Προς το περιεχόμενο

ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΕΚΤΥΠΩΤΗ


_VIC_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

file mou pistevw pws to kostos einai asumforo.

8es eidika xartia gia ektypwsh fwtografiwn(Photo paper)

kai episis ta melania sou 8a teleiwnoun se suntomo xroniko diasthma,

opote kai alla e3oda gia melania.

 

Epi toy 8ematos 8a sou proteina enan Hewlett Packard.

 

PS.: To kostos emfanishs fwtografias apo psifiaka mesa kostizei 15-23cent ana fwtografia se fwtografeia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file mou pistevw pws to kostos einai asumforo.

8es eidika xartia gia ektypwsh fwtografiwn(Photo paper)

kai episis ta melania sou 8a teleiwnoun se suntomo xroniko diasthma' date='

opote kai alla e3oda gia melania.

 

Epi toy 8ematos 8a sou proteina enan Hewlett Packard.

 

PS.: To kostos emfanishs fwtografias apo psifiaka mesa kostizei 15-23cent ana fwtografia se fwtografeia.[/quote']

 

Εγω πιστευω,χωρις να εχω κανει υπολογισμους, οτι το κοστος ειναι περιπου το ιδιο με το φωτογραφειο. Η διαφορα ειναι οτι στο φωτογραφειο οι φωτο ειναι λιγο καλυτερες, αλλα απο την αλλη με τον εκτυπωτη εχει κανεις την πολυτελεια να τις εκτυπωνει κανεις οποτε θελει και ο,τι φωτο θελει.

 

Οσον αφορα με το μελανι, μπορω να πω οτι με τον Canon i560x, εχει τυπωσει η κοπελα μου, γυρω στις 100-120 10x15 και 3-4 Α4 πριν τελειωσουν και τα τρια χρωματα (τελειωσαν συγχρονως). Μαυρο ακομη εχει και το εχω χρησιμοποιησει κι εγω για εκτυπωσεις κειμενων (οχι παρα πολλα, σε μετρια ποιοτητα).

Τελος αναφερω οτι τα μελανια του Canon εχουν 10 ευρω το καθε χρωμα και 13-14 το μαυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος είναι περίπου 3 ή 4 φορές παραπάνω από ότι αν τις γράψεις σε cd και τις πάς σε φωτογραφείο. Κάθε φωτογραφικό χαρτί Α3 κοστίζει περίπου 1 ευρώ. πρόσθεσε και το μελάνι και την ώρα που τρως για να τυπώσεις (εγώ έχω εναν HP 9650 και για Α3 στη μέγιστη ποιότητα κάνει περίπου 70 λεπτά). Πάντως είναι ευκολία γιατί πολλές φορές βαριόμαστε να γράψουμε CD, να πάμε στο φωτογράφο, να ξαναπάμε μετά από λίγο για να πάρουμε τις φωτογραφίες.

Εγώ πήρα HP μόνο και μόνο γιατί έχω τον ίδιο στη δουλειά και παίρνω τζάμπα μελάνια, πιστεύω ότι οι καλύτεροι εκτυπωτές είναι οι Canon, ποιότητα λίγο πολύ όλοι καλοί είναι, (μετράει κυρίως το χαρτί) αλλά οι Canon είναι πιο οικονομικοί γιατί έχουν ξεχωριστά cartridge για κάθε μελάνι και ξεχωριστά την κεφαλή.

Πάντως οι ακριβοί εκτυπωτές έχουν μελάνια που κρατάνε πολύ ενώ οι φτηνοί έχουν πιο μικρά cartridge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Canon Pixma IP5000. Κορυφή τόσο από ποιότητα εκτυπώσεων όσο και από τιμές μελανιών

 

http://www.pixmania.com/gr/gr/54555/art/canon/aeooouo-o-pixma-ip5000.html

http://www.adorama.gr/gr/products/left_frame.php?cat_id=4&ft=1 (γλιτώνεις τα μεταφορικά αν είσαι Αθήνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι οι ΗΡ είναι αργοί και έχουν πανάκριβα μελάνια δε σημαίνει ότι είναι η μόνη λύση εκτός του φωτογραφείου.

1. Ο Canon μου εκτυπώνει μία σελίδα Α4 (4 φωτο 10Χ15) σε 2 λεπτά (η Α3 γιατί αναφέρθηκε; )

2. Παίρνω 8 μελάνια (2 τετράδες δλδ) προς 27 ευρώ (όχι Canon)

3. Χαρτιά μπορείς να βρείς φτηνότερα. Canon Photo Glossy Paper τα 20 φύλλα Α4 (δλδ 80 φωτογραφιες) 7.65 Ευρώ. (και πάλι δε κατάλαβα γιατί Α3).

