Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για χαμηλότερη θερμοκρασία


de173

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εκεί που καθόμουμα και έπαιζα με το PC, ξάφνου ακούω ένα "γκονγκ" από τον σκληρό. "Αμάν", σκέφτηκα, "τον χάνω...". Και προτού προλάβω να τα κλείσω όλα, εμφανίζεται μία περίεργη οθόνη με παράσιτα (όχι, δεν ήταν η γνωστή, πλέον, σε όλους μας μπλε οθόνη). Ακουμπάω το PC, όλα μέσα έκαιγαν σε θερμοκρασία εξαέρωσης νερού!!

Αποφάσισα να ανοίξω αυτό το thread για να ακούσω προτάσεις περί gadgets και hardwares για να πετύχω χαμηλές θερμοκρασίες. Σκέφτομαι να αλλάξω τροφοδοτικό, fan του επεξεργαστή, να βάλω και κανένα ανεμιστηράκι να τρέχει στην από πίσω μεριά και φυσικά αν είναι εφικτό, κανένα fan πάνω στους δύο σκληρούς οι οποίοι μύρισαν αλλά ευτυχώς δεν τους έχασα!!!

Ακούω προτάσεις γιατί επείγει το θέμα!

 

Υ.Γ.: Καλό θα ήταν να βάζουμε και τιμές. Στόχος μου είναι να πετύχω κάτι καλό και σε καλή τιμή. Το θέμα υδρόψυξη με ενδιαφέρει αλλά σαν τελευταία λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε πρώτη φάση φτιάξε καλή ροή αέρα (είσοδος φρέσκου, έξοδος ζεστού) με μερικά 80ρια φανς μπρος και πίσω (αν δεν παίρνει μεγαλύτερα το κουτί σου που δίνουν καλύτερη απόδοση/θόρυβο) και συμμάζεμα καλωδίων για να μη δημιουργούνται ζεστές εστίες και εμπόδια για τη ροή του αέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξε κουτι.50 ευρω και τελειωσες.Παρε ενα heroichi 6A19 που εχει δυο 120αρηδες(μπροστα και πισω) και οι σκληροι σου θα παιζουν στους 30 βαθμους,ισως και πιο κατω.

 

Αν αρχισεις με fan στο συστημα,fan στους σκληρους,χαλκινες θηκες κλπ κλπ ισως πληρωσεις πιο πολλα και θα εχεις και πολλη φασαρια.Το κουτακι που σου λεω ειναι σχετικα ησυχο και εχει και αρκετο χωρο για σωστη ροη αερα.

 

Κουτι&τροφοδοτικο ειναι απο τα πιο σημαντικα πραγματα σε ενα pc και δυστυχως οι περισσοτεροι βαζουν οτι φτηνοτερο υπαρχει.Για σχετικα οικονομικο τροφοδοτικο κοιτα τα heroichi 435W,levicom 420W(περιπου στα 70 ευρω και τα δυο).Αν διαθετεις περισσοτερα κοιτα για antec,ocz,enermax,tagan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω στο κουτί δεν υπάρχουν ανεμιστήρες. Σκληροί είναι δύο. Ένας 120άρης και ένας 40άρης, ο ένας πάνω από τον άλλον. Οι θερμοκρασίες που ανέπτυσσαν μεταξύ τους, ήταν τρελλές!!! Δεν μπορούσα να πιάσω τους σκληρούς! Τώρα έχω βγάλει τον έναν από την θήκη του case και είναι ξαπλωμένος στο κάτω μέρος του κουτιού. Οι θερμοκρασίες είναι σε βατά επίπεδα. Για προτείνετε καμία λύση περί σύστημα ροής αέρα.

 

docrotkostis αυτό το κουτί που λες, μπορείς να δώσεις κάποιο link; Θα το βρω Ελλάδα; Έρχεται κομπλέ με τα ανεμιστηράκια; (είναι τα "120άρηδες" που λες από ότι κατάλαβα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αυτο που σου λεει ο theodore tsi.Εγω αυτο εχω (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700371) το ειχα παρει 50 ευρω πριν κανα 6μηνο απο το http://www.mgmanager.gr .

