Προς το περιεχόμενο

TCP/IP Πρόβλημα: 10Mbps αντί για 100Mbps; Γιατί;


patrickdrd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να κάνω μια εντελώς χαζή ερώτηση.. όταν λές κατεβάζει το ένα απ το άλλο σαν 10άρι και όχι 100άρι .. δηλαδή? ένα αρχείο 10mb ή μεγαλύτερο σε πόση ώρα μεταφέρεται? δίνεις ένα παράδειγμα?

Θέλω να πώ... μιλάς πάντα για Μbps (mega bits) και όχι για ΜΒps (mega bytes) έτσι? :)

 

Ο παραπάνω router είναι 100άρης αλλά δεν νομίζω η έννοια του να έχει switch για την άμμεση διασύνδεση πολλών Η/Υ, αλλά είναι κυρίως για voip isdn κτλ (γιαυτό έχει 2 θύρες μόνο νομίζω) μπορεί να κάνω λάθος φυσικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πώ... μιλάς πάντα για Μbps (mega bits) και όχι για ΜΒps (mega bytes) έτσι?

 

Ναι ρε συ, εννοείται αυτό! (Έκανα την διαίρεση με το 8!) ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά βάλε με το 10 να είσαι μέσα :P... ένα αρχείο 100mb πρέπει να το μεταφέρεις σε 10 περίπου δευτερόλεπτα σε 100αρι και γύρω στο ενάμιση λεπτό σε 10άρι.. :)

 

Δεν είμαι σίγουρος πάντως αλλά νομίζω ότι ο συγκεκριμένος router αν και έχει 2 θύρες η μια είναι 10άρα και η άλλη 100άρα.. μήπως ένα switch στην 100άρα και τα pc στο switch έλυνε το πρόβλημα? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ την ίδια απορία με τον Craven έχω. Μήπως έχεις συνδέσει το ένα pc πάνω στη 100αρα πόρτα και το άλλο πάνω στη 10αρα; Αν ναι η πρόταση του σχετικά με την χρήση switch είναι σωστή. Τι ταχύτητα σου δίνουν τα Interfaces του Router;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...