Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με αυτονομια στο Laptop


rafraf24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας,

 

Ειχα αναφερει το προβλημα σε ενα αλλο τοπικ που ειχε ανοιξει ενας φιλος, αλλα θεωρησα καλυτερο να ανοιξω ενα καινουργιο τοπικ για το συγκεκριμενο "προβλημα".

 

Εχω ενα Laptop Acer Aspire 1804Wsmi με τα Pentium 4 3.2ghz, 1 gb ram, 100gb hdd, ati x600 128 mb, 17" wide tft 1440*900, full size keyboard, και το προβλημα ειναι οτι κραταει μονο 45 λεπτα αυτονομια..Ομως δεν ειναι μονο αυτο το προβλημα. Ειτε εχω κλειστη την οθονη και ακουο κανα mp3, ειτε την εχω ανοιχτη και παιζω games, ειτε εχω ενεργοποιημενα bluetooth, wifi, ειτε οχι η αυτονομια κραταει ΠΑΝΤΑ τον ιδιο ακριβως χρονο. Δεν ειναι παραξενο αυτο? Επισης αν δεν το εχω συνδεδεμενο στο ρευμα η καρτα γραφικων "σερνεται" και ας εχω απενεργοποιησει μεσω του PowerPlay 5.0 οποιαδηποτε κατασταση εξικονομησης ενεργειας.

 

Κατι αλλο επισης, οταν παω στο εικονιδιο της μπαταριας να δω ποσο εχει απομεινει μου λεει μονο το ποσοστο που απομενει χωρις να αναφερετε ο υπολειπομενος χρονος ειτε το εχω να δεινχει με λεπτομερειες ειτε οχι.

 

Τι μπορει να συμβαινει? Υπαρχει καποιο utility να ρυθμιζει την καταναλωση ενεργειας? Δεν ειναι δυνατον να κραταει τον ιδιο χρονο ειτε εχω κλειστη την οθονη του Laptop ειτε οχι, και να μην "παιζει" η αυτονομια αναλογα με την χρηση που κανω. Καμμια ιδεα? Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Loipon an pas sto control panel kai meta sto power options mpwreis na dialekseis ena power scheme-se auth thn periptwsh dialegeis laptop portable divice.

Pantws na sou protinw kati-1 thn mpataria na thn vgazeis otan douleueis sto spiti me mpriza.

2)Thn fwrtizeis kai thn ksefwrtizeis toulaxiston 2 fwres to mhna analoga thn xrhsh.

Twra gia ta 45 lepta pou les den einai kai liga me auta pou exei panw to laptop...Me vash auta pou anaferes einai ikanopoihtika(Pentium 4 3.2ghz, 1 gb ram, 100gb hdd, ati x600 128 mb, 17" wide tft 1440*900).

Kati allo pou tha thela na mas peis einai poso kairo to exeis...kai an thn poluxrisimopoieis thn mpataria!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπαμαι που θα στο πω... αλλα ποσο νομιζες οτι θα κρατουσε ενας P4 στα 3.2 και με 17αρα οθονη? Αν πηρες τετοιο φορητο (desktop replacement κατηγορια) με προοπτικη την αυτονομια, μαλλον ατυχησες. Τα 45 λεπτα ειναι πανω κατω νορμαλ... μου ακουγονται φυσιλογικα τηρουμενων των αναλογιων. Τωρα, σχετικα με το πως θα μπορουσες να επεκτεινεις λιγακι την αυτονομια... ας απαντησει καλυτερα καποιος με Acer που ξερει απο το software τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω οτι 45 λεπτα ειναι ψιλο φυσιολογικα, αλλα δεν ειναι δυνατον να μην κραταει περισσοτερο οταν εχω κλειστει την οθονη, η αν δεν χρησιμοποιω καθολου τα bluetooth και wifi, Και γενικα οποιαδηποτε χρηση και αν κανω παντα ειναι 45 λεπτα....Εχω βαλει στο power options για scheme λαπτοπ computer και δεν αλλαξε τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω οτι 45 λεπτα ειναι ψιλο φυσιολογικα, αλλα δεν ειναι δυνατον να μην κραταει περισσοτερο οταν εχω κλειστει την οθονη, η αν δεν χρησιμοποιω καθολου τα bluetooth και wifi, Και γενικα οποιαδηποτε χρηση και αν κανω παντα ειναι 45 λεπτα....Εχω βαλει στο power options για scheme λαπτοπ computer και δεν αλλαξε τιποτα...

