Προς το περιεχόμενο

luseis na meiwsw thn uperthermansh tou laptop mou


xaniotisa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Geia sas

Exw ena laptop AMD 2600 kai ton teleutaio kairo arxise kai zestenetai upervolika polu, merikes fores kiolas svinei :neutral: Kserw oti genika oi AMD zestenontai eukola.Sta desktop kserw thn lush... anemistirakia mpolika, alla gia to laptop mhpws kserei kapoios pws mporw na meiwsw thn tosh zesth pou vgazei? (pera apo to na to katharizw shxna). Fovame oti kamia mera tha kleise kai den tha ksananoiksei kai den einai kati pou thelw :neutral: .

 

Euxarhstw :grin:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μια μέρα πρέπει να τελειώσει αυτή η φήμη.

Οι παλιοί ΑΜD είχαν πρόβλημα θερμοκρασιας και όχι οι καινούργιοι.

Οι νέoi 64bit είναι πολύ πιο δροσεροί από τους αντίστοιχους Intel.

Στο θέμα μας τώρα κατέβασε το Cpu Eat & Cool.

Έπειτα αν συνεχιστεί το πρόβλημα αγόρασε καμμιά βάση-ψύκτρα για laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι νέoi 64bit είναι πολύ πιο δροσεροί από τους αντίστοιχους Intel.

Είσαι τοσο σίγουρος αυτό που λες;Εγώ πάντα με μανίσια ψύκτρα είμαι και μέχρι 45 είδα ότι και αν έκανα.Έχω 64άρη intel.Στο θέμα μας τώρα xaniotisa εγώ το πρώτο που θα έκανα καλό καθαρισμό του ανεμιστήρα και της ψύκτρας και θα έβαζα καλή θερμοαγώγιμη πάστα.Το κούμπωμα της ψύκτρας θέλει λίγη ιδιαίτερη προσοχή να κάτσει εντελώς καλά.Ίσως για αυτό να έχεις προβλήματα,που από ότι γράφεις παλιότερα δεν τα είχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mia kalh lysh pou mporei na meiwsei th 8ermokrasia toy laptop sou, einai ta cooling modules poy kykloforoun. Ena apo ayta einai to Akasa AK-NBC-01. Des to se ayto to link:

 

>http://www.checkmate.gr/products.php?cid=40

 

An exeis to mikrobio ths patentas, mporeis na to ftiakseis kai monos sou agorazontas ta katallhla ylika (anemisthres, metasxhmatisth, ksylo gia bash).. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι τοσο σίγουρος αυτό που λες;Εγώ πάντα με μανίσια ψύκτρα είμαι και μέχρι 45 είδα ότι και αν έκανα.Έχω 64άρη intel..

 

AMD 3200+ Venice 33 idle 38-9 full load.:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Epeidi eimai koritsaki kai egw na ton akoumpisw (pera apo ena katharisma me pepiesmeno aera) fovame tha koitaksw molis katevw xania na dw an mporei na valei kapoios empiros to xeraki tou se auto pou eipes palawiaris.

Oso gia auto pou prothnes sthn arxh ktulu_gr einai mia lush thn opoia epsaxa.Euxarhstw polu ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μια μέρα πρέπει να τελειώσει αυτή η φήμη.

Οι παλιοί ΑΜD είχαν πρόβλημα θερμοκρασιας και όχι οι καινούργιοι.

Οι νέoi 64bit είναι πολύ πιο δροσεροί από τους αντίστοιχους Intel.

Στο θέμα μας τώρα κατέβασε το Cpu Eat & Cool.

