Προς το περιεχόμενο

Slackware xorgconfig


geokok

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους,

βασικά έβαλα τα slackware έκανα την ρύθμιση με το xorgconfig πατάω startx μου βγάζει μία γκρι οθόνη και τον δείκτη ποντικιού ακούω να δουλεύει ο σκληρός αλλά δεν γίνεται τίποτα οπότε πατάω ctrl+alt+backspace για να επιστρέψω στην μορφή εντολή. Μήπως έχω ξεχάσει να κάνω κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν έχεις πρόβλημα με τον Χorg.

Το ποιό πιθανό είναι δεν έχεις ρυθμίσει window manager (kde,gnome...)

ή graphical login (gdm,kdm)

Πατώντας Ctrl+Alt+F1 μπορείς να δείς τα μυνήματα errors που πετά ο X .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν τελικά τα έβγλα τα linux και φτου πάλι από την αρχή τα εγκατέστησα (αυτή τη φορά με λιγότερο κόπο και σε λιγότερο χρόνο). Όλα μια χαρά τρέχω το xorgconfig πατάω startx και μου βγάζει λάθος no screen found. Καταλαβαίνω ότι κάτι δεν έκανα σωστό με τις ρυθμίσεις της οθόνης ή της οθόνης γραφικών. Αφού έδωσα λοιπόν περισσότερο βάρος και έφτιαξα τις ρυθμίσεις επιλέγω window manager (kde). Πατάω startx ξεκινά μου βγάζει μία μαύρη οθόνη αλλά τίποτα κολλάει πατάω ctrl+alt+F1 και βλέπω ότι κάνει kill κάποια προγράμματα και γενικά κολλάει δεν μου βγάζει την γραμμή εντολών. Αναγκαστικά πατάω ctl+alt+delete επιλέω άλλο window manager (gnome) και πάλι τα ίδια.

 

Μήπως θα πρέπει να τα επανεγκαταστήσω πάλι (πλάκα κάνω!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα το δοκίμασα αλλά τίποτα

Κοίτα μου λέει ότι κάτι δεν διαβάζει καλά στο xorg.conf. Μάλλον θα θέλει παάλι μέσω xorgconfigure....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...