Προς το περιεχόμενο

Car PC ?????


Dober

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Edo kai polu kairo mou exei erthei auti idea gia na peraso ena pc sto autokinito alla kolao sto kouti kai tin trofodosia tou exei kaneis upopsin tou tpt kanena odigo pou mporo na do i telos panton oti tha vohthouse na ilipoihso auti tin idea periemeno apantiseis

 

shmeiosi:na min mou vgei o koukos ahdoni

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ένα αλλά δύο θα σου πάει......αναλυτικό οδηγό είχε δημοσιεύσει ένα περιοδικό τον προιγούμενο μήνα..αλλά μου διαφεύγει ποιό.

Αμα πάω σπίτι θα ξαναγράψω,αν και θα με προλάβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει αναλυτικότατος οδηγός για την εγκατάσταση carputer (έτσι λέγετε το pc αυτοκινήτου) σε 2 τεύχη στο PC mag...

 

Αλλά δεν βρίσκω λόγο να προχωρήσει κάποιος σε τέτοια κατασκευή μιας που και τα κοστολόγια είναι μεγάλα αλλά και ο κόπος τεράστιος (ουσιαστικά θα ξυλώσεις όλο το εσωτερικό του αυτοκινήτου για να περάσεις καλώδια κλπ κλπ)...

 

Αν σε ενδιαφέρει να ακούς mp3 πάρε ένα mp3 player (iPod κλπ κλπ) και σύνδεσέ το στο ηχοσύστημά σου. Αν τώρω θες και dvd υπάρχουν αρκετά dvd players για όλα τα βαλάντια στην αγορά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H microsoft συνεργαζεται με {κυριως}τη fiat και λεει οτι ηδη απο το 2005 μπορει να τοποθετηθει λειτουργικο {προαιρετικα}

cpu 300 η 400 mhz

32mb Ram kai 32mb flash με δεκτη gps kai εξωπλισμπο bluetooth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δυσκολότερο κομμάτι πάντως είναι να βρεις οθόνη tft touch σε σχετικά καλή τιμή και να την εγκαταστησεις στο αυτοκίνητο σου.

Με άλλον τρόπο ΜΗΝ περιμένεις να δουλέψεις.

 

Tα υπόλοιπα κομμάτια είναι λίγο πολύ εύκολα να βρεθούν και να στηθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File dpolar2 mpes sto site poedwsa parapanw ( http://www.cartft.de ) kai tha deis oti to pio eukolo einai na breis othoni touch screen se sxetika kali timi

Epanalambanw to kostos kimenete konta sta 270e gia tin othoni

 

To site exei kai mini pc pou mporeis na to baleis katw apo to kathisma

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης στο http://www.mini-itx.com θα βρεις προιόντα ITX και μερικά project εγκατάστασης σε αυτοκίνητα.Το Mini-ITX form factor ειναι αρκετά μικρό και καταναλώνει σχετικά λίγο ρεύμα κάτι που το κάνει ιδανικό για τοποθέτηση στο αυτοκίνητο.Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιον adaptor για να πάρεις ρεύμα από τον αναπτήρα του αυτοκινήτου.Καλό είναι επίσης να βάλεις και ένα σταθεροποιητή τάσης για να μην καταστρέψεις το m/b.

Το κόστος θα είναι μαλλον χαμηλό και εξαρτάται κυρίως από την οθόνη που θα διαλέξεις.Τα υπολοιπα δεν νομίζω να ξεπερνάνε τα 300-400 ευρώ.

Έχω και εγώ κάτι τέτοιο στο μυαλό μου και μαλλον αυτή την λύση θα χρησιμοποιήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επ σας επιασα.....απορώ πως δεν το είχα δει τόσο καιρό το thread αυτό....

 

Κάλιο αργά παρά ποτέ όμως.....λοιπόν έχω δουλέψει για μένα το τελειότερο car pc που έχω δεί ποτέ στην Ελλάδα.....

