Προς το περιεχόμενο

Νέα εγκατάσταση DSL-προβλήματα μετάβασης από απλή γραμμή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να μετατρέψω την γραμμή μου σε dsl. Αυτη τη στιγμή έχω μια isdn γραμμή.

Θέλω να βάλω dsl over pstn, από ΟΤΕ.

Οι φοβίες μου αφορούν το εξής:

Μήπως μου παρουσιαστούν προβλήματα τεχνικής φύσεως και εκεί που πάω για κάτι καλύτερο, ξεμείνω για κάποιες μέρες και από τα βασικά, δηλαδή και από τηλέφωνο και από το απλό isdn internet.

Εχω δίαβάσει από τις εμπειρίες των χρηστών τόσα προβλήματα, τόσα τρελά και τραγελαφικά να συμβαίνουν, που η σκέψη μου πάει στο χειρότερο.

 

Μπορεί να συμβεί αυτό το ενδεχόμενο? Επειδή ο ΟΤΕ δεν είναι και συνωνυμο της συνέπειας σε όσα πρέπει να κάνει(τα λεφτά τα παίρνει κανονικότατα όμως), μήπως βρεθώ ξεκρέμαστος και μέχρι να μπει η dsl χάσω και τηλέφωνο και το στοιχειώδες Internet(isdn)?

 

Μπορεί να συμβεί ή είναι αβάσιμοι οι φόβοι μου? Ρωτώ γιατί είναι τέτοιες οι υποχρεώσεις μου που δεν μου επιτρεπουν να χασω στιγμή τηλέφωνο και internet. Το ζητούμενο είναι μια ομαλή μετάβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω φιλε.

Εχω ακουσει και εγω πολλα τρελα αλλα ενας φιλος εκανε ακριβως το ιδιο που θελεις να κανεις και εσυ και δεν αντιμετωπισε κανενα προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και απο τη στιγμη που γινει η γραμμη Pstn μέχρι που θα μου εγκαταστησουν το dsl, τι γινεται? Θα χασω το 'προνομιακό' isdn και θα 'πεσω' ακόμη χαμηλότερα σε pstn internet για πόσο διάστημα?

 

'Η μηπως μετα την μετατροπή σε pstn, το να μπει το dsl είναι θέμα που δεν παίρνει καθολου χρονο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Για τον "αυτονόητο" λόγο και νόμο που ισχύει για τον πΟΤΕ ο οποίος δεν θα ήθελε να σταματήσει να εισπράτει από την επένδυση στο απαρχαιομένο ISDN του... Είναι ικανοί να σου πουν πως δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες για ADSL με PSTN και προσπαθόντας να εκμεταλευτούν τον πελάτη στο max.

 

- Με κάτι που άκουσα τελευταία για απλή μεταφορά του τηλεφώνου συνεπέστατου πελάτη τους από διαμέρισμα σε διαμέρισμα στην ίδια πόλη (10 λεπτά με τα πόδια απόσταση) με κάνει να προσεύχομαι να μπορέσει κάποια άλλη εταιρεία να προσφέρει εντελός δικά της καλώδια σε όλη την Ελλάδα χωρίς καμιά δέσμευση από τον ΟΤΕ (άρε NTL αγγλίας...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ουτε θα χρειαζομαι πλεον isdn και εχω ηδη αγορασει και το dsl-pstn modem μου.

 

Το ιδανικο θα ηταν να τους πω, κοβω το τηλεφωνο.

Επειτα, νεα αιτηση συνδεσης, βαλτε απλη γραμμη pstn.

Και μετα, βαλτε dsl-pstn.

 

Αλλα αντε να το κανεις και να ξεμεινεις απο τηλεφωνο για μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλήματα μπορεί να δημιουργηθούν ανα πάσα στιγμή όχι τόσο επειδή επιλέγεις πΟΤΕ αλλά επειδή φίλε μου ζείς στο ελλαδιστάν. :)

Σχετικά με την μετατροπή από άποψη ποιότητας(dsl over pstn/isdn) δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά!

Σίγουρα θα αντιμετωπίσεις προβλήματα(αργά ή γρήγορα) όπως τα παρακάτω:

1. Αν το dslam της περιοχής σου είναι πιταρισμένο ενδέχεται να πηγαίνεις σα να έχεις μια τέλεια pstn!

2. Αν σε ενδιαφέρει αποκλειστικά(φανατικά) και μόνο το Multiplay gaming ειδικά σε fps games τότε να ξέρεις ότι με την isdn είσαι σε καλύτερη μοίρα σε ότι έχει να κάνει με Ping.

 

Υπάρχουν κ άλλα ενδεχόμενα προβλήματα τα οποία θα ανακαλύψεις μόνος σου στην πορεία.

 

Πέρα από τα παραπάνω υπάρχει κ η θετική πλευρά του θέματος που ακούει στο "όνομα" Flat Rate!

Εσύ αποφασίζεις!!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, ναι, flat rate, και εστω και 20Kb να πιανω, μπροστα στα 7kb της 64ας isdn, ειναι οφελος.

 

Αλλα θα ηθελα(Ελλαδισταν) να γινει ομαλη μεταβαση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ego eixa zitisi na kano tin PSTN ISDN kai mou ipan oti eprepe na kano etisi na katargiso tin DSL, meta pou tha mou kopsoun tin DSL na kano etisi gia na kano tin grami ISDN kai meta pou tha kanoun tin grami ISDN na ksanakano etisi gia DSL kai veveos veveos tha ksanaplirona ta panta apo tin arxi....

Tria poulakia kathontan....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...