Προς το περιεχόμενο

NEC 1970GX - προ των πυλών


Anexann

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχοντας 2 χρόνια αναμονής για την αγορά μιας οθόνης TFT για το PC ώστε να απαλλαγώ επιτέλους από ένα "τούβλο" που έχω μποστά μου (Nokia 447i 17"), κατέληξα στην NEC 1970GX.

 

Δε συζητώ για το οικονομικό αφού και τα λεφτά τα έχω (είχα υπ'οψιν μια δαπάνη έως 1000Euro) και η δεύτερη λύση η Samsung 913N δε με εντυπωσίασε όταν την είδα από κοντά στο

Πλαίσιο.

 

Είμουν έτοιμος να την αγοράσω προχθές από το My-shop αφού είναι και στη γειτονιά μου (Μαρούσι) και βλέπω σήμερα πως την έχει και το e-shop.

 

Την απόφαση την έχω πάρει κατά 80%. Ήθελα λοιπόν αν κανένας άλλος φίλος από εδώ την έχει αγοράσει να μου πει τις εντυπώσεις του. Το μόνο που με χαλάει είναι ότι η εγγύηση δίδεται από την Info-Quest και προσωπικά δεν έχω τις καλύτερες εντυπώσεις από αυτή την εταιρία...

 

Όποιες γνώμες υπάρχουν θα με βοηθήσουν πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια από τις 5 καλύτερες οθόνες TN για παιγνίδια.Και να προσέξεις τα καμένα pixel.Στα ξένα fora πολλά παράπονα από χρήστες για το 1770GX και 1970GX.Γι αυτό με την εγγύηση της info-Quest ψάξτο καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tin exw kai einai super... gia games den paizetai alla den exw parapono kai sta dvd... xrwmata apsoga kai den exw paratirisei ghosting pouthena.

 

to kako einai oti i egguisi einai 0 pixel alla auto einai moufa me tin eksis ennoia.. an exeis kameno pixel FWTEINO diladi kapoio galazio tote stin allazoun alla an exeis mexri 2 kamena skoura pixel tote ton pineis! i egguisi twn 0 pixel einai paraplanitiki kai eixa mia entoni antallagi email me tin infoquest panw sto thema. episis an steileis pisw tin othoni me to galazio pixel kai sou erthei mia me monima mauro pixel - safws xeirotero mias kai fenetai sunexia se antithesi me to galazio pou se diafora alla xrwmata leitourgei swsta - tote pali ton pineis kai meneis me to mauro efoson den se kaluptei pleon i egguisi twn "0 pixel".

 

me alla logia osoi to skeftoun auto kai den paroun to risko menoun me tin othoni pou exei kameno ena subpixel - kollimeno dld se kapoio xrwma. an riskaroun tote mporei na tous erthei ws antikatastasi mia othoni xwris kamena pixel - mia othoni me kameno pali fwteino pixel opote ksanallazei i telos mia othoni me 1-2 maura pixel opote pairnoun ta @@ tous.

 

auta :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα να πληρώσω 500+ Euro και να έχω αυτό το φόβο που αναφέρεις Tony νομίζω πως πάει πολύ. Κρίμα γιατί πίστευα πως επιτέλους κατέληξα τη μακροχρόνια έρευνα μου.

 

Όπως τα λες μου φαίνεται πως είναι καλύτερα να αγοράσω μια φτηνή οθόνη 19" σαν την LG 1915S ή πιθανότερα θα περιμένω μέχρι την ημερομηνία που δε θα μπορώ πια να είμαι χωρίς TFT οθόνη - μάλλον γύρω στις αρχές του 2006. Ελπίζω να έχουν φτιάξει τα πράγματα εως τότε και οι εγγυήσεις των ελληνικών εταιριών/αντιπροσωπειών να έχουν "βρει το δρόμο τους".

 

Τουλάχιστος γλύτωσα μια πιθανή δυσάρεστη έκπληξη... :)

 

Μετά την παραπάνω απογοήτευση είδα και την LG 1980Q που μου αρέσει αρκετά αφού ακολουθεί τη βραμμή με το silver base που είχα δει και σε άλλα μικρότερα μοντέλα. Κοίταξα και τα ακόλουθα reviews και αρχίζω να ενδιαφέρομαι σοβαρά. Ίδια τιμή με τη NEC 1970GX με απείρως καλύτερη εγγύηση και με πιο ευέλικτο panel από πλευρά θέσεως.

