Προς το περιεχόμενο

VoIP USB Phones & Adaptors


Highlander

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έφτασαν στα χέρια μου για δοκιμή τρεις "τηλεφωνικές" συσκευές USB συμβατές με το Skype.

 

Δυστυχώς φωτογραφίες έχω μόνο από τις δύο λόγω δανεικής φωτογραφικής μηχανής. (Η δική μου εκλάπη το φθινόπωρο).

 

1. USB Desktop Phone (χωρίς φωτό)

Είναι σαν ένα κλασικό desktop τηλέφωνο Panasonic Που συνδέται σε οποιαδήποτε ελεύθερη USB θύρα.

Έχει ανοικτή ακρόαση και ένα τυπικό πληκτρολόγιο με επιπλέον τα πλήκτρα κλήσεις για VoIP.

 

2. USB Phone LCD

VoIP_USB_Phone_2.jpg

VoIP_USB_Phone_3.jpg

Λίγο μεγαλύτερο από ένα πακέτο τσιγάρα που θυμίζει κινητό.

Έχει αναγνώριση κλήσης, αρκεί στα ονόματα να χρησιμοποιήσετε λατινικούς χαρακτήρες.

 

3. USB TelBox Adaptor

VoIP_USB_TelBox_2.jpg

VoIP_USB_TelBox_3.jpg

Ίσως το καλύτερο από όλα, διότι επιτρέπει τη σύνδεση κανονικής γραμμής τηλεφώνου (PSTN) αλλά και χρήση μέσω του Skype.

 

Όλα καλά στις φωτογραφίες αλλά πως λειτουργούν;

Πρώτα από όλα, από τη στιγμή που θα συνδεθούν στον υπολογιστή μας, αυτόματα (σε W2K/XP) θα αναγνωριστούν ως USB VoIP συσκευές και θα εγκατασταθούν οι ανάλογοι drivers που είναι ενσωματωμένοι στο λειτουργικό.

Στη συνέχεια θα πρέπει να κάνουμε εγκατάσταση το SkypeMate Που βρίσκεται στο συνοδευτικό CD. Μετά την εγκατάσταση θα δούμε (στο 2ο μοντέλο) ημερομηνία και ώρα στην LCD οθόνη.

SkypeMate_Menu.JPG

SkypeMate.JPG

Από το μενού του SkypeMate μπορούμε να ρυθμίσουμε τον ήχο κλήσης (στα 2 πρώτα μοντέλα) καθώς και την ένταση του μικροφώνου και του ακουστικού.

 

Από εκεί και πέρα, απλά εγκαθιστούμε την τελευταία έκδοση του Skype και είμαστε έτοιμοι να καλέσουμε.

Πως όμως καλούμε κάποιον από τις επαφές μας ;

Με δεξί κλικ σε μία επαφή, ορίζουμε τα πλήκτρα που θα πατήσουμε για να καλέσουμε.

SkypeSpeedDial.JPG

Στη συγκεκριμένη περίπτωση αφού βάλουμε στην επαφή μας σαν γρήγορη κλήση (Speed Dial) το Νο 13 το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να πληκτρολογήσουμε στη συσκευή μας 13 και πατώντας το πράσινο πλήκτρο να καλέσουμε την επαφή μας.

Στην τρίτη συσκευή για να καλέσουμε πληκτρολογούμε *13#.

Αυτό συμβαίνει γιατί εξ' ορισμού είναι ενεργοποιημένη η τηλεφωνική μας γραμμή (PSTN).

Η ποιότητα φωνής και στις 3 συσκευές, θα έλεγα ότι είναι παραπάνω από ικανοποιητική, αφού όταν τα DSLAM του ΟΤΕ είναι στα κέφια τους, έχουμε απόλυτα καθαρή φωνή.

Αν και όταν υπάρχει καθυστέρηση, αυτή οφείλετε καθαρά στην γραμμή μας, είτε αυτή είναι ADSL είτε ISDN είτε PSTN.

