Προς το περιεχόμενο

πατεντες-τροποι ψυξης στο κουτι


antoine79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σε ολους!!μια ερωτηση για αρχη.εχω 2 ανεμιστηρες στο case αλλα και οι δυο ριχνουν αερα μεσα κανενας δεν αφερει προς τα εξω.ειναι σωστο αυτο?μπορω να κανω κατι στον εναν και να τραβαει αντι να δινει?αυτο ειναι το πρωτο που ρωταω!εχω σκοπο να κοψω κομματι απο το side panel και να βαλω εναν ανεμιστηρα απο μεσα με διπλη ταινια να τραβαει αερα.το θεμα ειναι οτι δεν θελω να παρω ρευμα απο τη μητρικη γιατι το ανοιγω συχνα.ψαχνω πατεντα με μπαταρια κολλημενη στο μεσα του panel λοιπον!!!εχω ανυσηχο πνευμα!περυσι τι καλοκαιρι ειχα πατενταρει δικη μου ψυξη για τους σκληρους!12 cm ανεμιστηρας σε μια θεση 5,25!!περιμενω αποψεις και για τα δυο θεματα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Τι πατέντα χρειάζεται για να αντιστρέψεις την ροή ενός ανεμιστήρα?

Απλά τον ξεβιδώνεις και τον ξαναβιδώνεις ανάποδα.

Συνήθως προτιμάται η διάταξη με την είσοδο αέρα χαμηλά-μπροστά και έξοδο ψηλά-πίσω.

 

Για τον ανεμιστήρα στο πλαϊνό , το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα μακρύ καλώδιο , ώστε να μπορείς να ανοίγεις το πλαϊνό χωρίς να αποσυνδέεται ο ανεμιστήρας.

Αν δεν θες να τον συνδέσεις στην μητρική , μπορείς απλά να πάρεις (ή να φτιάξεις) ένα μετατροπέα ώστε να παίρνει ρεύμα κατευθείαν από το τροφοδοτικό.

 

Α , ξέχνα την περίπτωση να στηθεί με ταινία διπλής όψης.

Πέρα από ένα μικρό βάρος , ο ανεμιστήρας έχει άλλο ένα κουσούρι , παράγει κραδασμούς , οπότε θα ξεκολλάει κάθε τρεις και λίγο.

Χρειάζονται βίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

εγω εχω μια τρελη ιδεα αλλα πιστευω οτι θα κανει καλη δουλεια!

 

λοιπον περνουμε απο καποιο παλιο αυτοκινητο το ψυγειο του μαζι με τον ανεμιστηρα!περνουμε τον σκελετο του κουτιου του Η/Υ μας (χωρις το υπολοιπο υλικο επανω) και με ηλεκτροκοληση μονταρουμε στο πλαϊ το ψυγειο του αυτοκινητου , αφου μονταρουμε και το υπολοιπο συστημα γεμιζουμε το ψυγειο με αμωνια και συνδεουμε τον ανεμηστηρα με το ρευμα (μεσο καποιου μετασχηματιστη ενοειτε, αφου ειναι 12V ο ανεμηστηρας) εχουμε απαλαξει το συστημα απο αλλους ανεμηστηρες και απο λοιπα πλαστηκα και καλυματα ετσι ωστε ο αερας να κυκλοφορει ελευθερα, τωρα μετα απο αυτο δεν νομιζω να εχετε προβληματα ψυξης μαλιστα το καλοκαιρι θα δροσιζει και εσας :mrgreen:

 

(το χειμωνα θα το δαγκωσετε λιγο αλλα δεν μπορουμε να φτασουμε την τελιωτητα :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολημενοι ειναι ανεμηστηρες? Λογικα θα εχουν βιδες ή κλιπς. Απλα τον τουμπαρεις...Αν θες ακομα καλυτερη λυση...Στο πλαινο του κουτιου κανε μια τρυπα κ βαλε εναν 120αρι(Λιγα rpm-λιγα W-λιγος θορυβος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

re patriwtaki nitro912gr (Eliki ...town) to exeis kanei esy dhladh ayto?

 

to psygeio aytokinhtou poso mikro einai dhladh pou xwraei sto tower? kai otan les anemistira ennoeis tou psygeiou?

 

 

δε το εχω κανει αλλα θελω, βασικα 8α προεξεχει απο το tower θελει καλη πατεντα αλλα απο πατεντες αλλο τιποτα εδω κατω οπως θα γνωριζεις :-P

ο ανεμηστηρας ιδιος με του αυτοκινητου, βασικα κατι σκεφτομουν και για intercooler αλλα ενταξη διχνω ελεος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε το εχω κανει αλλα θελω' date=' βασικα 8α προεξεχει απο το tower θελει καλη πατεντα αλλα απο πατεντες αλλο τιποτα εδω κατω οπως θα γνωριζεις :-P

ο ανεμηστηρας ιδιος με του αυτοκινητου, βασικα κατι σκεφτομουν και για intercooler αλλα ενταξη διχνω ελεος :P[/quote']

mipos o anemistiras autokinitou exei pinio k to pinio exei manitismo?o magnitis tha ta Ga....sei ola mesa!!!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

etsi opos to exo skeftei oxi den dimiourgei problima einai arketa makria to pinio kai to ilektromagnitiko pedio tou den nomizo na epireazei tpt

 

re paidia gia na katalavo.ama gemiseis to psigeio me amonia kai baleis ena anemistiraki na fisasei apo exo pros ta mesa logo tis amonias tha bgenei pagomenos aeras?den to exo katalavei.gia exigiste ligaki na katalavo kai ego dioti me endiaferei.exeo psigeio .pos tha to balo ktl ktl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ama gemiseis to psigeio me amonia kai baleis ena anemistiraki na fisasei apo exo pros ta mesa logo tis amonias tha bgenei pagomenos aeras?den to exo katalavei

 

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Δεν θα καταφέρεις τίποτα nitro912gr όπως το σκέφτεσαι. Εκτός και αν μιλάς για σύστημα υδρόψυξης, αλλά και πάλι η αμμωνία δε θα έχει τις καλύτερες επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ψυγείο του αυτοκινήτου, βασικά είναι ένας εναλλάκτης θερμότητας. Λειτουργεί ως εξής: Μεταφέρει θερμότητα από το ένα ρεύμα ρευστού στο άλλο. Το "ψυχρό" ρεύμα είναι ο αέρας του περιβάλλοντος και το "ζεστό" ρεύμα είναι το νερό που κυκλοφορεί μέσα στο ψυγείο. Έτσι είτε με την κίνηση του αυτοκινήτου, είτε με τη βοήθεια του ανεμιστήρα αέρας περνά μέσα από το ψυγείο αφαιρώντας θερμότητα από το ζεστό νερό με αποτέλεσμα, την ψύξη του νερού και εν συνεχεία της μηχανής.

Αν τώρα βάλεις το ψυγείο σκέτο με νερό, αμμωνία, πορτοκαλάδα, ή οτιδήποτε άλλο υγρό στην θερμοκρασία περιβάλλοντος δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα. Κι αυτό γιατί απλά ο αέρας που θα εξέρχεται από το ψυγείο με κατεύθυνση προς το εσωτερικό του κουτιού δεν θα είναι ψυχρός αλλά θα έχει θερμοκρασία περιβάλλοντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...