Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφίες modαρισμένων κουτιών/cases...


nikoskon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, D1mm1s είπε

ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΟ
Πάρα πολύ ωραιο.. Μπράβο

Σιγά Μπονάτσε 😁

Επεξ/σία από lefstef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

- παρουσιαση μπαλκονο-pc - 😋

Ξεκινωντας να πω οτι το τελευταιο κουτι που εχω αγορασει ηταν ενα Antec Performance Plus PLUS1080AMG Metalic Gray σε εποχες που εκτος απο cpu&gpu ακομα και οι δισκοι εκαναν θορυβο οι SCSI ακομα περισσοτερο θορυβο και οι WD Velociraptors τσιριζαν εξισου, στοχος ηταν το εντελως αθορυβο pc ωστε σε απολυτη ησυχια να ακουω μονο τη μουσικη που εβγαινε απο αυτο, μετα απο πολλες πατεντες και πειραματισμους κατεληξα να βγαλω το pc εξω στο μπαλκονι εμπνευσμενος απο τα μπαλκονο-ταρατσο-κουτια του awmn.gr

το πειραμα πετυχε και βρηκα την ησυχια μου, πλεον μου ειναι αδιαφορο στις ποσες στροφες δουλευουν οι case ανεμιστηρες ή της Gpu ή αν θα εχει coil wine κλπ. τα καλωδια (usb/hdmi/Dp/sound) ερχονται μονοκομματα ή με προεκτασεις με repeaters/extenders ειτε ξεχωριστα ειτε σε hubs μεσα απο καλωδιοδιαδρομο κατω απο το γραφειο, τα power led & reset buttons ειναι σε ενα κουτακι και ερχονται μεσω ενος cat6 καλωδιου περασμενο επισης κατω απο το γραφειο, τελευταια εχω βαλει κι ενα smart plug και το ανοιγω απευθειας με το κινητο με ενεργοποιημενο το boot on power απτο bios,

το κουτι ειναι ενα στεγανο μεταλλικο ερμαριο IP65 διαστασεων Ύψος: 60εκ Πλάτος: 40εκ Βάθος: 20εκ
στο επανω μερος στο θερμοτερο σημειο του κουτιου εχει μπει ενας αισθητηρας STC 1000 για παρακολουθηση θερμοκρασιας on the spot,
το κατω μερος του κουτιου ειναι αποσπωμενο με βιδες, ειχε δικες του τρυπες εξαερισμου στις οποιες ανοιξα κι αλλες, πλεον εχω βαλει μια δικη μου μεταλλικη σιτα για ακομα καλυτερη ροη αερα

οι ανεμιστηρες του κουτιου πριν ηταν 2 Corsair ML140 Pro -υπερευχαριστημενος- σε push-pull mode μετα απο δοκιμες κατεληξα οτι ο κατω που εβαζε δεν εκανε καμια διαφορα, με την αποκτηση της 4080 (απο 2070S) αναβαθμισα σε 2 Noctua NF-A14 industrialPPC-2000 για να ειμαι ησυχος, και οι δυο ειναι επανω αντικριστα και βγαζουν προς τα εξω δημιουργωντας αυτοματα εξαιρετικη ροη απο κατω,
αυτακια για τους case ανεμιστηρες αρχικα ειχα φτιαξει διπλωνοντας φυλλα αλουμινιου, πλεον εχω βαλει ενα inox σκευος gastronom το οποιο εχω κοψει στη μεση με τροχο

στο επανω μερος εχω βαλει ενα πλακε led για φως, επισης εχω βγαλει την εσωτερικη μεταλλικη πλατη του ερμαριου και στη θεση της εχω βαλει την πλατη απο pc case για 100% συμβατοτητα με καθε μητρικη και ευκολο βάλε-βγαλε, παλιοτερα ειχα τρυπησει την εσωτερικη μεταλλικη πλατη και ειχα custom βαση για τη μητρικη, με αυτον το τροπο κερδισα μερικα εκατοστα σε βαθος και ξεγνοιασα με τα template και τις τρυπες που εφτιαχνα αναλογα με το size της μητρικης mini/micro κλπ.

απο θεμα σκονης ελαχιστη, απο τον Δεκεμβριο του 2022 που εβαλα την RTX 4080 μεχρι σημερα μια φορα το Πασχα εκανα ενα φυσημα, θεματα υγροποιησης/υγρασιας μηδεν μια και η ροη του αερα μεσα ειναι εξαιρετικη και δεν αφηνει περιθωρια υγροποιησης ακομα και τις μερες υπο το -0c ακομα κι οταν εχει χιονι επανω.. αλλωστε εκεινη την εποχη τα components μεσα οριακα ξεπερνουν τα διψηφια νουμερα.. που σημαινει οτι δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα μεσα-εξω και ειδικα στα τοιχωματα για να γινει υγροποιηση, ουτε θεματα με στατικο ηλεκτρισμο σε καταιγιδες/ κεραυνους/ αερα κλπ. το κουτι ειναι εξω πανω απο 15 χρονια κι εχει περασει απο ολες τις συνθηκες και πολλες αναβαθμισεις..

παρακατω μερικες φωτο, τα pc parts ειναι στην υπογραφη μου:

Spoiler

2C94Do4.jpg

dGrun0g.jpg

στηριγμα για να κραταει καλα κοντρα την Gpu, στο βαθος φαινεται η ακρη του αισθητηρα:
Rn8Dna5.jpg

HJRGPS1.jpg

V7iOb6J.jpg

ZPhpKMs.jpg

gWfDcdf.jpg

4I78Sjk.jpg

5Im0vgr.jpg

BBkXCzj.jpg

και καποιες παλαιοτερες φωτο με χιονια, βροχες, Ups, κλπ..

Spoiler

8LGzx9X.jpg

XCqLiSK.jpg

qFz2YGo.jpg

1ENU7fQ.jpg

98pePcq.jpg

Wc7mqPy.jpg


χθες ειχαμε το peak του Κλεωνα, εξω χτυπησε 39,5c η καλυτερη ευκαιρια που περιμενα για να το τεσταρω με τα νεα parts, οπως φαινεται στα screenshots οι case fans στα περισσοτερα benches δουλευαν στο ρελαντι στο 65% που ειναι το default σχεδον αθορυβα:

Spoiler

FpNvtWQ.jpg

σε idle με 39,4c ambient οι ανεμιστηρες της 4080 αρνουνται να δουλεψουν 😙 (λογω της εξαιρετικης απαγωγης θερμοτητας που κανουν εσωτερικα οι 2 Noctua αποτρεποντας ετσι την θερμοκρασια να κανει pile-up) :
u14aEIC.jpg

temps while benchmarking CP2077:
T7fohrW.jpg

NAqeVxe.jpg

Cinebench R23   89c max το Πασχα που ειχα ξαναδοκιμασει ηταν λιγο πανω απο τους 70c max
meanwhile οι ανεμιστηρες της 4080 επιλεγουν να ριξουν εναν υπνακο 😙
O9I6sEX.jpg

The RiftBreaker Gpu Benchmark:
BdRaBA8.jpg

TLOU:
Vk7ikUP.jpg

Plague Tale:
8d7Iq2T.jpg

Diablo IV:
hCgfIB0.jpg


τεστ ροης αερα, το pull γινεται αποκλειστικα απο τους 2 ανεμιστηρες που ειναι τερμα επανω:
https://imgur.com/ybxwG5a
 

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 9
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 μήνες μετά...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...