Προς το περιεχόμενο

Linux πρώτα και μετά Xp


iagouaros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει περίπτωση να κάνω εγκατάσταση στον σκληρό μου το Linux 9.0 και μετά να μην μπορώ να κάνω εγκατάσταση τα Windows Xp. 'Ενας φίλος μου αυτό είπε ότι έπαθε, μου λέει ότι κάνει διαμόρφωση κανονικά και μετά μόλις ξεκινάει η εγκατάσταση κάνει επανεκκίνηση. Σαν αιτιολογία μου είπε ότι τα Linux κάνουν την δικιά τους διαμόρφωση στον σκληρό και μετά δεν μπορoύν να κάνουν τα Windows διαμόρφωση. Στέκει κάτι τέτοιο ή μου λέει μαμακίες, κι αν στέκει ποια είναι η λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή μάλλον δεν έγινα κατανοητός, ας το επαναλάβω. Θέλω να περάσω σε ενα maxtor 40 GB που έχω linux, (δεν έχει partition ο σκληρός) τα windows xp αλλά δεν μπορώ. Το βάζω να bootάρει από το cd, κάνει κανονικά διαμόρφωση, αλλά μόλις πάει να ξεκινήσει να κάνει εγκατάσταση, μου κάνει επανεκκινήσεις. Να πω την αλήθεια μπορεί να μου είπατε την λύση, αλλά δεν πολυκατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

θα πρεπει να δοκιμασεις να εκκινησεις με μια bootdisk πχ των 98 -->http://www.bootdisk.com

1.επιλογη first boot device floppy (BIOS)

2.format το σκληρο

3.εγκατασταση winXP

4.δημιουργια partitions απο partition magic (a)swap B) / )

5.εγκατασταση linux

 

η παραπανω σειρα ειναι η προτεινομενη για αποφυγη προβληματων

 

τωρα για το φαινομενο των συνεχων επανεκκινησεων

α)τα winXP δεν αναγνωριζουν το συστημα αρχειων του linux και δεν εχουν ακριβη εικονα του σκληρου

ειτε

β)το master boot record του linux "μπερδευει" τα winXP που θελουν να εγκαταστησουν το δικο τους MBR ,με συνεπεια να "παγωνουν".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...