Προς το περιεχόμενο

Aganaktisi me anemistiraki


Fan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

madsc, όπως όλες οι εταιρίες, έτσι και εγώ δεν θα έπρεπε να ξεθάψω τα παλιά μοντέλα μου, αλλά περιμένω να τελειώσω το καινούργιο... αν και το έχω υποσχεθεί εδώ και καιρό, είναι οι συμπαντικές δυνάμεις που δεν με αφήνουν... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Egw isixasa me ton eksis tropo:

 

Pira trodofotiko ZALMAN 400W (109 Euro)

CPU Cooler Thermaltake XP-120 (60 Euro)

Evala ena palio anemistiraki POWMAX pou einai poly athorivo.

Northbridge Cooler ZALMAN ZM-NB47J (~10 Euro)

 

Afta, kai tpt allo apo anemistiria klp klp!

Ena sou lew:

 

VRIKA THN ISIXIA MOY!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν παίζει ρόλο μόνο το υλικό, το πάχος του, αλλά κ το σχήμα της επιφάνειας του. Δεν πρέπει να το ισιώσεις. Τα "σκαμπανεβάσματα" που λες είναι αυτά που βοηθάνε στο μέγιστο στην απορρόφηση του ήχου άρα κ στη μείωση των db.

Μόλις μπορέσω θα σηκώσω photo από ένα τέτοιο case να έχουμε κ οπτικό :D.

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν ντύνεις ακριβώς πίσω από τη mobo, ξεβιδώνεις κ ντύνεις το δεξί πλαινό του case. Για μπροστά για αυτό ανέφερα "όπου είναι εφικτό" , δηλ ντύνεις τα κενά 5,25 bay κ αυτά από τη μέσα μεριά του κουτιού. Τα "σκαμπανεβάσματα" του ricofon πρέπει πάντα να κοιτάνε την πηγή του ήχου - όπερ τους ανεμιστήρες.

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lisi gia katapolemisi thorivou pou efarmosa ego sto ena apo ta 2 pc mou. case heroichi 6920 allagi ton 2 12cm fans pou exei mesa an kai einai idi arketa athorivoi me 2 papst psiktra silent boost thermaltake passive cooler gia chipset nvsilenser sta 7 volt gia tin vga 9600 kai miosi ton 2 fans tou trofodotikou (levicom 420 apo 12v se 7 me xrisi 4 sinolika miotiron voltage) tous papst kai ton chipset cooler tous pita apo to pc-store to case kai ta kalodiakia miosis voltage apo to e-shop. einai apistefta athorivos koimase aneta kai me to parapano pistepse me kai oi temps de ksepernoun 40 cpu under load (sempron 3000+ overclocked se 2300 mhz apo 2000) kai case 34 me room temp 23.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ta potensiometra meionoun tin tasi eisodou se mia siskeui. stin periptosi tou fan ,rixnei tis strofes tou.. exei enan regouladoro pou girnaei aristera-deksia kai kanonizeis etsi tin tasi pou thes na pernaei .to thema me ta potensiometra omos einai allo file apo ta eksarxeia.Kalo na rixnoume ton thorivo ... alla na exoume kai psiksi.eidalos den exei noima.auto pou prepei na ginei einai na vreis fans pou stin kanoniki tous leitourgeia den kanoun thorivo.ama einai na ta rikseis sta 500 rpm logiko einai na mi kanoun thorivo alla den tha exeis kai psiksi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pantws egw perimenw ton madsc na anebasei photos giati exw psithei asxima me to ricofon.....emena den kanei thoribo poli alla thelw na ton meiwsw k allo...exw to thermatake psu 480(pou den to akouw me tipota....17db) k to thermaltake silent boost(auto einai pou thelw na min akouw sta 21-22db :D )

parolauta thelw 1on na peiramatistw+2on na dw ti paizei me meiwsi thoribou+auxisi thermokrasias me to sigekrimeno iliko....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να κάνεις, ξεκινάς με καλό σχεδιασμό!

Τί εννοώ? Βρίσκεις από που προέρχεται ο περισσότερος θόρυβος και φροντίζεις να τον μειώσεις...

 

Ανεμιστηράκια: 7volt και μετά βλέπουμε για άλλες μόντες (αντιστάσεις σε σειρά, ροοστάτες)

 

HDDs: Αν είναι WD και σφυρίζουν πολύ, βουρ για αντικατάσταση! (όπου ναναι στέλνω έναν δικό μου και έναν ενός φίλου γιατί το λέει το site ότι μετράει για replacement o high pitched idle noise)... Αν απλά ακούγονται όταν διαβάζουν, μόνο λαστιχάκια μπορείς να βάλεις να μειώσεις κραδασμούς.

 

Τροφοδοτικο: ανεμιστήρας δυνατός; Θορυβώδες τροφοδοτικό γενικά; Άλλαχ'το! Better safe & sound(proof) than sorry...

 

Όσον αφορά για τα υπόλοιπα, για θερμοκρασίες η καλύτερη δουλειά είναι η τακτοποίηση του εσωτερικού με καλώδια και συσκευές, σύμφωνα με την ΡΟΗ ΑΕΡΑ! Ρουφάει φρέσκο ψυχρό αέρα από μπροστά χαμηλά και βγαίνει από πίσω ψηλά!

 

Αυτά τα ολίγα... Όσον αφορά το σύστημά μου, θα βγάλω και photos σύντομα σε άλλο post γιατί όταν αλλάξω και τον hdd μου το pc θα έχει μόνο 2 ανεμιστήρες του τροφοδοτικού... (Είχε έναν, πρόσθεσα και δεύτερο και παίζουν μισές στροφές) Και χωρίς 60eures Zalman και 250άρες watercoolers.... Αυτά καλά για όποιον σκάει τόσα λεφτά, αλλά κατά τη γνώμη μου μας τα πουλάνε με κόστος πολλά τοις εκατό παραπάνω...

 

Οι τσαμπατζίδες έχουν... φαντασία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...