Προς το περιεχόμενο

psu questions


phovos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και μερικες μερες εχω την αισθηση ότι το τροφοδοτικό μου ,μου κανει νερα...Συγκεκριμενα μεσα σε games[ακομα και σε μη απαιτητικα] παγωνει εικονα και ηχος για 2 δευτερολεπτα και ξεπαγωνει, η διαδικασια συνεχίζεται!!Το περίεργο ειναι ότι το κανει μονο σε παιχνίδια αλλά σε οποιοδηποτε 3d benchmark δε εχω αντιμετοπίσει πρόβλημα!

 

Διαβαζοντας διαφορα threads ειδα ότι το ειχαν κι αλλα παιδια και τελικά εφταιγε το τροφοδοτικό τους...Αρχισα λοιπων να μετραω τασεις να δω τι γίνεται!!

 

Η +12[κιτρινο] under load ηταν στα 12,10V

H +5 [κοκκινο] - // - ήταν στα 5,15V

 

Τη 3.3 [πορτοκαλι]δε τη μετρησα γιατι δεν εχω molex[εκτος του 20pin] αμα βγαλω το psu θα τη μετρησω κι αυτη.

 

Ερωτησεις: [Γιατι ειμαι πολύ τουβλο με τροφοδοτικά και ρευματα {billpeppas knows:D }]

 

1)Aπ ότι βλέπω οι γραμμες ακομα και under load παραμενουν δυνατες.Τι άλλο μπορω να μετρήσω για να δω αν τελικά φταιει το τροφοδοτικό μου?

 

2)Μπορω να δω ποσα ampere βγαζει η καθε γραμμή?

 

3)Υπαρχει περίπτωση απλα να μου τελειωσαν τα Watt?[Δε νομιζω...]

 

4)Ξερει κανεις στο neo2 platinum-54G απο ποιο mosfet μετραμε το Vcore?Οπου και να μετρησα επερνα ασχετες τιμές [Η πιο κοντινή ηταν 1,04V αλλά το C&Q το εχω disabled

 

system specs [Ολα default προς το παρον]:

a643200+ 939 - K8N NEO2 plat - 6800 128Mb - 2x512ram - 3xHDD's - 2xOptical drives - s.b live 5.1 - tagan 480W -5.25'' panel - 1x12cm blue led+1x8cm BL - 2xneon +1 black light

 

Υ.Γ : Τη δεδομενη στιγμη δεν υπαρχουν spare parts για να δοκιμασω αλλο psu ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω προβλήματα με τις θερμοκρασίες...

 

Το pc εχει γίνει πολύ ασταθες τελευταια και δε μπορω να εντοπίσω το λόγο...

Τρωει κολλήματα σε ηλίθια παιχνίδια και DvD αλλά βγαζει 3dmark με τις ώρες.

Κανει restart σε ασχετες στιγμες αλλά βγαζει απροβληματιστα prime/pi 32Mb/S&M

 

Σημερα στα καλα καθούμενα εκαψε το πανελακι που ειχα για τους ανεμιστήρες(Του οποίου εχει καει το 1/4 απο το pcb αλλά το θηρίο συνεχίζει και δουλευει...)

 

Αυριο μαλλον θα δοκιμάσω άλλο psu και vga...Αν συνεχίσει να κανει κουλά παμε σε mobo...Και κατι μου λεει ότι η μητρική τα προκαλει όλα μιας που απ την ωρα που την εβαλα αρχισα να εχω πολλά προβλήματα[ Αντε τωρα να δανειστεις και μητρική για δοκιμή....:) ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...