Προς το περιεχόμενο

Τελικά είναι δυνατόν να έχουμε web server πίσω απο ΝΑΤ?


mousias2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκίμασα τα πάντα και δέν δούλεψε.

Είμαι με δυναμική ΙΡ, Forthnet, Speedtouch 530, Apache, Port forwarding, Dyndns.Τελικά μας έχουν κλειδωμένους ή εγώ είμαι ανεπίδεκτος μαθήσεως?

Βλέπω ότι γίνεται σε αναζητήσεις που έχω κάνει, αλλά ποτέ δεν βρήκα κάτι

απο Ελλάδα.

Αν κάποιος έχει τα ίδια χαρακτηρηστικά με τα δικά μου, και το έχει επιτύχει

ας απαντήσει, γιατί βαρέθηκα να το ψάχνω πιά. Έτσι ίσως πάρω κουράγιο να συνεχίσω...

Ζητώ συγνώμη άν το θέμα έχει ξαναειπωθεί, αλλά έψαξα πολύ πρίν το θέσω και δεν βρήκα κάτι. Επίσης ζητώ συγνώμη και από αυτούς που θα μου πούν

ότι είμαι εκτός θέματος αλλά ποτέ δεν τα πήγαινα καλά με την έκθεση. ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα και δούλεψε. :wink:

Είμαι με δυναμική ΙΡ, Vivodi, Speedtouch 530, Apache, Port forwarding, no-ip.

 

Αν νομίζεις ότι θα σε βοηθήσει πες να ποστάρω τις ρυθμίσεις…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ρυθμίσεις που έχω κάνει στον υπολογιστή μου. (Windows Xp)

 

Στον Υπολογιστή:

Αρχικά πρέπει να δώσουμε σταθερό IP στον υπολογιστή που φιλοξενεί τον Apache.

Για να το κάνουμε αυτό πάμε > έναρξη > Πίνακας ελέγχου > Συνδέσεις δικτύου και Internet > Συνδέσεις δικτύου.

Επιλέγουμε [Τοπική σύνδεση] και κάνουμε > δεξί κλικ > ιδιότητες.

Από την καρτέλα [Γενικά] επιλέγουμε το [Πρωτόκολλο Internet (TCP/IP)] και κάνουμε κλικ στο [Ιδιότητες].

Συμπληρώνουμε την καρτέλα όπως ο παρακάτω πίνακας, βάζοντας στο [Διεύθυνση IP] την IP που επιθυμούμε να έχει ο υπολογιστής.

tcp.JPG

Πατάμε Ο.Κ και κάνουμε και επανεκκίνηση για να ήμαστε σίγουροι ότι ισχύουν οι αλλαγές.

 

Στο SpeedTouch:

Πάμε στο [Advanced] > Napt.

Κάνουμε κλικ στο [New] και συμπληρώνουμε τον πίνακα όπως παρακάτω, βάζοντας στο Inside IP την IP που δηλώσαμε στο Πρωτόκολλο IP > Διεύθυνση IP.( Στο παράδειγμα 10.0.0.1).

NAPT.JPG

 

Πατάμε [Apply] και μετά αριστερά στο μενού πατάμε το [save All].

Έχουμε τελειώσει με τις ρυθμίσεις και ήμαστε έτοιμοι να δοκιμάσουμε αν δουλεύουν όλα σωστά.

 

Στον Web Browser μας.

Για να δούμε αν δουλεύουν όλα καλά πρέπει να επιχειρήσουμε να συνδεθούμε με διαφορετική IP από αυτή που τρέχει ο Server.

Για να το κάνουμε αυτό θα πρέπει η να συνδεθούμε με κάποια άλλη σύνδεση (DialUp), η να χρησιμοποιήσουμε Proxy.

Το πιο προσιτό είναι η χρήση Proxy.

Για να το κάνουμε αυτό πάμε στις ρυθμίσεις του Web Browser που χρησιμοποιούμε και επιλέγουμε την χρήση Proxy Server. (Για Maxthon που χρησιμοποιώ > Ρυθμίσεις > Διακομιστής μεσολάβησης).

Μερικοί Proxy Servers που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε, εκτός από τον Proxy του παρόχου Internet που έχετε, είναι:

200.39.224.253:80

151:8.7.15:80

202.134.193.102:8080

200.207.232.67:3128

202.86.192.77:80

81.192.48.26:80

 

Για το Νο-ΙΡ

Πάμε στο http://www.no-ip.com/

Κάνουμε κλικ στο [Νο-ΙΡ free] και μετά το [sing Up Now].

Συμπληρώνουμε την φόρμα με τα στοιχεία μας και στην συνέχεια επιλέγουμε ένα επιθυμητό όνομα από την υπάρχουσα λίστα προσθέτοντας και το δικό μας όνομα π.χ. myServer.no-ip.com.

Η διεύθυνση του Server μας πλέον θα είναι http:// myServer.no-ip.com.

 

Μετά από την κατοχύρωση ονόματος πάμε στο [Download] από όπου επιλέγοντας πλατφόρμα (στην περίπτωση μας Windows), κατεβάζουμε το πρόγραμμα το οποίο θα ελέγχει την εξωτερική μας IP και θα ενημερώνει το no-ip ώστε όταν κάποιος γράψει την διεύθυνσή μας (http:// myServer.no-ip.com) να οδηγείτε στην IP που έχει ο Server μας εκείνη την στιγμή.

 

Αν υπάρχει κάποια απορία η εντοπίσετε κανένα λάθος εδώ ήμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

σωστά όλα αυτά που λες tipos, αλλά έχω την εντύπωση πως επειδή στην 80 θύρα είναι το web interface του router θα πρέπει ή να αλλαξεις την θύρα του web interface του router ή να στήσεις τον web server σε μια άλλη θύρα εκτός από την 80 (π.χ. 81) και για την προβολή της σελίδας θα πρέπει να δίνεις στον browser http:// myServer.no-ip.com:81

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δουλεύω έτσι εδώ και ένα μήνα και σε διαβεβαιώνω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Δουλεύει κανονικά χωρίς να ανοίγει την σελίδα με το Web interface του router.

Αυτό το πρόβλημα που αναφέρεις το έχω ακούσει και εγώ να αναφέρετε σε Web Servers που στήνονται πάνω σε μερικά Routers.

:arrow:Δοκιμή: http://mpateskypoialeste.serveftp.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαιρετικός ο οδηγός Tipos

 

μια απορειούλα προς το παρόν

 

στα dns δεν πρέπει ή μήπως δεν κάνει να βάλουμε τα dns της Vivo / εκάστοτε παροχέα με τον οποίο είμαστε συνδεμένοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To pc sou den vlepei τον isp. to router ton vlepei. to router ρυθμιζει το dns του αυτοματα αν το σεταρεις σωστα. εφ οσον δεις εστω και μια σελιδα απ το ιντερνετ, αυτο ειναι η αποδειξη.

το pc σου exei gia dns to router - to 10.0.0.138 se ayto to paradeigma.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...