 

Την κατασκεύη του έκανε ένας φίλος μου και μέλος του StiloClub.gr o Γιώργος. Το car PC τοποθετήθηκε σε ένα Fiat Stilo 1.6 και η τοποθέτηση έγινε απο το κατάστημα Sound Style που είναι στην Νίκαια....

Για μένα είναι ότι τελειότερο έχω δεί σε pc σε τέτοια μορφή....επειδή τα πολλά λόγια όμως είναι φτώχια ας περάσω σε μερικές φωτογραφίες....(sorry αν μερικές είναι μεγάλες)

Το default μενού με 2 skins ένα μαύρο και ένα ασημί (τώρα που μιλάμε έχει πάνω απο 10):

Μαύρο:

front1zl.jpg

 

 

Άσπρο:

front11cr.jpg

 

 

Και πάμε τώρα στα μέσα μενού να δούμε λίγο τι παίζει.....έχουμε λοιπόν κατα σειρά...:

Mp3 , Audio , Video Player:

 

image14sh.jpg

 

 

GPS-Navigation System:

 

image24xn.jpg

 

 

Mobile Phone ( + sms read & Write):

 

image39os.jpg

 

 

Sound Mixer:

 

image45cx.jpg

 

 

Radio:

 

image54va.jpg

 

 

Και αφού είδατε τις φώτος απο τα screenshots ας πούμε μερικά specs και για το carpc και τις δυνατότητες του....

 

1. Full Navigation με ολους τους Διαθεσιμους χαρτες του εθνικου δικτυου και και των περισσοτερων μεγαλουπολεων με ελληνικη ομιλια, καλυψη αποφυγης καμερων της τροχαιας , και weather Report.

Περιεχει Real Time καλυψη με rerouting και ολα τα γνωστα καλουδια.

 

2. Full Mobile Phone Control απο την οθονη ( Connection Via Bluetooth)

 

3. Full control απο την οθονη που ειναι Touch καθως και απο PowerMate ( Τυπου BMW i-drive )

 

4. Internet ( FireFox) via TIM mobile Card.

 

5. Mp3, DvD, Video Cd, Tv-Tuner, Fm Radio, Xm Radio( Satellite ), OBD2 control.

 

6. Ετοιμαζoνται ανταπτορeς για Control του pc απο τα χειριστηρια του τιμονιου και για κοντρολ απο το PC για το κλιμα με presets & custom selections, καθως και ανταπτορας για να βαλεις στην οθονη του ταμπλο οτι γουσταρεις.

 

7. Wifi για ασυρματη επικοινωνια του Car-Pc με το Home-Pc για αμμεση φορτωση προγραμματων, Video , Mp3s, απο τον καναπε.

 

8. Παρκινγ Καμερα εχρωμη με ηχο και παρκινκ sensors.

 

9. Smart Power Supply για αυτοκινητα

 

To λειτουργικο ειναι Χp Embanded και περιλαμβανει στο full install ~450ΜΒ με boot Time ~30 sec απο εκκινηση μεχρι να αρχιζει να παιζει και shut down 6 sec.( So no need for Hibernation)

 

Ολο το λειτουργικο θα μπει αργοτερα σε combact flash του 1gb για ακομα γρηγοροτερο boot Time.

 

Οσο για την Λειτουργηκοτητα και την ευχρηστια... ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ, ΤΑΧΥΤΑΤΟ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΤΑΤΟ.

Και ολα αυτα ειναι μερικα απο οσα υπαρχουν... υπαρχουν ακομα πολλα που δεν εχω αναφερει. Λεπτομεριες μεν... αλλα αυτες κανουν την διαφορα.

 

Ανεβάζω και φωτογραφίες απο την ψηφιακή μου να δείτε πως είναι τοποθετημένο πάνω στο αμάξι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επ σας επιασα.....απορώ πως δεν το είχα δει τόσο καιρό το thread αυτό....