 

Να μην ξεχάσω να αναφέρω ότι αν έχουμε συνδρομή στο Skype μπορούμε να καλούμε κανονικά οποιοδήποτε τηλεφωνο, σταθερό ή κινητό στον κόσμο.

Δυστυχώς δεν έχουμε ακόμα λιανικές τιμές, αν και ο αντιπρόσωπος στην Ελλάδα λέει ότι θα είναι κάτω από 50 euro περίπου το κάθε ένα.

Το επόμενο review θα αφορά VoIP gateway που θα συνδέεται κατ'ευθείαν πάνω στο Router μας ώστε να μην χρειάζεται ανοικτό PC για την επικοινωνία.

 

Τέλος να ευχαριστήσω την εταιρία VOTECH Ε.Π.Ε. για την διάθεση των προϊόντων.

 

Highlander

Υ.Γ. Είναι το πρώτο μου review και σας παρακαλώ μου μου συγχωρήσετε τα όποια λάθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
pio einai o antiprosopos stin ellada?

 

KGP επειδή αυτά ήταν καθαρά και μόνο δείγματα, δεν θα ήθελα να σου πω ακόμα την εταιρία, διότι υπάρχει και περίπτωση (πολύ μικρή) να μην τα κάνει εισαγωγή.

Αν όλα πάνε καλά, τότε θα υπάρξει διόρθωση στο review για τα στοιχεία της εταιρίας.

Να ξέρεις πάντως, πως τα VoIP gateways που θα συνεργάζονται με το Skype, θα έχουν πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον, λόγω του ότι δεν θα χρειάζονται καν pc για να λειτουργήσουν.

 

ChrisAce, ευχαριστώ! :grin:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύουν με οποιαδήποτε σύνδεση, ακόμα και με ISDN. Το θέμα δεν είναι ομως αν δουλεύουν αλλά το ΠΩΣ δουλέυουν. Εγω πριν 2 μήνες που δοκίμασα το Skype και μίλησα με εναν φίλο απο Αγγλία, είχε αρκετά σκαμπανεβάσματα η σύνδεση. Μια τον άκουγα και με άκουγε καμπάνα, την άλλη σερνόταν το σύμπαν (εγώ εχω 384 και αυτός 2mbit). Που να είχαμε και κανα 56k modem δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ έχω αγοράσει ένα ζευγάρι από αυτά (το 3 όχι το 3+)

Ένα δικό μου και ένα για ..χμ... μια φίλη μου.

Το κάθε τηλέφωνο έχει ένα παγκόσμιο μοναδικό οκταψήφιο τηλεφωνικό νούμερο.

Απλά το συνδέεις στην usb και καλείς το νούμερο που θές.

Το χρησιμοποιείς σαν κανονικό τηλέφωνο.

Το έχω χρησιμοποιήσει εδώ και τρία χρόνια περίπου δέκα φορές γιατί ενώ η ποιότητα της φωνής είναι τέλεια, έχει δυστυχώς μια μικρή πλήν όμως εκνευριστική καθυστέρηση που μάλλον έχει να κάνει με την σύνδεση μας ή τον server της IPMental.

Ξέρει κάποιος τι παίζει με το Skype και αν μπορούν να συνδεθούν τα τηλεφωνάκια αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nikb λογικά ναι μπορούν να συνδεθούν αρκεί να έχεις το πρόγραμμα SkypeMate.

Όταν βρω link θα σου το δώσω.

Edit: SkypeMate

Πρέπει να κάνει.

 

KGP είναι η τρίτη συσκευή του review.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πριν 2 μήνες που δοκίμασα το Skype και μίλησα με εναν φίλο απο Αγγλία, είχε αρκετά σκαμπανεβάσματα η σύνδεση.

 

Βασικα εχουν παρατηρηθει ξανα προβληματα σε επικοινωνια με αγγλια... Μηπως φταιει κάτι αλλο? Κατι στις συνδέσεις με αγγλια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...