Προς το περιεχόμενο

Αγορά TFT 19' για συγκεκριμένες χρήσεις..Συμβουλές pls


laskos0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται.Σκοπεύω να κάνω λοιπόν αυτη την αγορά και οι χρήσεις που την θέλω είναι συγκεκριμένες...Ενδιαφέρομαι για πολύωρη εργασία με στατικό κείμενο (word) , επεξεργασία φωτογραφίας και παρακολούθηση DVD..

 

Το budget μου είναι 400 euro..

 

Θα ήθελα να μου πείτε εκτός από μοντέλα κυρίως ποια χαρακτηριστικά θα πρέπει να προσέξω ιδιαίτερα και ποια δε θα πρέπει να με απασχολήσουν πολύ..πχ φαντάζομαι το response time δε θα πρέπει να με απασχολεί ιδιαίτερα εμένα ,σωστά;

 

Ακούω τις τεχνικές συμβουλές από τους μυημένους.Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Samsung SyncMaster 193P kai ta myala sta kagkela (8a to epanalamvanw mexri na empedw8ei :P )

apla koryfaia o8onh apo (an mou epitrepetai na to pw) koryfaio kataskeuasth :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ThReSh: Ναι, ομως αυτη η Samsung κανει 500+ euro, ενω το budget του laskos0 ειναι 400 euro.

@laskos0: Υποθετω πρεπει να κοιταξεις για μεγαλη γωνια θεασης και υψηλη αντιθεση. Επισης κατα τη γνωμη μου εξαιρετικα σημαντικο ειναι να εχει 0-pixel εγγυηση η οθονη για να μη μεινεις με κανενα καμμενο pixel στη μεση της οθονης που θα σου σπαει τα νευρα συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

500 euro akrivws exei :) pisteuw pws einai kalytera na dwsei 100 parapanw giati h o8onh einai kati pou menei kairo kai kalo 8a htan na exoume thn kalyterh dynath (panta mesa se logika plaisia)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κοιτάξεις αν είναι δυνατόν να έχει PVA panel ύστερα MVA και μετά S-IPS.Καλό θα ήταν να έχει και DVI.

To response time μη σε απασχολεί.

Σου προτείνω σε αυτά περίπου τα χρήματα.

Samsung 910N(PVA)

http://chipshop.gr/store/product.php?productid=218&cat=0&page=229

ViewSonic VX910 (MVA+DVI)

http://chipshop.gr/store/product.php?productid=5996&cat=0&page=228

Acer AL1913s (MVA)

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=892&Nav_Section_Id=5&Catalog_Id=1&Product_Id=254961&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Belinea 101920(PVA+DVI)

http://www.pixmania.com/gr/gr/44035/art/belinea/ieuic-tft-19-eioo-i-10192.html

IBM190p(MVA)

http://chipshop.gr/store/product.php?productid=3876&cat=63&page=1

Αν ήταν να αγοράσω εγώ θα έπαιρνα την Belinea 101920.

Εχει PVA(Samsung) panel,έχει pivot,έχει και DVI.Τι άλλο θέλει κάποιος σε αυτά τα χρήματα?Αγόρασέ την και δεν θα το μετανιώσεις.

Αν μπορείς να διαθέσεις περισσότερα χρηματα τότε κι εγώ συμφωνώ για την

Samsung SyncMaster 193P.

Πάντως γενικά όλες οι παραπάνω είναι για τη δουλειά που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dwse kati parapanw kai pare LG1980Q i NEC1970GX... pou ksereis mporei ekei pou grafeis sto word na stin karfwsei kai na thes na paikseis kana paixnidaki :P

 

Λέει ότι την θέλει για για πολύωρη εργασία με στατικό κείμενο (word) , επεξεργασία φωτογραφίας και παρακολούθηση DVD.Οπότε θέλει ότι καλύτερο από πλευράς χρωμάτων γωνίας θέασης και καθαρότητας εικόνας.

