Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με LAN μεταξύ δυο υπολογιστών!


Innersense

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά

 

Μου παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα:

 

Έχει ένας γνωστός δυο υπολογιστές βλέπουν (-έβλεπαν....) ο ένας τον άλλο, ενωμένοι με καλώδιο UTP (φαντάζομαι crossover).

 

Ο ένας έφαγε ένα απίστευτο Crash και χρειάστηκε Format, όπου και του πέρασα Windows XPSP2. Ο άλλος υπολογιστής έχει Windows 2000 SP3.

 

Ο υπολογιστής που υπέστει το Format επανήλθε πλήρως και αναγνωρίστικαν όλες οι συσκευές του.

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορούν να δουν με τίποτα ο ένας τον άλλο! Παρά προσεκτικά settings στις ρυθμήσεις του δυκτίου, (workgroup, ενεργοποιημένο filesharing και ρυθμισμένα static ip) και παρά το γεγονός ότι το καλώδιο δουλέυει μια χαρά και ότι και στους δυο υπολογιστές εμφανίζεται το local area connected, απο εκεί και πέρα δεν υπάρχει καμία επικοινωνία μτεταξύ τους!!!

 

Μπορεί κανένας να σκεφτεί που οφείλεται αυτό; Έχω κολήσει εδω και δυο μέρες με αυτό το θέμα... Αν δεν τους είχα δει να δουλεύουν πριν το format που έγινε στον ένα υπολογιστή άψογα, θα έλεγα πως έφταιγε το καλώδιο...

 

κάθε βοήθεια θα είναι πολύτιμη

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν είναι το Firewall, το έχω απενεργοποιήσει πλήρως γιατί το σκέφτικα και εγώ αν και ξέρω ότι δεν παίζει ρόλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν μου είπε ένας φίλος ένα κουφό και δούλεψε!

 

όπως είπα ο ένας υπολογιστής έχει Windows XP SP2 και ο άλλος Windows 2000 SP3

 

μου είπε λοιπόν να πάω στον Explorer/Tools/Folder Options/View και να ξετσεκάρω το Use simple file sharing.

 

Κουφό η μή, τυχαίο ή όχι το έκανα και μετά απο ένα restart οι υπολογιστές "βλεπόντουσαν" μια χαρά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oxi re paidia...eleos diladi

 

κι όμως... το είπα εξάλου πως ήταν κουφό

 

όλες οι υπόλοιπες ρυθμίσεις είχαν γίνει πολύ προσεκτικά πριν ρωτήσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κουφό. Μόνο έτσι καταφέραμε στη δουλειά να δουλέψουν τα admin shares (c$, IPC$) που υπήρχαν στα 2000. Μου είχε σπάσει να νεύρα αυτή η ιστορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...