Προς το περιεχόμενο

Γιατι δεν μπορω να pingάρω πουθενα??


polaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ping7hs.jpg

 

Τι ειναι παλι αυτο μπορείτε να μου εξηγήσετε???

Ειμαι με DSL πανω σε ενα Zyxel αλλά δε νομίζω οτι έχει σημασία μιας και στο router πατάω κανονικα και βλεπω και με βλέπουν όλα τα pc...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε μπας και εχεις δωσει την ip αυτην και σε κανενα αλλο pc?

και κατι αλλο, συμπληρωνεις ολα τα στοιχεια στον πινακα των ρυθμισεων για την ip, ετσι; ιδιο subnet mask κτλ κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

auto DHCP αφου το zyxel κάνει το routing...

Το θεμα ειναι οτι δεν pingαρει πουθενα!!! Ουτε στο ρουτερ ουτε σε κανενα pc και ουτε και σε κάποια internetικιά ΙΡ...

 

Ιντερνετ εχω κανονικα, δικτυο επίσης, και το VNC λειτουργει κανονικα, οπότε πχ. μπαινω στο PC του αδερφου μου γράφοντας την ΙΡ του χωρίς πρόβλημα...

 

Γι'αυτό με παραξενέυει, τί σόι μήνυμα ειναι αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to 192.168.1.1 kai ta ypoloipa pc ta pingareis i mono esena de mporeis?

firewalls tsekare' date='eite apo xp h alla.

(mipos exeis sygate?)[/quote']

 

Δεν έχω καποιο firewall ουτε καν των ΧΡ...

Sygate τι ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες εαν στον router υπαρχει επιλογη για να κοβει τα ICMP πακετα. Προσπαθησε να κανεις ενα traceroute σε ενα pc μεσα στο δικτυο. Εαν δεν παιξει ουτε αυτο τοτε μαλλον υπαρχει καποιο τετοιο option.

 

Τα υπολοιπα pc σε pingaroun κανονικα?

 

Για δοκιμασε επισης να κανεις ping 127.0.0.1 και πες μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

den ksero pos na do afto sto router.. To provlima mou einai oti apto diko mou pc den mporo na mpo sto router!!

 

Tha to dokimaso aptou aderfou mou alla den thimamai na eixa dei epilogi gia ICMP...

Ta upoloipa pc me pingaroun kanonika nai.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που ολα τα pc σε pingaroun τοτε δεν πρεπει να ειναι θεμα του router.

 

Αυτο το bad option που αναφερεται δεν καταλαβαινω πως μπορει να βγει...Σαν να μην ειναι σωστο το echo reply που σου ερχεται πισω. Εισαι σιγουρος οτι τα firewalls ειναι disabled? Στην περιπτωση του sygate μην το απενεργοποιεις, βαλε απλα "allow all".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...