Προς το περιεχόμενο

Hardware και software adsl modems


Γιάννης_84

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο λόγος που είναι καλύτερα τα modem που είναι και router από τα usb είναι ότι τα πρώτα δεν καταναλώνουν πόρους του συστήματος, έχουν NAT και firewall κτλ. Αν όμως ένα modem έχει και 3-4 ethernet αλλά και usb και ίσως και σειριακή τότε ποιο το μειονέκτημα της μη ethernet σύνδεσης;

 

Για να μην τα πολυλογώ, εκτός από ότι θέλω να μάθω κάποια πράγματα για το θέμα, έχω και έναν ποιο άμεσο σκοπό. Επειδή έχω στήσει ήδη ένα μηχανάκι που εκτελεί με επιτυχία χρέη router και μοιράζει την isdn μου, θέλω τώρα που θα μεταβώ σε adsl να διατηρήσω αυτό το μηχανάκι στο ρόλο που έχει τώρα. Θα μου πείτε τι σε εμποδίζει. Απλά δε θέλω το modem/router να κάνει NAT/PAT στον αυτοσχέδιο router και ο αυτοσχέδιος να το ξανακάνει για το LAN μου.

 

Ένας απ' τους λόγους που ρωτάω είναι και το ότι βρωμάει ο τόπος στο ebay από πάμφθηνα pci adsl modem κάποια από τα οποία παίζουν και σε linux (και στο smoothwall συγκεκριμένα) πράγμα το οποίο με κάνει να πιστεύω ότι δεν είναι software modems οπότε δε θα απασχολούν πολύ τον 233άρη επεξεργαστή του αυτοσχέδιου router μου.

 

Όσο για τα μόντεμ που έχουν και ethernet και usb θύρα, αναρωτιέμαι, αν στην περίπτωση της usb σύνδεσης απασχολούν τον επεξεργαστή. Λογικά δεν πρέπει αφού το hardware εξακολουθούν να το διαθέτουν αλλά ρωτάω μήπως ξέρει κανείς.

 

Επίσης αν προσφέρεται κάποιος που έχει μόντεμ που να διαθέτει και ethernet και usb θύρες, μπορούμε με ένα δυο πειραματάκια να βγουν αρκετά συμπεράσματα. Πολύ κατατοπιστικό θα ήταν το να δεχότανε κάποιος ADSLούχος που διαθέτει modem με ethernet και usb (όχι σκέτο usb), να το δοκιμάσει με τη usb και να μας πει διαφορές και κυρίως όσον αφορά την απασχόληση του επεξεργαστή. Χρήσιμο θα ήταν και να αναφερθούν οι ελάχιστες απαιτήσεις συστήματος του modem.

 

Με την ευκαιρία θέλω κιόλας να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση ένα ADSL modem να υποστηρίζει και ADSL over ISDN και PSTN χωρίς να βγαίνει σε δύο εκδόσεις. Το βύσμα που παίρνει το modem στις δύο περιπτώσεις είναι το ίδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που είναι καλύτερα τα modem που είναι και router από τα usb είναι ότι τα πρώτα δεν καταναλώνουν πόρους του συστήματος' date=' έχουν NAT και firewall κτλ. Αν όμως ένα modem έχει και 3-4 ethernet αλλά και usb και ίσως και σειριακή τότε ποιο το μειονέκτημα της μη ethernet σύνδεσης;

[/quote']

Δεν ειναι αποκλειστικοτητα των ethernet modem/router το firewall και το nat..και τα usb/ethernet modem (π.χ alcatel/jetspeed) αν συνδεθουν σε usb τις ιδιες λειτουργιες εχουν.

Το ethernet ειναι καθαρο πρωτοκολλο δικτυωσης,δεν χρειαζεται drivers ,αρα δουλευει σε οποιοδηποτε λειτουργικο(linux,mac,freebsd κ.λ.π) καταναλωνει και λιγοτερους πορους.

