Προς το περιεχόμενο

Laptop (Acer) και Linux, θα δουλέψει άραγε?


getty

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να βάλω linux (suse) σε ένα laptop που έχω (acer 2001 wlci), από την εμπειρία σας γενικά δουλεύουν σε laptops και ιδιαίτερα σε Acer εκδόσεις linux ή δε θα μου αναγνωρίζει τίποτα? Στο manual πάντως που κοίταξα δεν αναφέρει πουθενά τίποτα για linux...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, μάλλον για Suse με βλέπω (αυτά ξέρω, αυτά εμπιστεύομαι! :)), αλλά και μια δοκιμή πρώτα με knoppix είναι πολύ καλή ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύουν,αλλά μην περιμένεις και πολλά.Το πιθανότερο να σε πρήξουν,να τα βαρεθείς και να τα βγάλεις στο τέλος,εκτός και αν είσαι αποφασισμένος να πήξεις στο ψάξιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaxa1982 έχω δουλέψει με Suse στο desktop μου αρκετό καιρό και μπορώ να πω ότι τα χαίρομαι πιο πολύ απ τα windows (έτσι κι αλλιώς δεν παίζω παιχνίδια). Απλά λόγο δουλειάς αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε getty μιλάει για laptop που όπως ξέρουμε δεν είναι εύκολη η υποστήριξη όπως στα desktop!Κι εγώ στο desktop έχω βάλει 3 διανομές,αλλά στο laptop είναι απογοητευτικά τα πράγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ta distributions pou anefera ta exw dei ola na leitourgoun se Dell, Acer kai HP laptops xwris kanena problhma. Ti ennoeis prh3imo xaxa1982? profanws den uparxoun drivers gia ola ta pragmata pou 9eleis na kaneis sto linux alla (toulaxiston) ta basika mporeis na ta kaneis xwris problhmata. Kai media players uparxoun kai open office kai broswers kai programming tools. Opws eipe kai o getty paixnidia den paizei opote mallon den exei logo na apogohteutei apo twra ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vlakies, den einai katholou apogoiteytika. egw edw me unbranded laptop kai me enterprise linux kai doulevw mia xara. Proxthes perasa to fedora xwris kanena provlima. Auto pou tha einai kalo na deis einai an ypostirizetai o laptop sou, alla kai na min ypostirizetai kai pali den tha xeis provlima.

Ta kalitero gia laptop einai gentoo kai debian.

 

http://tuxmobil.org/index.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι δε θα δουλεύουν!Είπα ότι θα'χει ζόρι κυρίως αν θέλει να λειτουργήσει τις συσκευές του.Ας πούμε εγώ δεν μπορώ να κάνω να δουλέψει το modem και η κάρτα δικτύου.(Έχω Acer Travelmate 270-αν βρείτε drivers στείλτε μου να μου βάλετε γυαλιά.Το θέμα είναι να δουλέψουν,γιατί όταν πας να τους κάνεις compile σου βγάζει 1000 λάθη και πρέπει να είσαι ψιλογκουρού στη C και στις προδιαγραφές του hardware του laptop για να τον κάνεις να δουλέψει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...