Έπειτα αν συνεχιστεί το πρόβλημα αγόρασε καμμιά βάση-ψύκτρα για laptop.

oi centrino omos?

exo gi ayto milao einai athorivoi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εγω προτεινω μια ποιο extreme λυση.η οποία δοκιμσμένη στο δικο μου εργαλειο, του εριξε τη θερμοκρασια κατα τρεις βαθμούς!Αγόρασε ενα κύπελο παγωτο και τοποθέτησετο πάνω σε μια επίπεδη επιφάνεια του φορητου.πανω απ τον επεξεργαστη ας πουμε.ετσι εκτος απο την ευχαριστη του παγωτού, θα εχεις και μείωση της θερμοκρασιας!!!lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις καιρο τον φορητο και σου σβηνει απο θερμοτητα τωρα ξαφνικα και οχι παλαιότερα, καλό θα είναι να τον πας να τον ανοίξουν και να τον κοιτάξουν (αν δεν μπορείς να το κάνεις μόνη σου)....Μπορεί να έχει συσσωρευτεί πολλή σκόνη και να θέλει καθάρισμα, μπορεί κάποιος ανεμιστήρας να μη δουλεύει καθόλου ή όπως πρέπει....

 

Τώρα το καλοκαίρι ειδικά, και μένα ο φορητός ζεσταίνεται λίγο περισσότερο...Έχω αγοράσει βάση με 2 ανεμιστήρες και την χρησιμοποιώ μερικές φορές....Ο θόρυβος όμως των 2 ανεμιστήρων όταν δουλεύουν (και ειδικά σε max στροφές) είναι αρκετά ενοχλητικός για μένα....Η βάση πάντως το μόνο που μου προσφέρει εμένα είναι να ρίχνει γύρω στους 3 βαθμούς τη θερμοκρασία στο σκληρό....Η θερμοκρασία της CPU δεν επηρεάζεται από την εξωτερική ψύξη......

 

Αν πάλι δεν θέλεις να αγοράσεις cooling stand, μια πρόχειρη αλλά καλή λύση είναι να τοποθετήσεις κάτι κάτω από τα ποδαράκια του έτσι ώστε να αυξηθεί το κενό που υπάρχει μεταξύ φορητού κ γραφείου και να κυκλοφορεί καλύτερα ο αέρας.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wwww kalos thn xaniotisa...pws apo dw?Kalws ilthes sto forum!

Sto thema twra:

To oti svinei den shmainei aparaithta thermokrasia,analyse ti akrivws soy kanei..Apla svinei teleiws?Mporeis na mas peis ti thermokrasies soy dinei?Lyseis aities ligo poly ypothikan,tespa anakefalaiwnw kai egw:

 

1)Bios Update,eipes exeis idi kanei

2)Pithani skonh panw sthn psiktra toy epeksergasth na fygei

3)Isws to anemisthraki toy epeksergasth na mhn doyleyei swsta

4)Eixes bgalei pote thn psiktra?An nai isws na mhn exei koympwsei kala..

5)Thermagwghmh silikonh typoy Artic Silver 5 einai mia kalh idea

6)Symantiko einai o foritos na doyleyei kanw se leies isies epifaneies oxi px panw sto krevati,giati o anemisthras einai apo katw kai den yparxei arketos aeras...Symperasmatika xwros kenos katw apo ton forito kai apo opoies meries o foritos bgazei aera nai mh einai mplokarismenes na yparxei keno.Akoma an megalwseis to keno apo katw isws veltiwhtei ligo h thermokrasia.

7)Anemisthres kai vaseis psikseis gia foritoys yparxoyn paradeigma:

http://www.thermaltakeitalia.com/prodotti/coolpad.php

http://www.thermaltakeitalia.com/prodotti/thermaltake-mobilefan-plus.php

http://www.thermaltakeitalia.com/prodotti/thermaltake-mobilefan2.php

 

Kleinontas:Ypsili thermokrasia se forito wste na soy kleinei DEN einai kati fisiologiko,an exeis eggyhssh mhn kaneis tpt apo ayta poy anefera,apla pigene ton na ton doyn ekei poy ton agorases.An pali den exei mporeis na dokimaseis oti pisteyeis esy.

Elpizw na voithisa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...