Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα σε ασύρματο δίκτυο - Please Help


RGSPORTS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα...

Ειπα και εγω να μπω κανω ενα ασυρματο δικτυο αλλα εχω προβληματιακια!

Λοιπον ας κανω μια προχειρη περιγραφη του δικτιου μου:

 

Στο "μεγαλο" υπολογογιστη εχω 2 καρτες δικτυου. Στην μια εχω βαλει το JetSpeed 520 για να εχω dsl.Στην αλλη ενα access point NETGEAR WG640 54Mbps.

Η καρτα με το jetspeed εχει ip 192.168.1.2 , default gateway 192.168.1.1 και τους DNS της οτενετ.

Η αλλη καρτα εχει ip 192.168.0.210 (οπως λενε οι οδηγειες του access point).

 

Στο "μικρο" υπολογιστη εχω μια ασυρματη PCI της ASUS 54Mbps η οποια παιρνει αυτοματα ip.

 

Η κατασταση του δικτυου αυτη τη στιγμη ειναι: Ο "μεγαλος" εχει ιντερνετ και βλεπει κανονικα το "μικρο" (μεταφερω αρχεια κανονικα) και ο "μικρος" βλεπει το "μεγαλο" αλλα δεν εχει ιντερνετ

 

Αυτο που θελω να μαθω ειναι πως στην ευχη θα βαλω το "μικρο" στο ιντερνετ!! Σας ικετευω βοηθηστε γιατι εχω χασει τον υπνο μου τις τελευταιες μερες!! :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

giati den exeis kanei bridge ta 2 connection sto megalo?autos ine o eukolos tropos.etsi o mikros tha blepei to megalo kai epidi iparxei bridged tha blepei to internet.auto ine o eukolos tropos.genikos den einai tipota diskolo alla diskolo na perigraftei me logia.dokimase to bridge kai pes mas.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βλέπει και ο μικρός το internet θα πρέπει είτε τα 2 pc να είναι πάνω σε ένα switch μαζί με το modem, είτε να κάνεις bridge τις 2 συνδέσεις δικτύου στον μεγάλο ώστε modem και 2 pc να βρίσκονται όλα στο ίδιο subnet (255.255.255.0 με ips πχ 192.168.1.χ). Στον μικρό θα βάλεις gateway και DNS αυτά που έχεις και στον μεγάλο (του modem δηλαδή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...