Προς το περιεχόμενο

Bandwidth Sharing σε DSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλουμε να φτιάξουμε δικτυάκι με έναν φίλο μου που έχει DSL 384 (Forthnet) . Θα αγοράσουμε και θα χρησιμοποιήσουμε ένα ADSL Router για αυτό . Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα εκτός από το NetLimiter για να μοιράζουμε το bandwidth σωστά ;

 

Θέλουμε αυτός να πάρει τα 300 kbps και εγώ τα υπόλοιπα 84 kbps . Απλά , θα ήθελα για λόγους εμπιστοσύνης (είναι δικιά του η DSL) να αποφύγουμε την λύση του NetLimiter στο οποίο μπορεί να ρυθμίσει ο κάθε κόμβος το bandwidth που θα πέρνει .

 

Έχετε κάποια ιδέα ; Η hardware λύση να φανταστώ ότι είναι ακριβή ; Και αν ναι περίπου πόσα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα τα 384 είναι ονομαστικά και σου δίνουν καθαρά 320 λόγο ATM overhead

(ISP Marketing gurus). Πιο πολιτισμένη λύση είναι να εγκαταστήσεις ενα ratio 1:4

(64kbps - 256Kbps) όταν η γραμμή θα χρησιμοποιείται στο full της, ενώ οταν ένας

απ τους 2 δεν κάνει κίνηση ο άλλος να παίρνει όλο το bandwidth(320). Αυτά λέγονται

priorities ή traffic classification και αποτελούν κεφάλαιο του QoS, και μπορείς να τo

κάνεις με αρκετούς φθηνούς ADSL routers (usr9105).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά , αυτόν ακριβώς τον router είχα στο μυαλό μου ! Αυτές οι ρυθμίσεις γίνονται εύκολα μέσω του router ή θα δυσκολευτώ ; Επίσης , ο router ελέγχει και ρυθμίζει αυτόματα το bandwidth ή θα πρέπει κάθε φορά που εγώ σταματάω την χρήση της γραμμής να τον ενημερώνω ;

 

Μήπως υπάρχει κάποιο σχετικό screenshot του παραθύρου ρυθμίσεων αυτού του router ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά από ότι διάβασα αυτός ο router δεν έχει αυτή την δυνατότητα .

 

Αλήθεια , έχει προσπαθήσει κάποιος να χρησιμοποιήσει το NetLimiter για αυτό τον λόγο ; Ποιά είναι τα μειονεκτήματά του ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apo oti exei parei to mati mou se analogi erotisi se analogo forum :P , o netlimiter den eksipiretei tis anages sou.

tora isos kapio allo router?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ' date=' αυτόν ακριβώς τον router είχα στο μυαλό μου ! Αυτές οι ρυθμίσεις γίνονται εύκολα μέσω του router ή θα δυσκολευτώ ; Επίσης , ο router ελέγχει και ρυθμίζει αυτόματα το bandwidth ή θα πρέπει κάθε φορά που εγώ σταματάω την χρήση της γραμμής να τον ενημερώνω ;

 

Μήπως υπάρχει κάποιο σχετικό screenshot του παραθύρου ρυθμίσεων αυτού του router ;[/quote']

 

Aλλο το να ρυθμισεις δυναμικα ποσο bandwith θα περνει ο καθε χρηστης, αλλο το qos και αλλο το να εχεις συγκεκριμενο bandwith παντα π.χ 256/128

Σε μενα (το 9106 εχω) το QOS δεν δουλευει οσο ιδανικα ακουγεται.

Εαν μιλαμε φυσικα καποιος να χρησιμοποιει p2p γιατι ως διαχειριση μονο για την 80port ισως να δουλευει καλυτερα δεν το χω δοκιμασει.

r3b εχεις φτιαξει τετοιο ratio οπως αναφερεις με το 9105 kai soy doyleyei ok?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...