 

Κάντε τα μαθηματικά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έπερνα CANON. έχω και ψηφιακή Canon. Ενας γνωστός έχει τον 3000 και είναι άψογος.Τυπώνει και πάνω σε CD.Και το κόστος των μελανιών δεν είναι τεράστιο

Κατα τη γνώμη μου επίσης το κόστος για έναν HP είναι ασύμφορο αλλά σου εγγυάται τέλεια ποιότητα αφού με κάθε μελάνι αλλάζεις και την κεφαλή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nikolis η τιμη του adorama ειναι η καλυτερη της αγορας, για canon 3000 που κοιταξα.

Τον canon ομως θα τον εχει αραγε ετοιμοπαραδοτο? Γενικα, σε προιοντα που υπαρχει μεγαλη ζητηση, εχουν αμεση διαδεσιμοτητα? (Για δυσκολα μοντελα περιμενεις-παραγγελια)

 

Και οι τιμες ειναι αυτες του site ή σαν το πλαισιο, ολως τυχαιως, παντα το site ειναι φτηνοτερο απο το ταμειο του καταστηματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exw ton 3000 kai eimai APOLYTA euxaristhmenos. Ektupwnei mia xara, einai taxutatos gia ta lefta tou, ektypwnei automata duplex, ektupwnei se CD, ta melania pou agorazw einai asteia se timh kai kratane (2pl droplet size sth maximum poiothta, dld gia fwtografies) .... Ti allo na zhthsw? To mono pou 9a h9ele parapanw kapoios xrhsths fantazomai oti einai na ektypwnei 40 selides to lepto ....... :) Ton phra apo to pixmania pros 101 eurw +15 (tote, twra 40) gia ta metaforika.

 

4 melania=de petas to egxrwmo an sou teleiwsei MONO to mple px.

HP=panakriba melania kai argos

 

Genika oi seires tis Canon exoun parei ta kalutera sxolia se apeira test.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο πράγματα έχω να πω ναι στον IP3000 της Canon (αναλογία καλύτερης τιμής και ποιότητας νομίζω δεν υπάρχει) και δεύτερον ΟΧΙ στους HP τους τρώω στη μάπα 8 χρόνια (5 μοντέλα mid και low end πέρασαν από τα χέρια μου). Μόλις αγόρασα ένα Canon IP2000 και είναι αρκετά καλός με 94? ΜΟΝΟ. Τον 3500 της HP που πήρα τελευταία (το καλοκαίρι) 80+? είναι αστείος στη φωτογραφία....καμία σχέση με τον Canon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nikolis η τιμη του adorama ειναι η καλυτερη της αγορας' date=' για canon 3000 που κοιταξα.

Τον canon ομως θα τον εχει αραγε ετοιμοπαραδοτο? Γενικα, σε προιοντα που υπαρχει μεγαλη ζητηση, εχουν αμεση διαδεσιμοτητα? (Για δυσκολα μοντελα περιμενεις-παραγγελια)

 

Και οι τιμες ειναι αυτες του site ή σαν το πλαισιο, ολως τυχαιως, παντα το site ειναι φτηνοτερο απο το ταμειο του καταστηματος?[/quote']

 

Karib δεν το γνωρίζω γιατί δεν έχω ψωνίσει ποτέ από εκεί. Λογικά θα πρέπει να έχει γιατί ασχολείται καιρό με τη φωτογραφία (ψηφιακή και μη) και θεωρείται σοβαρό μαγαζί. Από τιμές γενικά που έχω τσεκάρει είναι μακράν το πιο φθηνό σε ανάλογα είδη (Ψηφιακές μηχανές, εκτυπωτές και σαρωτές) αλλά επαναλαμβάνω δεν είχα έως τώρα καμμία συναλλαγή μαζί τους ώστε να εκφέρω γνώμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Canon Pixma IP4000 ψηφιζω. Βαση κριτικων που ειδα απο tomshardaware guide. Εδειχνε οτι εχει την καλυτερη ποιοτητα φωτογραφικης εκτυπωσης, ακομα και απο τον 5000, ειναι και φτηνοτερος και ειχε και καλυτερο κοστος ανα σελιδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Egw exw ton Canon ton iP5000 ki eimai apoluta euxaristhmenos.. Stis fwtografies apo digital camera exei para polu kalh apodosh kai eidika se xarti ths canon.

Tha sou elega basika na dialekseis enan opoiondhpote ths canon me ton iP4000 na einai pio konta sta lefta pou zhtas..

Genika canon sundiazoun polu kalh poiothta kai fthnotero (me megalh diafora) kostos ana selida apo opoiadhpote allh marka..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...