Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για overclocking


Art20

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ερώτηση μου μάλλον είναι κάπως αφελής, γιατί όπως πάντα κάτι απλό θα είναι που μου ξεφεύγει ,αλλά θα εκτιμήσω πολύ οποιαδήποτε απάντηση πάνω στο θέμα.

Έχω την K8N-E Deluxe και θέλω να δοκιμάσω λίγο oc. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να βρω στο BIOS επιλογή για συχνότητα του PCI ενώ για το AGP υπάρχει. Μήπως ρυθμίζοντας το AGP το PCI θα παίρνει και αυτό τις ίδιες τιμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μπορει και να μην εχει η μητρικη σου.

Θα προτεινα-αν δεν εχει-να μην ασχοληθεις για να αποφυγεις τυχον επιπλοκες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Den einai aparaitito na exei kai tis duo suxnothtes.Synh8os exoyn ru8misi sto bios gia AGP h pci express freq kai tautoxrona kledwnei kai th pci sta 33Mhz

 

kane mia dokimi vazontas to agp lock sta 67 kai anevase ligo to HTT[200->205]

meta tsekare th suxnothta ths pci me to clockgen kai des an menei sta8erh!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Αυτό υπέθεσα και γω phovos, θα το δοκιμάσω. Όσο το γιατί να μάθω, δε θέλω να πηγαίνουν χαμένες οι δυνατότητες του μηχανήματος, αφού παίζω και κάποια παιχνίδια. Νομίζω γενικά πως είναι καλό να αξιοποίεις πλήρως αυτά που πληρώνεις , αλλά ακόμα και για τη φάση να το κάνεις, το θεωρώ θετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Art20 πριν αρχίσεις να κλοκαρεις πρεπει να διαβασεις αρκετα guides ώστε να ξερεις τι κανεις και να μειωσεις τις πιθανότητες να χαλασεις κάτι!

 

Θελει πολύ υπομονή και γνώση του αντικειμένου...οποτε μικρα βήματα και πολύ διαβασμα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

billpeppas den theoro kako to na mathei alla, giati otidipote mathenoume kapou metraei.ego pantos pou kapote asxoloumoun me to oc den katalaba kai tpt na sou po tin alithia kai eytixos gia mena den ekapsa tpt.bebea tora oi epoxes exoun alaksei ta motherboard kanoun ena karo elegxoun kai ine kapos diskolo na kapseis kati alla kai pali ego dne to sinisto se kapion.etsi kai allios den tha dei megales diafores,midamines tha elega,ektos kai an pleon to kseskisei to sistima,tote isos esthanthei kati.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^

Μηδαμινες??? Κοιτα, αν ειχες δοκιμασει την εποχη των ΡΙΙ κ ΙΙΙ, να πω ενταξει.

Αυτην την στιγμη αν καποιος παρει εναν [email protected] και δαπανησει ενα 80-90 Ευρω για μια καλη αεροψυξη (δεν λεω υδροψυξη, αφου μιλαμε για αρχαριο...), θα παει ανετα στα 4-4.2Ghz. Κερδιζει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σε ταχυτητα. Και αυτο φαινεται με διαφορα προγραμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές απο τις μηδαμινες διαφορες απο ενα venice 3200+ που έχω ,default Vcore stock HSF χωρίς πολύ προσπάθεια και με άθλιες μνήμες...

 

Ακομα δεν εχω βρει τα όρια του μιας και μετακομίζω σε καλύτερο διαμέρισμα [DFI SLi-DR] οποτε αυτα ήταν αποτελέσματα on the fly...

 

sandra3ll.th.jpg

superpi0jh.th.jpg

 

Pi 1M στα default ειχε 42sec...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

billpeppas den theoro kako to na mathei alla, giati otidipote mathenoume kapou metraei.ego pantos pou kapote asxoloumoun me to oc den katalaba kai tpt na sou po tin alithia kai eytixos gia mena den ekapsa tpt.bebea tora oi epoxes exoun alaksei ta motherboard kanoun ena karo elegxoun kai ine kapos diskolo na kapseis kati alla kai pali ego dne to sinisto se kapion.etsi kai allios den tha dei megales diafores,midamines tha elega,ektos kai an pleon to kseskisei to sistima,tote isos esthanthei kati.

