοβίας διώκουν κάθε τι ρώσικο σε όλα τα επίπεδα,από αθλητισμο μέχρι διπλωματία και εταιρίες.

Ο πόλεμος γίνεται αναίμακτα για την ώρα αλλά ποτέ δε ξέρεις που θα φτάσει.

Ευτυχώς για το πλανήτη το παιχνίδι έχει αλλάξει,μπήκαν και άλλοι δυνατοί παίχτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΜΓ!!1 ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΝΙΙΣΤΑΛ!!111

 

...

 

Α,

Δεν είμαι κρατική υπηρεσία.

Ούτε διαμένω ΗΠΑ.

..

Οκ, το κρατάω μέχρι να λήξει το Trial (Αύριο).

 

 

Το κάθαρμα μου έσβησε το steam_api.dll απο το Blade Kittenκαι το Notepad.exe απο το C:\WINDOWS :(

Δε θα το συγχωρίσω ποτέ :(

Και δεν Τολμώ να κάνω full system scan. Ξέρω οτι θα μου κάνει delete το Partition του Ubuntu που τρέχω μέσα απο SD Card μέσω αντάπτορα :(

Απλά το ξέρω :¨(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά παθαίνεις όταν αποκαλύπτεις οτι η CIA - NSA είναι πίσώ απο τα Malware/Hacking Groups Regin και Equation Group

 

https://motherboard.vice.com/en_us/article/kz755a/ex-nsa-hackers-are-not-surprised-by-bombshell-kaspersky-report

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...