 

Τα reviews που βρήκα είναι:

 

Review 1

Review 2

 

Τα σχόλια σας δεν είναι καθόλου... περιτά. :-P :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

An sou pw oti ki egw perimena polu kairo gia TFT kai i alli pou koitaga itan i LG1980Q! ela pou me pigenane apo vdomada se vdomada (den legane na tin feroun ellada enw ta magazia tin eixan kai kala pros pwlisi) ...telika pira tin NEC... vevea anaferw pali oti einai ekpliktiko monitor arkei na min traviesai gia kamena pixels.

 

egw euxaristisa tin infoquest gia to 540eurw mathima kai paramenw me ena galazio pixel panw aristera kai den riskarw na tin allaksw.. toulaxiston oxi akoma isws se kana eksamino.. mporei na exei veltiwthei ligo to yield tis kataskeuis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πράγματι είναι μια πολύ καλή οθόνη. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως γενικώς βρισκόμαστε σε μια "κατευθυνόμενη" αγορά και πως οι περισσότεροι από εμάς δεν το ψάχνουν λίγο παραπάνω πριν δώσουν τα λεφτά τους.

 

Υπάρχουν εταιρίες με πολύ αξιόλογα monitor οι οποίες δεν αναφέρονται πουθενά σαν πρώτη επιλογή. Πολλές φορές αυτό δικαιολογείτε λόγω έλλειψης αντιπροσωπείας στην Ελλάδα. Άλλες φορές όμως "διαμάντια" monitors παραβλέπονται μόνο και μόνο επειδή μια εταιρία μας έχει καταιγίσει με τις διαφημίσεις της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πράγματι είναι μια πολύ καλή οθόνη. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως γενικώς βρισκόμαστε σε μια "κατευθυνόμενη" αγορά και πως οι περισσότεροι από εμάς δεν το ψάχνουν λίγο παραπάνω πριν δώσουν τα λεφτά τους.

 

Υπάρχουν εταιρίες με πολύ αξιόλογα monitor οι οποίες δεν αναφέρονται πουθενά σαν πρώτη επιλογή. Πολλές φορές αυτό δικαιολογείτε λόγω έλλειψης αντιπροσωπείας στην Ελλάδα. Άλλες φορές όμως "διαμάντια" monitors παραβλέπονται μόνο και μόνο επειδή μια εταιρία μας έχει καταιγίσει με τις διαφημίσεις της.

 

Το πρόβλημα βρίσκεται στο γεγονός ότι ενώ στο εξωτερικό (Κεντρική-Βόρεια Ευρώπη) οι εταιρίες έχουν άψογο σέρβις,εδώ στην Ελλάδα οι ίδιες αυτές εταιρίες δεν προσφέρουν τα αναμενόμενα λόγω των εδώ αντιπροσωπειών.Γι αυτό πολλά αξιολόγογα μόνιτορ δεν βρίσκουν

στην Ελλάδα την αναμενόμενη ανταπόκριση των υποψηφίων αγοραστών.Ενω άλλη εταιρία (χαρακτηρισμένη ως ποιοτικά μέτρια παντού στο εξωτερικό)-ονόματα δεν λέμε-πουλάει πολύ στην Ελλάδα λόγω του πολύ καλού σέρβις της.Και μπράβο της αφού "κοιμούνται" οι υπόλοιποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχει ένα αρκετο καλό δείγμα των 19'' TFT οθονών της ελληνικής αγοράς. Η NEC για άλλη μια φορά ζωγραφίζει... Μακάρι να είχε την εγγύηση της LG και θα την είχα αγοράσει... πέρσι! :grin: :grin: :grin:

 

Αυτό που με παραξένεψε είναι οι μη ρεαλιστικές τιμές που τους έχουν δώσει από τις αντιπροσωπείες! Κρίμα γιατί ίσως θα πρέπει να κάνουν και μια μικρή έρευνα αγοράς ώστε να έχουν πιο ακριβή εικόνα των προιόντων που δοκιμάζουν.

 

Πάντως η 1980Q μου αρέσει όλο και περισσότερο. Αλλά και πάλι αυτή η NEC είναι διαμάντι και δε ξέρω αν ακολουθήσω τον Tony και το ρισκάρω άσχετα αν βρω κανένα καμμένο pixel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...