Προς το περιεχόμενο

Linux και Vertical Refresh Rate στα 85 Hz


gambros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά. Εδώ και μερικές μέρες εγκατέστησα το SuSe 9.1 στον υπολογιστή μου και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Η οθόνη μου λειτουργεί στα 76 Ηz μάξιμουμ, με συνέπεια να μην μπορώ να κάτσω για πολύ μπροστά στην οθόνη και να ασχοληθώ περισσότερο με το linuχ και να μάθω να το χειρίζομαι.

Δοκίμασα να περάσω τους drivers της οθόνης μέσο του Yast και μου αναγνώρισε κανονικά την οθόνη (μια Samsung).

Όμως παρόλα αυτά δεν αλλάξανε οι τιμές στο XF86Config όσον αφορά το Vertical Refresh! Πάλι μου γραφεί VertRefresh = 50-75 .

Μπορεί κάποιος να μου δώσει αναλυτικές οδηγίες για να αλλάξω το Vertical Refresh σε 85 Hz? Ας είναι και εντολές μέσο κονσόλας αρκεί να μπορέσω να κάνω την δουλειά μου.

 

Υ.Γ. Στα windows το refresh είναι στα 85 hz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

allakse sto XF86Config tis times xeirokinita gia tin othoni sou:

p.x:

 

HorizRefresh 31.0 - 70.0

VertRefresh 50.0 - 99.0

 

Einai simantiko to HorizRefresh na einai sto swsto euros giati alliws o X den tha balei megalo VertRefresh.

Me ta parapanw exw 1024x768x85 refresh se 17" monitor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου δώσεις αναλυτικές οδηγίες για το πως να το κάνω? Έχω και αλλους φίλους που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα και θα μας βοηθήσεις πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες το αρχείο /etc/X11/xorg.conf ή /etc/X11/XF86Config-4 (αναλογα αν τρέχεις xorg ή xfree) και σαν root ανοιξε το με εναν κειμενογράφο.

Στο τμήμα monitor, βρες τις γραμμές που δηλώνουν τις δυνατοτητες του Monitor και αλλαξε τες με βάση τα στοιχεία που εχεις από το manual του Monitor.

Για παράδειγμα να το δικό μου τμημα monitor:

>
Section "Monitor"
   Identifier	"Generic Monitor"
   HorizSync	30-75        
   VertRefresh	50-120        
EndSection

 

Κάνε save το αρχείο και ξαναξεκίνα γραφικό περιβάλλον.... θα έχεις τη μεγιστη δυνατή συχνότητα που υποστηρίζει ο driver της καρτας στο συγκεκριμένο monitor και φυσικά στην αναλυση που εχεις επιλέξει.

 

Προσεξε να αλλαξεις μονο τους αριθμούς που δηλώνουν τις συχνότητες ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ συμβουλευτείς το manual του monitor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πράγματι καλύτερα άν έχεις το manual του μονιτορ. Σε αντίθετη περίπτωση είναι καλύτερα τα windows... Ρε που έφτασε η τεχνολογία!

 

Πλάκα κάνω δεν θέλω να αρχίσω τίποτα flames!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πράγματι καλύτερα άν έχεις το manual του μονιτορ. Σε αντίθετη περίπτωση είναι καλύτερα τα windows... Ρε που έφτασε η τεχνολογία!

 

Πλάκα κάνω δεν θέλω να αρχίσω τίποτα flames!

 

Το manual το χρειάζεσαι για να εκμεταλλευτείς στο έπακρο τις δυνατότητες του monitor. Αλλιως βάζεις 50-120 και καλύπτεις σχεδόν όλα τα monitor. Με αυτή τη τιμή εχεις 85 Hz στα 1024x768 ή 75 Hz στα 1152x864. To όλο θεμα εχει να κερδίσεις μερικά ακόμα herz αν αυτο σου επιτρέπεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...