 

Απλά δε θέλω το modem/router να κάνει NAT/PAT στον αυτοσχέδιο router και ο αυτοσχέδιος να το ξανακάνει για το LAN μου

Πολυ απλα απενεργοποιεις το nat του router :wink:

 

Ένας απ' τους λόγους που ρωτάω είναι και το ότι βρωμάει ο τόπος στο ebay από πάμφθηνα pci adsl modem κάποια από τα οποία παίζουν και σε linux (και στο smoothwall συγκεκριμένα) πράγμα το οποίο με κάνει να πιστεύω ότι δεν είναι software modems οπότε δε θα απασχολούν πολύ τον 233άρη επεξεργαστή του αυτοσχέδιου router μου.

Δεν εχω δει pci modem's adsl στην Ελληνικη αγορα οποτε ειναι ρισκο και η συμβατοτητα με τα dslam που υπαρχουν στην Ελλαδα ,περα απο αυτο δεν βρισκω κανενα θετικο σε αυτα σε σχεση με τα ethernet.

 

Με την ευκαιρία θέλω κιόλας να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση ένα ADSL modem να υποστηρίζει και ADSL over ISDN και PSTN χωρίς να βγαίνει σε δύο εκδόσεις. Το βύσμα που παίρνει το modem στις δύο περιπτώσεις είναι το ίδιο;

Υπαρχει το 9105/9106 και καποιο μοντελο της crypto.Στην 1η περιπτωση πρεπει να κανεις flasharisma για να δουλεψει σε isdn (στην Ελλαδα ερχονται μονο ως pstn).Φυσικα το βυσμα ειναι 1 κοινο ethernet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά εξακολουθώ να θέλω βοήθεια. Ίσως δεν εξήγησα καλά τι ακριβώς ψάχνω να μάθω.

 

Αυτή τη στιγμή την πρόσβαση στο διαδίκτυο μου την παρέχει ένα isdn modem (το netmod). Ο υπολογιστής στον οποίο είναι συνδεδεμένο το netmod ελέγχει μέσω ενός προγράμματος όλες τις πόρτες και το ΝΑΤ/PAT/NAPT ή όπως αλλιώς τα λένε. Μπορώ να κάνω ακριβώς το ίδιο με ένα ADSL modem; Δηλαδή θέλω ο υπολογιστής στον οποίο θα μπει το μόντεμ να έχει απευθείας σύνδεση στο internet όπως ακριβώς συμβαίνει και στις dialup. Δε θέλω να χρησιμοποιώ καθόλου τις όποιες δυνατότητες ΝΑΤfirewall κτλ που έχει το modem. Γίνεται αυτό; Με λίγα λόγια θέλω να λειτουργεί το όποιο ADSL modem μου, όπως ακριβώς λειτουργεί τώρα το netmod αλλά να είναι πιο γρήγορο. Χοντρικά κάπως έτσι. Γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι δεν καταλαβες απο το παρακατω?

Πολυ απλα απενεργοποιεις το nat του router

Ναι μπορεις λοιπον να το κανεις ετσι ή με ενα απλο modem (οχι router) π.χ crypto,sagem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλον χαζομάρα ρώτησα. Το adsl modem αν κατάλαβα καλά δε θα κάνει NAT και τέτοια και θα λειτουργεί όπως το netmod, σωστά; Αυτό που δε νομίζω να γίνεται είναι να χρησιμοποιήσεις το μόντεμ στον υπολογιστή με την ethernet θύρα και να μην χρησιμοποιήσεις ΝΑΤ στο μόντεμ. Αυτό δεν νομίζω να γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη πιο απλα δεν μπορω να το εξηγησω

γινεται να δουλεψει οπως το θες το εκαστοτε modem/router απλα κανεις bridge την συνδεση (χανεις το firewall και το nat ετσι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και συγγνώμη για το πρήξιμο.

 

Πως κάνουμε bridge τη σύνδεση; Γίνεται σε όλα τα modem και σε όλα τα modem/router; Γίνεται και σε περίπτωση που χρησιμοποιήσουμε usb και στην περίπτωση που χρησιμοποιήσουμε ethernet;

 

 

Και πάλι ευχαριστώ. Αν η απάντηση είναι αυτή που περιμένω, τότε λύθηκε το πρόβλημά μου. Ελπίζω να απαντήσει κάποιος άλλη μία φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...