Προς το περιεχόμενο

Οverclocking σε Intel p4 1.7Μhz


Καριώτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω μια βοήθεια (με όλες τις λεπτομέρειες) για το πως θα γίνει όλη η δουλειά.Στοιχεία: Motherboard intel D845WN με chipset Model 82845 και Bios Model 063200, CPU intel p4 1694 Mhz στα 133hz με τωρινό voltage 1.75v και Ι/Q Voltage 1.75v.Αν αξίζει τον κόπο μπας και κερδίσω λίγη δύναμη στο επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια καμμένη τέτοια... Αν θυμάμαι καλά δεν έχει καμία απολύτος ρύθμιση στο bios που να επιτρέπει o/c, ούτε jumpers πάνω της.

 

Κατα 80% είμαι σίγουρος ότι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα... :( Θα πρέπει να αλλάξεις μητρική, και επειδή μάλλον έχεις FSB400, καμία καινούρια δεν θα πάρει τον επεξεργαστή σου.

 

Αν θέλεις πάντως, μπορώ να σου βρώ επεξεργαστή 2GHz σε FSB400 με 512ΚΒ cache, στα 50-60 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανότατα ο P4 είναι Williamete οπότε ότι και να του κάνεις πάλι χάλι θα είναι...

συμφωνω. αν ειναι Williamete σαν τον δικο μου μεινε ησυχος οτι ουσιαστικα δεν ακουει τιποτα οσο και να το ζορισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βασικά, ανάλογα με τη χρήση που του κάνεις, μην περιμένεις και την τρελλή αύξηση με τον επεξεργαστή που σου βρίσκω... τα 300MHz παραπάνω, και ίσως και τα 256ΚΒ L2 cache δίνουν ελάχιστα πράγματα, άντε κανα μισάωρο-45λεπτο γρηγορότερο Divx encoding... Στα games μην περιμένεις τίποτα.

Για να καταλάβεις, εγώ πήγα από 1.5 στα 2.0 και το μόνο που κατάλαβα αισθητά είναι ότι πλέον μπορώ να γράφω ταινίες από την κάρτα ΤιΒι σε ποιότητα DVD άνετα, κάνοντας και κανά word ταυτόχρονα...

 

Αν πάραυτα εξακολουθείς να ενδιαφέρεσαι, κάνε μου ένα ΡΜ να κανονίσουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...