Προς το περιεχόμενο

need some help...


safeboy(npapak)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προχθες αλλαξα τροφοδοτικο μιας και το παλιο τα ειχε φτησει και το μονο που εκανε ηταν ζημιες και λεω αφου τωρα εχω αρκετο ρευμα ας ανεβασω λιγο να δω μεχρι που θα φτασει ο CPU μου.

Λοιπον εχω ενα AMD Athlon XP 2400+ με μια MSI K7N2D-L,2x256 400αρες μνημες, και τον εχω φτασε μεχρι 152 fsb με 15 multi., 1:1 τις μνημες και Vcore 1.8. μου ειπα οτι μπορω να τον ανεβασω κιαλο αλλα πρεπει να λλαξω τα timings απο τις μνημες. Μηπως ξερετε αν αληθευει αυτο και αν ναι ποια να αλλαξω και ποσο?

 

 

Υ.Γ: Τις μνημες τις εχω dual channel να τις βαλω single? Εχω ακουσει οτι ειναι καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μας έλεγες και τα Full System Specs σου ( και ιδιαίτερα αυτά των μνημών ).

 

Πάντως με την συγκεκριμένη mobo μην περιμένεις τίποτα το ιδιαίτερο στο overclocking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν πολυκαταλαβα δες αυτα και πες μου τι πρεπει να αλλαξω. Οσο για την μητρικη το ξερω αλλα οταν την πηρα θεωρουνταν καλη και σχετικα φθηνη.

 

Κατευασε τις εικονες απο εδω: http://briefcase.pathfinder.gr/file/npapak/35200/422629

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.8Vcore δεν είναι καθόλου λίγο , χωρίς ΣΟΒΑΡΗ ψύξη δεν θα πρότεινα να δόσεις περισσότερο.

 

Άσε τις μνήμες σε dual channel , την χαμένη απόδοση από το single channel είναι πολύ δύσκολο να την αναπληρώσεις.

 

Συγνώμη , οι μνήμες είναι 400αρες , γιατί να χαλαρώσεις timings για να ανέβεις πάνω από το 152fsb , όπου οι μνήμες δουλεύουν μόλις στα 304DDR?

Δεν βγάζει νόημα , δεν είναι οι μνήμες το πρόβλημα και με τόσο χαμηλό fsb δεν είναι ούτε η μητρική , το πιθανότερο είναι απλά να μην αντέχει άλλο ο επεξεργαστής.

 

Και δεν λες αν είναι ξεκλείδωτος ο επεξεργαστής , αν είναι τότε κατέβασε τον πολλαπλασιαστή ώστε να έχεις μεγάλο bus και να αξιοποιείς τις μνήμες σου.

Επίσης με ξεκλείδωτο πολλαπλασιαστή μπορείς να αλλάξεις ανάλογα τις παραμέτρους ώστε να βρεις ανεξάρτητα τα όρια του κάθε κομματιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο θερμοκρασιες ειμαι μια χαρα.Ειμαι στους 50 C.Εχω σχετικα καλη ψυξη. Δηλαδη δεν πορω κανω τιποτα για να ανεβει παραπανω? Τελικα επρεπε να παρω την ABIT....

Δεν πειραζει τα λαθη πληρωνονται...

Και ο επεξεργαστης μου ειναι κλειδωμενος ρε γ@@@@@!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα σε βοήθαγε σε τίποτα η Abit , στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Ίσως μόνο στο να δώσεις πολύ υψηλότερο Vcore.

 

Αν κάποια επιλογή θα χαρακτήριζα ως "λάθος" , είναι του επεξεργαστή.

Έχει υπερβολικά κακό multiplier για overclocking , υπερβολικά μεγάλο (και είναι και κλειδωμένο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως το Vcore εχει τερματισει, αρα τον π@@@@... και εγω πιστευα οτιθα μπορουσα λιγο ακομα. Δεν πειραζει.

 

Να σου πω την αληθεια φιλε apocalypse ποτε δεν ηθελα αυτον τον cpu αλλα βλεπεις η οικονομικη κατασταση τοτε με αναγκασε να τον παρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...