 

Den nomizw oti tha sou krataei to idio pezwntas ena arketa vari game kai to idio grafwntas kati sto word h` akougwntas ligo mousikh.Twra gia koita sto control panel kai des an gia to bluetooth kai to wi-fi exei kaipou naepilogh gia na ginetai teleiws disable.Den eimai 100% sigouros alla nomizw oti to bluetooth kai to wi-fi einai se katastash stand by mexri na plisiaseis mia shskeuh h` mexri na patiseis ena koumpi gia na psaksoun kai etsi exoun mia mikrh katanalwsh energeia..epanalambanw oti gia auto den eimai 100% sigouros!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμενο λαπτοπ εχει 2 κουμπια που ενεργοποιουν και απενεργοποιουν τα bluetooth και wifi., Και αυτο ειναι το προβλημα, Ειτε γραφω κατι στο word ειτε παιζω hl2 η μπαταρια κρατα ακριβως τον ιδιο χρονο, επισης ειτε εχω κλειστει εντελως την οθονη ειτε την εχω ανοικτη παλι δεν επηρεαζει την αυτονομια. Τι κουφο ειναι αυτο παλι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους ότι και πολύ σου κρατάει. Για να δεις πόσο πραγματικά κρατάει μην κοιτάς τον estimated χρόνο που σου δείχνουνε τα προγράμματα αλλά πόσο πραγματικά κρατάει.

Για την κάρτα γραφικών άλλαξε drivers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απλοί pentium 4 δεν ρίχνουν τις επιδόσεις τους ανάλογα με τις εφαρμογές τρέχουν όπως συμβαίνει με τους pentium M. Όσο για τα υπόλοιπα:

- Η απενεργοποίηση του powerplay δεν βελτιώνει τα πράγματα τρομερά και στο δικό laptop αλλά και σε άλλους εδώ στο insomnia οπότε μάλλον είναι φυσιολογικό

- Απ' οτι φαίνεται τα wifi/blootooth κλπ καταναλώνουν λίγη ισχύ και δεν επιρεάζουν αισθητά την αυτονομία

- Για την οθόνη εκπλήσομαι και εγώ. Θα έπρεπε να επιρεάζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω οτι καταναλωνει παρα πολυ, αλλα θα πρεπε, ειναι λογικο δηλαδη, οταν ειναι κλειστη η οθονη να κραταει περισσοτερο η μπαταρια, ενω κατι τετοιο δε συμβαινει, ο χρονος ειναι ακριβως ο ιδιος, επισης οταν παιζω hl2 θα πρεπε να κρατα λιγοτερο, αντ αυτου κραταει παλι το ιδιο...τρελλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Logika nai...tha eprepe na krataei perissotero me kleistei othonh h` akomi otan kaneis apla kapoia ergasia sta office..alla ksanalew me auto to mhxanima mhn perimeneis kai ta trela lepta leitourgias parapanw.Megaliteros paragwntas einai h katanalwsh apo mobo kai CPU..kathos kai apo ram mazi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως πρεπει να κατεβασω καποιο προγραμμα διαχειρισης ενεργειας? Γνωριζετε να κυκλοφορει κατι τετοιο? Ειδικα οποιος εχει Acer αυτης της κατηγοριας θα βοηθουσε πολυ. Σας ευχαριστω παντως για τις απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Egw prosopika den kserw na sou pw kati sygkekrimeno gia to an uparxei kapoio programma gia diaxeirish energeias h` oxi kai sygkekrimena gia Acer.(rikse mia matia gia auto sto site ths acer mpwrei na exei kati.)Alla den nomizw oti tha katafereis kai polla.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...