 

Ερχεται με τα ανεμιστηρακια ενσωματωμενα,τα οποια δεν ειναι βιδωμενα στο κουτι,αλλα πατανε σε βασεις.Επειδη ειναι μεγαλα(12cm) εχουν αρκετα μεγαλη ροη με σχετικα λιγες στροφες,με αποτελεσμα να ψυχουν καλα χωρις να σου παιρνουν το κεφαλι.Η θερμοκρασια του δισκου μου συμφωνα με το speedfan ειναι απο 25-30 βαθμους.Μπροστα εχει και μια σιτα για να μη μπαινει σκονη στο κουτι η οποια ειναι και αφαιρουμενη.Την εβγαλα προχτες και εμαθα πλακα με το τι ειχε μαζεψει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ίδιο πήρα κι εγώ πριν 1-2 βδομάδες και βρήκα την υγειά μου...

 

Η θερμοκρασία της Cpu (Barton 2800) από τους 60C έπεσε στους 47C!!!

 

Το προτείνω ανεπιφύλακτα (άσε που είναι πολύ πρακτικό και με ποιότητα κατασκευής σαν τάνκς!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείσαμε από κουτί. :)

Καμία πρόταση για αθόρυβα ανεμιστήρια; Και φυσικά και τροφοδοτικό! Στο κουτί επάνω έχω ένα 350W. Δεν θα με χάλαγε να ανεβάσω λίγο την ισχύ του. Αρκεί να είναι αθόρυβο και να μην ανεβάζει τρελλές θερμοκρασίες! Το ίδιο θα ήθελα να συμβαίνει και για τα ανεμιστηράκια που θα μπουν: το ένα στην οροφή (υπάρχει ήδη υποδοχή) και το άλλο στο ύψος του επεξεργαστή, από το πίσω μέρος. Και τελευταίο (και όχι καταιδρωμένο) το fan πάνω στον επεξεργαστή. Ε, μιας και το κάνουμε αθόρυβο το κουτί μας, να του ρίξουμε και ένα καλό ανεμιστήρι στον επεξεργαστή! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον για τροφοδοτικο κοιτα εδω http://www.jscustompcs.com/power_supply/

να δεις περιπου ποσα W χρειαζεσαι.Για σχετικα οικονομικα κοιτας levicom,heroichi,chieftec.Για περισσοτερα χρηματα antec,ocz,tagan.Μια καλη σελιδα για να μην μπερδευεσαι στα διαφορα e-shop ειναι αυτη http://www.skroutz.gr/new/

που τα εχει μαζεμενα.

 

Για ανεμιστηρακια κουτιου εχω δοκιμασει κατι 12αρια της coolermaster(δες στα multirama,9 ευρω περιπου),ειναι αρκετα ησυχα.Βεβαια για να ειναι τελειως αθορυβα τα εχω συνδεσει με ροοστατη και τους ριχνω τις στροφες.Ακομα και στο φουλ ομως ειναι μια χαρα.

 

Για το ανεμιστηρακι της cpu δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.Τι cpu εχεις?Τι θερμοκρασιες ανεβαζει?Αν εχεις καναν ψυχρο 64μπιτο τα πραγματα ειναι ευκολα αλλα αν εχεις καναν Preshot δεν ειναι τοσο απλο να του βαλεις αθορυβο ανεμιστηρα.Ενας γενικος κανονας ειναι οτι λιγοτερος θορυβος = μικροτερη αποδοση,εκτος και αν δωσεις πολλα λεφτα για fans.Επισης τι ψυκτρα εχεις πανω?Συνηθως αν δεν εχεις αποδοτικη ψυκτρα οτι ανεμιστηρακι και να βαλεις δε θα κανει σοβαρη δουλεια.