Οπότε για να μη του "βγούν τα μάτια" ξεχνάμε τις ΤΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'στε καλα μάγκες..Δε μου λέτε η φωτεινότητα θα πρέπει να με απασχολεί για τισ δουλειές που τη θέλω ή είναι δευτερεύον στοιχείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'στε καλα μάγκες..Δε μου λέτε η φωτεινότητα θα πρέπει να με απασχολεί για τισ δουλειές που τη θέλω ή είναι δευτερεύον στοιχείο;

Μη σε απασχολεί.250cd/m2 είναι υπερ-υπεραρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέει ότι την θέλει για για πολύωρη εργασία με στατικό κείμενο (word) ' date=' [b']επεξεργασία[/b] φωτογραφίας και παρακολούθηση DVD.Οπότε θέλει ότι καλύτερο από πλευράς χρωμάτων γωνίας θέασης και καθαρότητας εικόνας.

Οπότε για να μη του "βγούν τα μάτια" ξεχνάμε τις ΤΝ.

 

 

re su eida gia ti tin thelei alla molis tin parei the erthei i wra pou tha thelei kai kati parapanw... otan den exeis amaksi thes kati gia na kinisai, molis pareis amaksi thes kai kati na trexei pio grigora, molis treksei pio grigora thes kai ena mwraki sto diplano kathisma, molis erthei kai to mwraki thes kai ena akoma enallaktika.. kai paei legontas :P ...gnwrizontas oti den prosferw sto thread eipa apla na dwsw kai tin anthrwpini pleura tou thematos ;) sigoura oi fellow insomniacs tha dwsoun protaseis kai sumvoules pou o filos mas den tha agnoisei ;)

 

filika

giorgos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

re su eida gia ti tin thelei alla molis tin parei the erthei i wra pou tha thelei kai kati parapanw... otan den exeis amaksi thes kati gia na kinisai' date=' molis pareis amaksi thes kai kati na trexei pio grigora, molis treksei pio grigora thes kai ena mwraki sto diplano kathisma, molis erthei kai to mwraki thes kai ena akoma enallaktika.. kai paei legontas :P ...gnwrizontas oti den prosferw sto thread eipa apla na dwsw kai tin anthrwpini pleura tou thematos ;) sigoura oi fellow insomniacs tha dwsoun protaseis kai sumvoules pou o filos mas den tha agnoisei ;)

 

filika

giorgos[/quote']

 

Ρε συ Γιώργο είσαι πολύ μπροστά!!!!Βασικά την οθόνη τη θέλει η κοπέλα μου , οπότε παιχνίδια δε πρόκειται να παιξει ποτέ!!!!

Εγώ εννοείται τα τσακίζω!!!!

 

Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές πάντως και κάθε συμβουλή ακόμα ευπρόσδεκτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

re su eida gia ti tin thelei alla molis tin parei the erthei i wra pou tha thelei kai kati parapanw... otan den exeis amaksi thes kati gia na kinisai' date=' molis pareis amaksi thes kai kati na trexei pio grigora, molis treksei pio grigora thes kai ena mwraki sto diplano kathisma, molis erthei kai to mwraki thes kai ena akoma enallaktika.. kai paei legontas :P ...gnwrizontas oti den prosferw sto thread eipa apla na dwsw kai tin anthrwpini pleura tou thematos ;) sigoura oi fellow insomniacs tha dwsoun protaseis kai sumvoules pou o filos mas den tha agnoisei ;)

 

filika

giorgos[/quote']

 

Βρε δε σε αποπήρα :smile: .Κατάλαβα με τι σκεπτικό το είπες.Αλλά είπα να επιμείνω λίγο μη μας πει μετά ο laskos0 ότι τον μπερδέψαμε.Και μη ξαναπείς ότι δεν προσφέρεις στο thread.Ολοι προσφέρουμε κάτι."Η ισχύς εν τη ενώσει".

Φιλικά πάντα. ;-) ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...