Προς το περιεχόμενο

Απεγκατάσταση Linux


Antonisk2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έχω τα Ubuntu 5.04 και θέλω να τα απεγκαταστήσω. Επειδή την προηγούμενη φορά την πάτησα με το lilo και τα έκανα σκ@τ@ μήπως μπορεί να με καθοδηγήσει κάποιος βήμα-βήμα για να βγάλω το lilo; Διάβασα το υπόμνημα που υπάρχει σχετικά με τα linux, αλλά τα links που έχει δεν δουλεύουν και έτσι δεν με πολυβοηθάει! Είμαι εντελώς άσχετος με linux γι'αυτό σας παρακαλώ όποιος μπορεί ας δώσει όσο πιο αναλυτικά γίνεται τις οδηγίες. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xm ego tha sou doso mia simbouli.efoson den ksereis opos k ego giati emplekses me tous loader.pantos nomizo pos an mpoutareis me cd ton windows kai mpeis se recovery console kai doseis fixmbr tha sou ftiaxei ksana ton loader ton windows kai meta apla tha sbiseis ta partitions tou linux me to partition magic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω τα Ubuntu 5.04 και θέλω να τα απεγκαταστήσω. Επειδή την προηγούμενη φορά την πάτησα με το lilo και τα έκανα σκ@τ@ μήπως μπορεί να με καθοδηγήσει κάποιος βήμα-βήμα για να βγάλω το lilo; Διάβασα το υπόμνημα που υπάρχει σχετικά με τα linux, αλλά τα links που έχει δεν δουλεύουν και έτσι δεν με πολυβοηθάει! Είμαι εντελώς άσχετος με linux γι'αυτό σας παρακαλώ όποιος μπορεί ας δώσει όσο πιο αναλυτικά γίνεται τις οδηγίες. Ευχαριστώ!

 

Αμφιβάλλω αν το διάβασες το υπόμνημα, γιατί στο 2o post με ωραία bold γράμματα γράφει ακριβώς αυτό που θες. Δε θα κάνω και quote τον εαυτό μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμφιβάλλω αν το διάβασες το υπόμνημα, γιατί στο 2o post με ωραία bold γράμματα γράφει ακριβώς αυτό που θες. Δε θα κάνω και quote τον εαυτό μου...

 

ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ το υπόμνημα αλλά όπως είπα δεν ξέρω τίποτα από Linux και δεν μπορώ να βρω που πρέπει να πάω να δώσω αυτή την εντολή. Τη δοκίμασα κάπου αλλά δεν έγινε τίποτα. Επίσης δεν θέλω να μπλέξω με boot από cd των windows και άλλα τέτοια γιατί δεν ξέρω πως έγινε την τελευταία φορά αλλά κατέληξα σε format. Α! Και άμα δεν είχα διαβάσει το υπόμνημα δεν θα το ανέφερα καν! Όποιος θέλει με βοηθάει, δεν είναι υποχρεωτικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τοιάυτη περιπτώσει, μπορούσες απλά να πεις "ρε παιδιά, προσπάθησα να κάνω αυτό που λέει το υπόμνημα, αλλά δεν ξέρω πως". Εσύ απλά είπες ότι τα links δε δουλεύουν. Όταν θέλουμε βοήθεια για κάτι τη ζητάμε παρέχοντας όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες για το τι έχουμε δοκιμάσει και το τι συμβαίνει.

 

Άνοιξε λοιπόν ένα τερματικό, γίνε root και δώσε την εντολή, και αν δε δουλέψει πόσταρε και πες γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το έλυσα το πρόβλημα με fixmbr. Πάντως apoikos οι οδηγίες σου: άνοιξε ένα τερματικό,.... δεν με βοηθάνε και πολύ γιατί όπως είπα είμαι 100% άσχετος με τα Linux και δεν ξέρω να κάνω ούτε αυτά! Anyway τέλος καλό,....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...