 

Οπως καταλαβες το θεμα ψυξη+ησυχια θελει αρκετο ψαξιμο και μπολικα euros.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

egw ap tin alli tha sou proteinw kati akasa pou exw brei edw pou eimai(UK) alla logika an psaxeis tha ta breis k ellada....

 

tha sou dwsw aggliko site na ta deis....

 

http://www.overclockers.co.uk/acatalog/Online_Catalogue_Akasa_Fans_97.html

 

einai to 1o sta 18 db......arketa isixo dld.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τώρα χτύπησα ένα νεο pc και μια που το έστησα μόνος το πρόσεξα και στην παραμικρή λεπτομέρια. Καταρχάς για να ξενιάσεις για τι θερμοκρασία στο εσωτερικό του case πάρε ένα high-tech κουτί το οποίο θα σου αναγράφει μπροστά σε οθόνη την θερμοκρασία που επικρατεί έτσι ώστε να μην καείς την επόμενη φορά. Προτίμησε thermaltake ή enermax τα οποία είναι by far τα καλύτερα κουτιά, μουράτα με αρκετές υποδοχές για fanκια και καλή αρχιτεκτονική για εξαερισμό π.χ. το δικό μου έχει ανοίγματα στα πλαινά του πάνω μέρους, έτσι ώστε ο αέρα που εισέρχεται από τα fanάκια να κάνει την δουλειά του και να ξεκουμπίζεται. Κατά δεύτερο τροφοδοτικό με κλειστά μάτια enermax, πανάκριβα μεν αλλά από τα πλέον αξιόπιστα. Yπάρχουν ορισμένα κομπλέ cases δηλαδή μαζί με τροφοδοτικό και fanάκια τόσο από enermax όσο και από thermaltake για την περίπτωση που δεν χρειάζεσαι κανένα τροφοδοτικό θηρίο. Γύρω στα 120-150 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επεξεργαστής είναι ένας Athlon 1600 XP και οι θερμοκρασίες που αναπτύσσονται τώρα είναι μεταξύ 50 με 60 (στην χειρότερη) βαθμών κελσίου. Επειδή όμως έρχεται και το καλοκαιράκι, και σφίγγουν οι ζέστες, ο πεταλούδος με την πεταλουδίτσα, ο ελεφαντινός με την ελεφαντίνα και ούτω καθ' εξής... Συνεχίστε να δίνετε προτάσεις.. Απλά διαβάζω και συγκρίνω.. Thanks guys! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oσο λιγοτεροι ανεμιστηρες τοσο το καλυτερο. (Παρε το Herolchi με τους 12αρηδες) και εγω αυτο εχω. Για τροφοδοτικο παρε Antec απλα κορυφαια (Θα το επαιρνα αλλα no money... γι΄αυτο Herolchi.) Τωρα οσον αφορα την ψυξη της CPU δοκιμασε μεγαλες ψυκτρες (CM Hyper 6, XP120 κλπ) αρκει να χωρανε στο mobo σου. Εχουν το πλεονεκτημα οτι παιρνουν χαμηλοστροφους ανεμιστηρες και δε σου παιρνουν τα αυτια.

Στη περπτωση της CM Hyper 6 που εχω εγω σε συνδυασμο με το κουτι με τους 12αρηδες την δοκιμαζεις αφοβα και χωρις ανεμιστηρα πετυχαινοντας πιστευω το καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

katarxas eixa kai go to idio provlima.eno pote den eixa anevei pano apo 55 C simera pou epeza fifa arxise na mirizei.vlepo thermokrasia 70 C kai genika anevasmeni sto motherboard(55 apo 35 ) kai skliro kati ligotero.den xero giati i xafniki afti ayxisi.ti mporei na exei allaxei. oli tin nyxta douleye sto 100% lete na exei na aknei mayto?alla to exo kanei kai ales fores ayto kai den eixa provlimata.

apo koyti kai trofodotiko exo ta vasika alla den eixa pote provlima

exo 2400 amd kai 6600gt geforce.

mporei kanpoios na mou exigisei ti doulia kanei to trofodotiko kai ti kalitero kanei ena pio akrivo ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...