 

Κάλιο αργά παρά ποτέ όμως.....λοιπόν έχω δουλέψει για μένα το τελειότερο car pc που έχω δεί ποτέ στην Ελλάδα.....

 

Την κατασκεύη του έκανε ένας φίλος μου και μέλος του StiloClub.gr o Γιώργος. Το car PC τοποθετήθηκε σε ένα Fiat Stilo 1.6 και η τοποθέτηση έγινε απο το κατάστημα Sound Style που είναι στην Νίκαια....

Για μένα είναι ότι τελειότερο έχω δεί σε pc σε τέτοια μορφή....επειδή τα πολλά λόγια όμως είναι φτώχια ας περάσω σε μερικές φωτογραφίες....(sorry αν μερικές είναι μεγάλες)

Το default μενού με 2 skins ένα μαύρο και ένα ασημί (τώρα που μιλάμε έχει πάνω απο 10):

Μαύρο:

front1zl.jpg

 

 

Άσπρο:

front11cr.jpg

 

 

Και πάμε τώρα στα μέσα μενού να δούμε λίγο τι παίζει.....έχουμε λοιπόν κατα σειρά...:

Mp3 , Audio , Video Player:

 

image14sh.jpg

 

 

GPS-Navigation System:

 

image24xn.jpg

 

 

Mobile Phone ( + sms read & Write):

 

image39os.jpg

 

 

Sound Mixer:

 

image45cx.jpg

 

 

Radio:

 

image54va.jpg

 

 

Και αφού είδατε τις φώτος απο τα screenshots ας πούμε μερικά specs και για το carpc και τις δυνατότητες του....

 

1. Full Navigation με ολους τους Διαθεσιμους χαρτες του εθνικου δικτυου και και των περισσοτερων μεγαλουπολεων με ελληνικη ομιλια, καλυψη αποφυγης καμερων της τροχαιας , και weather Report.

Περιεχει Real Time καλυψη με rerouting και ολα τα γνωστα καλουδια.

 

2. Full Mobile Phone Control απο την οθονη ( Connection Via Bluetooth)

 

3. Full control απο την οθονη που ειναι Touch καθως και απο PowerMate ( Τυπου BMW i-drive )

 

4. Internet ( FireFox) via TIM mobile Card.

 

5. Mp3, DvD, Video Cd, Tv-Tuner, Fm Radio, Xm Radio( Satellite ), OBD2 control.

 

6. Ετοιμαζoνται ανταπτορeς για Control του pc απο τα χειριστηρια του τιμονιου και για κοντρολ απο το PC για το κλιμα με presets & custom selections, καθως και ανταπτορας για να βαλεις στην οθονη του ταμπλο οτι γουσταρεις.

 

7. Wifi για ασυρματη επικοινωνια του Car-Pc με το Home-Pc για αμμεση φορτωση προγραμματων, Video , Mp3s, απο τον καναπε.

 

8. Παρκινγ Καμερα εχρωμη με ηχο και παρκινκ sensors.

 

9. Smart Power Supply για αυτοκινητα

 

To λειτουργικο ειναι Χp Embanded και περιλαμβανει στο full install ~450ΜΒ με boot Time ~30 sec απο εκκινηση μεχρι να αρχιζει να παιζει και shut down 6 sec.( So no need for Hibernation)

 

Ολο το λειτουργικο θα μπει αργοτερα σε combact flash του 1gb για ακομα γρηγοροτερο boot Time.

 

Οσο για την Λειτουργηκοτητα και την ευχρηστια... ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ, ΤΑΧΥΤΑΤΟ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΤΑΤΟ.

Και ολα αυτα ειναι μερικα απο οσα υπαρχουν... υπαρχουν ακομα πολλα που δεν εχω αναφερει. Λεπτομεριες μεν... αλλα αυτες κανουν την διαφορα.

 

Ανεβάζω και φωτογραφίες απο την ψηφιακή μου να δείτε πως είναι τοποθετημένο πάνω στο αμάξι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...