 

Paratheto to post mou gia na to ksanadiabasete kai episis kalo tha itan na diabasete olokliro to topic gia na katalabete peri tinos thematos sizitame.Loipon.exoume enan xristi o opios apo oti ego katalaba den kserei apo oc.opote den nomizo me ti mia na anebasei tin cpu 800 mhz pano.episis me ta 80-90 eyro pou stoixizei mia psiktra perneis polla perisotera mhz kai statherotita an ta doseis otan agoraseis tin cpu.den arnithika oti iparxoun diafores...-->>etsi kai allios den tha dei megales diafores,midamines tha elega,ektos kai an pleon to kseskisei to sistima,tote isos esthanthei kati

Milisa apla gia to sigkekrimeno paradeigma.Alla an thelete tin gnomi mou me ta leyta pou dinete gia agora extra anemistiron,eidikon koution.trofodotiokon, kai ola ta sinerga ego me ayta ftiaxno ena poli kalitero sistima,kai pano apo ola poli pio aksiopisto.aloste i ellada ine mia xora me ipsiles thermokrasies to kalokeri.tote ti kanete?bazete to pc sto psigio?i xamilonete sixnotita?i dinete alla 200 eyro gia watercooling?eno ego tha douleuo kirios xoris kanena epipleon eksodo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό τροφοδοτικό δεν το αγοραζεις μονο για να κανεις o/c αλλά γιατι σεβεσαι τα χρηματα που εχεις δωσει και θες ενα εξιόπιστο συστημα!Αν εσυ θεωρεις ότι με ενα no name psu εχεις αξιόπιστο συστημα παω πάσο...

 

Τα μεγαλα και ακριβά κουτια επίσης τα αγοράζεις για να προσφέρεις καλύτερο περιβάλλον στα κομμάτια που αγορασες...Καλύτερη ροή αέρα->μικρότερες θερμοκρασίες->Μεγαλύτερη διαρκεια ζωής[Και για να μπορεις να βάλεις και λίγο χερι άνετα]

 

Η Ελλάδα όντως έχει υψηλές θερμοκρασίες....Γι αυτο αγοράζεις winchester ή Venice και εχεις 40ο full load με στη stock HSF στα 2600-2700...:D

 

Μιας που μίλησες για πολλά χρήματα...Τα παραπάνω αποτελεσματα ήρθαν με:

Μητρική των 110ευρω

Επεξεργαστή των 200ε

Μνημες των 90ευρω/Gb

τροφοδοτικό των 90ευρω

 

Και υπενθυμίζω ότι μιλάμε για χαλαρό o/c!χωρις ρευματα χωρις εξτρα ψυξη χωρίς τίποτα...Και πάντα για 24/7 που σημαινει ότι βγαζει 24ωρο prime A N E T A

 

Συγκριτικά με τον FX-55 του κολλητου μου ο δικός μου ειναι >= απο εκεινον...Αυτος τον πλήρωσε 800 κι εγω 200...Το μηχάνημα δεν εχει τίποτα extreme πανω[ακομα...] για πες λοιπόν με 500ευρω πόσο καλύτερο σύστημα θα έφτιαχνες???

 

Το θεμα ειναι ότι έχεις διαφορετική αποψη για το o/c,γουσταρεις να τα σκας χοντρα για εναν επεξεργαστή ενω εγω ψαχνω αυτον που έχεις τις καλύτερες δυνατότητες o/c και βγαζω ΤΣΑΜΠΑ Mhz κι επιδόσεις...Υπάρχουν πολλά παιχνίδια που κάνουν οι εταιρίες για λόγους προσφοράς-ζήτησης και γι αυτο επιλέγουμε το stepping που αγοράζουμε[Αν θες στα εξηγω με ένα p.m]!Εσυ βλεπεις τον υπολογιστή σαν εργαλείο δουλειας κι εμεις σαν hobby...

 

P.S ειναι πιο ευκολο να καψεις κάτι με τις καινουργιες μητρικές&cpu παρα με τα παλια...Τοτε οι επιλογές ήταν ελάχιστες και πολλές φορές για να κλοκάρεις χρειαζόταν επεμβαση στο hardware...Γι αυτο και λέμε ότι πρίν ξεκινήσεις χρειάζεται πολύ διαβασμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...