Προς το περιεχόμενο

Τροποποίηση subwoofer


capthookb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω τα Creative T5400 5.1 ηχεία αλλά δεν μου ακούγονται και τόσο καλά.

Με ενοχλεί λίγο το μπάσο τους που κατά τη γνώμη μου δεν είναι πολύ βαθύ, ειναι κομματάκι ξερό. Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω αν ξέρετε είναι το εξής: Αλλάζοντας το woofer του subwoofer θα έχω καλύτερα αποτελέσματα όσον αφορά το μπάσο;

Δηλαδή να βάλω κάτι άλλο καλύτερης ποιότητας. Τι λέτε; Θα πετύχω τίποτα;

Αύριο θα το ανοίξω κιόλας να δω τι προδιαγραφές έχει (αν αναφέρει τίποτα) το γουφεράκι (driver λέγεται;) και να δώ που μπορώ να βρώ κάτι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες πιο βαθύ μπάσο προσπάθα να βάλεις το sub κοντά σε γωνίες ή στο πάτωμα.

Μόνο αυτή την συμβουλή μπορώ να σου πω.Αν κάτσεις να ανοίξεις το κουτί και να ταιριάξεις μεγάφωνο μπαίνεις σε ιστορίες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως κάτω το έχω το sub, και μάλιστα κοντά σε γωνία. Δεν ξέρω μήπως είναι πολύ κοντά στον τοίχο, ή φταίει που κάθομαι εγώ σχεδόν από πάνω του. Αλλά και από πιο μακριά δεν ακούγεται πολύ καλύτερα.

Τι μου θύμησες; Ένα άρθρο σε περιοδικό (Ήχος &HI FI νομίζω) που είχα διαβάσει πριν αρκετά χρόνια (10?) που έλεγε, πως αν η τοποθέτηση των ηχείων στο χώρο είχε πρόσωπο, θα ήταν πάντα με δάκρυα στα μάτια λόγω της λίγης σημασίας που της δίνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

an allaksis mono to ixio mpori na exis pio dinato ixo mexri ke kaliteri piotita mpori na petixis.

gia to bathos pou les prepi na allaksi tin kouta.!!

kati pou den ine ke toso aplo giati meta mpori na xasis alla!!!

o bassstarlet exi dikio oti ine mpleksimo (an exis kalo auti ke katalabenis diafores).

tha simfoniso mazi tou.

to pio eukolo ke aneksodo ine na prospathisis na tou allaksis thesi. ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουτί ξύλινο είναι, αλλά έχω ακούσει και πλαστικό (ένα παλιότερο μοντέλο της Creative) με πολύ καλύτερο ήχο. Γι'αυτό μου κάνει εντύπωση. Το μόνο που σκέφτομαι είναι για το woofer όχι για το κουτί. Παλιότερα είχα βρεί και ένα προγραμματάκι που σου υπολόγιζε σε λίτρα, το χώρο που χρειάζεται το sub για τις ανάλογες αποκρίσεις συχνοτήτων και θυμάμαι πως έβγαιναν πολλά τα λίτρα για αξιόλογες επιδόσεις. Βέβαια παίζει και να μην δίνει καλό ήχο ο ενισχυτής που έχει μέσα το sub, οπότε εκεί δε μπορώ να κάνω και πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

meta pai poli!!

alla den nomizo na se xalai i poiotita tou enisxiti (sto woofer den poli pezi rolo!!).mpori i entasi.

auto pantos pou gnorizo gia to bathos ine i kouta.

genikotera omos den aksizi nato piraksis kata tin gnomi mou.

an thes kati kalitero agorase to!!!!!

giati sto telos tha exis fai poli xrono gia to tipota.

tha ta paris sto kranio ke tha figi apo kana mpalkoni!!!!

opote kane proipologizmo gia kati new.

panta gnomi mou!!i epilogi diki sou!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

egw molis ballo to sub mou katw apo to grafeio mou o hxos ginetai diplasia pio bathys.To grafeio einai apo poly xontro xylo kai den trizei katholou + oti einai kollhmeno ston toixo.

 

file to dokimasa kai ego kai ontos ta basa aftxithikan endiposiaka! Prepei na seimeioso oti prin to woofer stekontan pano ston case to pc mou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

koita sto sigkekrimeno gouferaki to exw akousei na varaei kai einai mia xara , twra to ksero mpaso isws ofiletai se ergostasiako lathos i se lathos rithmiseis apo tin karta. twra an epimeneis na agoraseis new gouferaki, ok, alla na ksereis oti thelei ligo psaksimo oso anafora tis isodous tou. den arki dld na to pareis kai na to xoseis epanw, prepei na vreis kai ti isodo pernei-xamili i ipsili tasi isodou. min to kapseis i paramorfonei kai fas ita meta...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

twra an epimeneis na agoraseis new gouferaki, ok, alla na ksereis oti thelei ligo psaksimo oso anafora tis isodous tou. den arki dld na to pareis kai na to xoseis epanw, prepei na vreis kai ti isodo pernei-xamili i ipsili tasi isodou. min to kapseis i paramorfonei kai fas ita meta...

 

Τι εννοείς; Το άνοιξα και γράφει οτι ειναι Cambridge Soundworks sta 4 Ω (δεν πρέπει να είναι η ομική, αλλά η σύνθετη σωστά; ). Για ισχύ δε γράφει κάτι αλλά εάν βάλω ένα π.χ 30W καλά δε θα είναι; Θα αντέχει εννοώ ετσι; Τι άλλω πρέπει να προσέξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόμοια τάση με αυτό το woofer που έχει τώρα. Δεδομένης της αντίστασης και της ισχύος μιας ηλεκτρικής συσκευής, δεν υπολογίζεται και η τάση; Επομένως αν η αντίσταση και η ισχύς είναι ίδια, θα έχω και ίδια τάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως φταίει το γεγονός ότι μπροστά από το γραφείο μου, έχω τζαμαρία; Η μπαλκονόπορτα δηλαδή. Μήπως το μπάσο απορροφάται από το τζάμι;

 

panw sto case to pc to xes????Wx paei o diskos....

re paidia mhn bazetai ta woofers konta sto pc tha ta mamhsete...

Δεν υποτίθεται ότι οι σκληροί είναι μαγνητικά θωρακισμένοι; Τι στο καλό;

Εντάξει δεν είπα να βάλουμε το woofer δίπλα, αλλά νομίζω δεν είναι τόσο απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...