Προς το περιεχόμενο

Μπαταρίες Laptop.


Kostas75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

pedes ego tha rotiso tora to anapodo ,diladi an einai epitrepto na tin ksefortizo/fortizo polless fores to mina diladi milem 1-2 ti mera giati borei na eimai se ena domatio na pao se ena allo xoris to kalodio na katso ligo me bataria meta na apofortistei kai na ti balo se rebma kai toubalin....genika einai kako na ti fortizoume apofortizoume sixna ?an kai ksero oti i bataria exei sigkekrimeno arithmo fortiseon ...gia peite!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μιας που σας βρηκα να σας ρωτησω και εγω κατι;;;

Εχω 2 ακριβως ιδιους FSC Amilo M 7310 αγορασμενους με 2 μερες διαφορα...

Τρεχουν ακριβως το ιδιο OS και σχεδον τα ιδια προγραμματα...

Η μπαταρια του ενος κραταει περιπου 1,5 ωρα και του αλλου max 55 min...

Εχει κανενας παρομοιο φορητο να κανω συγκριση αυτονομιας;;; :confused:

 

Υπαρχει κανενας ευκολος τροπος να ελεγξω τις μπαταριες των δυο φορητων πριν παω τον δευτερο για service? :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα πας τον 2ο για service λόγω μπαταρίας;;; Δε νομίζω να γίνει τπτ και να σου πω την αλήθεια δε νομίζω να στον δεχτούν. Η μπαταρία παίζει από φορητό σε φορητό... Δε νομίζω να θεωρείται πρόβλημα.

 

Δεν έχεις να χάσεις τίποτα πάντως αν τους ρωτήσεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα πας τον 2ο για service λόγω μπαταρίας;;; Δε νομίζω να γίνει τπτ και να σου πω την αλήθεια δε νομίζω να στον δεχτούν. Η μπαταρία παίζει από φορητό σε φορητό... Δε νομίζω να θεωρείται πρόβλημα.

 

Δεν έχεις να χάσεις τίποτα πάντως αν τους ρωτήσεις ...

 

 

Αλλο το να παιζουν 10-15 λεπτα και αλλο το να εχει 50% μειωμενη αποδοση ο δευτερος :???:

Απο Τριτη θα μιλησω με FS μπας και βρω καμια ακρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Μιας που σας βρηκα να σας ρωτησω και εγω κατι;;;

Εχω 2 ακριβως ιδιους FSC Amilo M 7310 αγορασμενους με 2 μερες διαφορα...

Τρεχουν ακριβως το ιδιο OS και σχεδον τα ιδια προγραμματα...

Η μπαταρια του ενος κραταει περιπου 1,5 ωρα και του αλλου max 55 min...

Εχει κανενας παρομοιο φορητο να κανω συγκριση αυτονομιας;;; :confused:

 

Υπαρχει κανενας ευκολος τροπος να ελεγξω τις μπαταριες των δυο φορητων πριν παω τον δευτερο για service? :-D

 

Δοκίμασες να "ανταλλάξεις" τις μπαταρίες στα δύο μηχανήματα αφού είναι ακριβώς ίδια? Μπορεί το ένα να έχει κάποια ρύθμιση που να προκαλεί μεγαλύτερη κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, αυτές τις μέρες πρέπει να χρησιμοποιώ το λαπτοπ στη δουλειά για 8 ωρο +.

 

Τι πρέπει να κάνω για να μην καταστρέψω την μπαταρία του;

 

Όλη μέρα στη πρίζα; Να το αφήνω να ξεφορτίζει μια φορά τη μέρα, ή και δύο τρεις ακόμα;

 

Θενξ για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ έχω laptop HP Compaq 10ετίας (και βαλε) με συνεχή χρήση όλο το 24ωρο και δεν έπαθε ποτέ τίποτα η μπαταρία του.

Ουτε την έβγαλα ποτέ, ούτε με απασχόλησε ποτέ το θέμα να την φορτίζω και να την αποφορτίζω.

Το μόνο που θα με απασχολούσε πλέον είναι η μπαταρία του, αφού όλο το μηχάνημα πλέον είναι κειμήλιο! (μήμη 64ΜΒ, δίσκος 10GB κλπ)

 

Αλήθεια είδατε εσεις ποτέ σε οδηγίες κατασκευαστού να λέει "να βγάζετε την μπαταρία όταν το έχετε στην πρίζα"? Εμένα το μόνο που γράφει είναι πώς να την τοποθετήσω.

Πουθενά και κανένας δεν το γράφει γιατί απλά είναι ράδιο αρβύλα.

Αμα έπρεπε να βγαίνει θα έδιναν και ένα καπάκι για να το βάζεις ωστε να καλύψεις το κενό όταν δεν την χρησιμοποιεις!

Τα laptops είναι κατασκευασμένα για να λειτουργούν με την μπαταρία, η οποία φυσικά και ΔΕΝ φορτίζει συνέχεια.

Όταν φορτίσει το λαμπάκι της μπαταρίας σβήνει άλλωστε.

 

Εμένα με έχει σώσει η μπαταρία απο διακοπές ρεύματος και αυξομειώσεις τάσης.

 

Όσο για τις πληρεις αποφορτίσεις που λέτε: Aυτό ξέρω ότι ίσχυε στις παλαιού τύπου μπαταρίες των κινητών και όχι στις λιθίου που καλό είναι να μην αποφορτίζονται πλήρως γιατί καταστρέφονται χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα ειναι σοβαρό και η χρήση της μπαταρίας εξαρτάται απο την συνολική χρήση του φορητού, άλλο να τρέχεις word και άλλο ένα παιχνίδι σε ένα δεύτερο σύστημα. Όπότε στα νέα Βίστα υπάρχει ένα πρφίλ ισορροπημένης κατανάλωσης..και νομίζω ότι αποτελεί τη χρυση τομή σε επιδόσεις και κατανάλωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Den isxuei stis mpataries palaiou tupou mono..apla autes eprepe se KA8E fortish na apofortizontai plhrws kai meta na fortizontai giati alliws xalousan polu grhgora.Oi kainouriou tupou :-P de xreiazetai synexeia auth h diadikasia alla einai kalo na ginontai mia sto toso gia na "strwnei" h mpataria...kati san calibrate tou deikth kai twn cells...

An xrhsimopoieis to laptop se paixnidia ktl pou anebazoun thn 8ermokrasia tou susthmatos polu tote xalaei pio grhgora h mpataria..an twra douleueis (word,excel ktl ) den anebainei toso h 8ermokrasia kai den xalaei toso grhgora...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία άλλη γνώμη; Υπάρχει κάπου επίσημα γραμμένο ότι ο φορητός μπορεί να δουλέψει (με ασφάλεια) χωρίς τη μπαταρία του; Ειδικά για καινούριο μηχάνημα είναι μεγάλο ρίσκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...