Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικό: ποσα WATT ειναι αρκετα???


manoula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καηκε το noname παλιο τροφοδοτικο του κουτιου (στη νεκροψια φανηκε οτι ηταν 300watt !)

και διαβαζοντας το pcmaster, αγορασα το ΖALMAN zm400Β 400watt για την εξης συνθεση:

 

cpu AMDxp1500 RΑΜ 1 X 256MB ddrsdram 266mhz

3d prophet nividia geforce2 hercules ti64

2 h/disks: WD 400bb + WD 1600jb

2 opticals: Plextor dvdr 708a + Pioneer dvd106

nic 3COM etherlink xl 10/100 + USRobotics 9105 adsl

creative SB live! 64 m/b AsusA7V266-E

usb HP printer 5652 MSWindowsXPpro sp.

 

Ειναι αρκετo η να σπευσω για μεγαλυτερο???

 

Σημειωστε οτι (επειδη περαν του μονιμα ανοικτου λογω adsl pc,

παιζουμε το νεο warcraft μετα μανιας) μεχρι το θερος θα αναβαθμιστουμε ριζικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα 300W ηταν ονομαστικα τα πραγματικα σιγουρα θα ήταν ακομα πιο κατω....

 

Το νεο τροφοδοτικό που πηρες μπορει να καλυψει πλήρως το συστημα σου KAI την επερχομενη αναβαθμιση[Σε λογικα πλαισια παντα...:)]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως είναι μια χαρά. Εάν κάνεις αναβάθμιση πάρε ένα ΑΤΧ Version>2.01 και πάνω απο 450Watt με εξόδους για παραπάνω από 2 GPU. Δες εδώ ένα συγκριτικό http://www.tomshardware.com/howto/20050228/index.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιο -φτηνο- μαραφετι ή εστω προγραμματακι που να μετραει τις θερμοκρασιες στο εσωτερικο του κουτιου ή σε συγκεκριμενες συσκευες, ή τελος παντων να δειχνει οτι κατι δεν παει καλα με την τροφοδοσια πριν κλαταρει τελειως το συστημα ?

Μη βαρατε, ξερω οτι ισως ειναι βλακωδης ερωτηση

ομως ειχα τυχη βουνο που μου καηκε μονο το τροφοδοτικο και τιποτε αλλο μαζι του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα motherboard έχουν αισθητήρες για τις βασικές τάσεις και θερμοκρασίες.

Άρα το μόνο που χρειάζεται είναι κάποιο πρόγραμμα που να διαβάζει αυτούς τους αισθητήρες.

Βολικά προγράμματα είναι το motherboard monitor και το speedfan.

 

Οι τιμές που δίνουν οι αισθητήρες των motherboard είναι , γενικά , εντελώς αναξιόπιστες.

Αυτό που είναι , πάλι γενικά , αξιόπιστο είναι οι διαφορές που δείχνουν.

Πχ το motherboard μου δείχνει οτι η +12V μου δίνει 11.67V σε idle , κάτι που είναι εντελώς λάθος (το πολύμετρο λέει 11.9V) , σε load δείχνει 11.55V , δηλαδή 0.1V κάτω , αυτή η διαφορά είναι σωστή (το πολύμετρο λέει 11.8V).

 

Οπότε , παρατηρόντας την συμπεριφορά των τάσεων σε ηρεμία και σε βαρύ φορτίο μπορείς να βγάλεις κάποια συμπεράσματα.

Οι μεγάλες διαφορές από idle σε load είναι κακό σημάδι.

 

Ο μόνος σίγουρος τρόπος να μετρήσεις ένα τροφοδοτικό είναι με πολύμετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα μου παρουσιαστηκε νεο προβλημα:

αλλαξε ο χρονισμος του επεξεργαστη εγινε απο amdxp1600 amdxp ~1059 !!!

Ο γιος μου που ξερει λεει πως δεν μπορει να το αλλαξει μεσα απο το Bios.

Εγω επιμενω οτι κατι μπορει να γινει εστω απο αλλου.

Υπαρχει καποια βημα-βημα διαδικασια τι να ψαξω και τι να αλλαξω

μπας και επανελθει στις σωστες τιμες η CPU???

 

Τονιζω οτι ειμαι ασχετη με τετοιες χειρουργικες επεμβασεις!!!

 

Η μητρικη ειναι ASUS A7V266-E

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pare ton tupo ths isxueis P=IxV gia kathe suskeuh.

H kathe suskeuh panw leei taseis kai reumata. h main h cpu kai ram xreishmopoioun 40w 50w kai 10watt antistoixa stis ram h kathe ram katanalwnei toso. oi times pou anaferw einai oi anwteres pou mexri stigmhs katanalwnoun. kai se ena trofodotiko koitame panta ti vgazei sto Vout tou kai oxi sto Vin giati einai kai oikoniko sunithos kai poso -+ statheropoihsh kanei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@deathlok

Zalman phre file mou!! den agorase kanena diasthmoplio!!!

Yparxoun kai kalutera trofodotika sthn agora me polla lefta perisotero apo auta pou na kane ti ena Zalman tis taxeos twn 100euro.

Pera omws apo auto einai ena trofodotiko pou den einai ths plakas alla arketa kalo an kai sthn kathgoria twn 100euro uparxoun kai kalutera trofodotika

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@deathlok

Zalman phre file mou!! den agorase kanena diasthmoplio!!!

Yparxoun kai kalutera trofodotika sthn agora me polla lefta perisotero apo auta pou na kane ti ena Zalman tis taxeos twn 100euro.

Pera omws apo auto einai ena trofodotiko pou den einai ths plakas alla arketa kalo an kai sthn kathgoria twn 100euro uparxoun kai kalutera trofodotika

 

den ipa oti pire oti kalitero kikloforei alla me ena eponimo genika trofodotiko den exeis logo na eisai angxomenos mipos kai sou kaei giati exei poli ligoteres pithanotites.an angxonete an tou kaei to zalman kai to kathe eponimo psu tote ti tha prepei na kanei gia ta tosa alla efpathi komatia tou pc(mnimes noname skliroi diskoi ktl)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...