Προς το περιεχόμενο

Μου κάηκε η προηγούμενη motherboard και τώρα φοβάμαι να κάνω overclocking! Help!


jhatzi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ιστορία ξεκινάει πριν από περίπου δύο μήνες, όταν αποφάσισα να δοκιμάσω λίγο overclocking στο καινούριο μου pc (αγορασμένο μέσα Νοεμβρίου). Οι συνθήκες που έκανα το overclocking είχαν ως εξής: τότε ο υπολογιστής είχε τροφοδοτικό της Fortron 350W και τέσσερις συσκευές USB συνδεδεμένες μεταξύ των οποίων και ένας φορητός σκληρός. Είχα κάνει το λάθος (γιατί υποθέτω ότι τελικά ήταν λάθος)να κάνω overclock μέσω Windows χρησιμοποιώντας το Core Center της MSI και αυξάνοντας απλώς το FSB (δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς αλλά όχι πάνω από 2-3Mhz δηλαδή από τα 200 στα 203 ας πούμε). Μόλις σύνδεσα τον φορητό σκληρό, ο υπολογιστής κόλλησε και έκανα reset. Στην αρχική οθόνη πριν ξεκινήσει να bootάρει μου έβγαλε κάποιο μήνυμα να επαναφέρω τις αρχικές ρυθμίσεις πριν το overclock κάτι το οποίο έκανα. Αφού όμως bootαρε, ανακάλυψα ότι δεν δούλευε καμία από τις USB συσκευές, οπότε ξαναέκανα ένα reset. Αυτή τη φορά απλώς έκλεισε και δεν ξανάνοιξε.

Τελικώς αφού τον πήγα στο service επιβεβαιώθηκε ότι είχε καεί η μητρική την οποία και μου αλλάξαν με καινούρια μετά από κάποιο διάστημα. Τώρα βέβαια φοβάμαι να κάνω overclocking όπως ο διάλολος το λιβάνι. Καμιά συμβουλή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks deathlok, κυρίως από περιέργεια ήθελα να δοκιμάσω.. Εγκυκλοπεδικά ρωτώντας, είναι καλό να κάνει κάποιος overclock μέσω Windows (με προγράμματα όπως το Core Center) ή μόνο από το bios?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η συγκεκριμένη αντέχει σίγουρα.

 

[ το συμβάν με την προηγούμενή σου mobo θεωρείται εντελώς τυχαίο , και overclocking...ain't the one to blame for that ]

 

Μπορείς να checkάρεις και το πως πήγαν σε αυτή, 2 επεξεργαστές μου.

 

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=2144

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=5778

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχαίο ήταν αλλά όσο και να το κάνουμε μάλλον βοήθησαν και αυτά τα ταπεινά 2-3MHZ. Πάντως για μένα καλό είναι ότι θα δοκιμάσεις να το κάνεις μέσω bios το θεωρώ ποιο ασφαλές από τα win(και μάλλον είναι κιόλας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε μέσω Windows είτε από το BIOS, είναι η ίδια ακριβώς λειτουργία, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο λειτουργίας.

Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο γίνεται μηχανικά η αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γίνεται να κάψεις το m/b με overclocking, κάτι τέτοιο είναι σχεδόν απίθανο, το μόνο που μπορείς να κάνεις με overclocking (αν καταφέρεις να δουλέψει ο υπολογιστής σταθερά) είναι να μειώσεις τον μέσο όρο ζωής τον εξαρτημάτων σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις όμως ότι σε κάποιο σημείο τα mobos "σκαλώνουν" και ενώ μπορούν να δουλέψουν σε αυτές τις συχνότητες , σκαλώνουν σε κάτι άσχετο...π.χ. μετά το Initialization του RAID Controller BIOS par example.

 

:D

 

[ π.χ. η MSI K8N Neo2 Platinum που πρωτοπήρα μπούταρε κανονικά στα 5x380 { έκανα Max HTT Tests } , ενώ 5x400 σκάλωνε στο Initialization του SATA Controller...με ClockGEN στα Win πήγε σταθερά { Prime / SuperPi 32M / 3D Mark05 Loops } 5x400 :D ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα τις περισσότερες φορές πάς ψηλώτερα με clockgen αλλά εγώ έχω στο μυαλό μου το o/c από bios σαν πιο μόνιμη ,πιο σταθερή κατάσταση......γούστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...