Προς το περιεχόμενο

C Programming in Linux..


Αbominable

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το suse 9.0.. Θελω να κανω καποια προγραμματα με νηματα και διεργασιες (Παραλληλη επεξεργασια).. Απο που θα τα τρεξω;; Απο το Konsole;; Επεισης μπας και ξερετε καποιο site που να δινει σχετικες πληροφοριες;;Τι εντολες πρεπει να χρησιμοποιησω και ολα τα σχετικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να προγραμματισω σε C και θελω να το κανω στο linux επειδη (απ'οτι μου ειπαν) εχει ολες τις απαραιτητες βιβλιοθηκες ετοιμες (pthread.h).. Aλλα το προβλημα μου ειναι οτι δεν ξερω τπτ απο linux.. Εννοωντας εντολες, προγραμματα και τα σχετικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οποιαδήποτε βοήθεια γράφεις στην κονσόλα man [entoli]...

Τώρα για προγραμματισμό εννοείς χρήση pipes κτλ? Νομίζω δεν ισχύουν ακριβώς τα ίδια με το Unix. Γενικα για να φτιάξεις ένα πρόγραμμα, γράφεις τον κώδικα σε ένα αρχείο κειμένου πχ code.c, μετά κάνεις complile με gcc code.c και τελικα τρέχεις το ./a.out που δημιουργείται (εννοείται όλα στο ίδιο directory).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πχ έχεις ένα προγραμμα με το όνομα first.c το κάνεις compile ως εξής :

gcc -o first first.c

και το τρέχεις

./first

Aν έχεις Suse Personal δεν διαθέτει τον gcc οπότε θα χρειαστεί να τον κατεβάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ τα καταφερα... Να ρωτησω και κατι αλλο, μηπως ξερετε τι θα χρειαστω για να κανω debug το προγραμμα ας πουμε να το τρεξω βηματικα για να δω τα λογικα σφαλαματα;;

 

Ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για debugger μπορεις να δοκιμασεις το gdb. Μπορεις να ριξεις μια ματια εδω:

http://users.actcom.co.il/~choo/lupg/tutorials/debugging/debugging-with-gdb.html

 

Επισης μπορεις να δοκιμασεις τον DDD debugger. Πληροφοριες μπορεις να βρεις εδω:

http://www.gnu.org/software/ddd/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...