Προς το περιεχόμενο

YetAnotherLaptopThread


iwsplm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!Λοιπον ως n00b θα επικαλεστω την εμπειρια σας και τις γνωμες σας,ελπιζοντας στην φιλευσπλαχνια σας που αν και ψαρι ανοιξα θρεντ. :)

 

Λοιπον,εχω αναγκη για ενα λαπτοπ για την πτυχιακη μου και μετα απο ενδελεχη αναγνωση των threads,(search= laptop),μου εχουν γεννηθει ορισμενες αποριες.Θα χρησιμοποιηθει κανοντας διαδρομη σπιτι-πανεπιστημιο με ποδηλατο,browsing στο wifi δικτυο του πανεπιστημιου,word και powerpoint,photoshop,dvd burning κτλ

 

Εχω καταληξει στα specs να ειναι ενας Pentium M/Centrino,512Mb ή και παραπανω αν η καρτα γραφικων ειναι shared,τουλαχ.80Gb γιατι μονο τα mp3 απ'την αδερφη μου ειναι 15Gb,κατα προτιμηση με wifi ενσωματωμενο για να εχω την pcmcia ελευθερη και θυρες αρκετες.

 

1.Αυτο που δεν εχω καταληξει ειναι η οθονη.Εχω λιγο μπερδευτει μεταξυ TFT,WTFT,XGA,WXGA,AllBlack.

Αυτες με το "W" μπροστα ειναι οι 16:9?Θεωρειτε οτι καλυτερα να παω για μια απλη ή wide?Διαβασα οτι το wide χρησιμευει μονο για ταινιες.

Επισης πιστευεται οτι αξιζει τον κοπο μια μεγαλυτερη των 15' ή μετα ο φορητος ειναι υπερβολικα μεγαλος για μετακινηση?

 

2.Μια ακομη ερωτηση ειναι για την καρτα γραφικων.Πληροφορηθηκα μεταξυ των διαφορων μεταξυ shared και dedicated.Καλυτερη ομως ειναι μια 64 dedicated ή μια 128 shared??

 

3. Καμμια προταση για το τι να προσεξω για τον Centrino?Πχ να διαλεξω 2MB L2, 1,80GHz, 400MHz FSB ή 2MB L2, 1,73GHz, 533MHz FSB??Υποψην οτι με ενδιαφερει πολυ η "ανεση" του συστηματος σε φυσιολογ.καταστασεις και οχι οι top επιδοσεις.

Κατι ακουσα για Centrino 2ης γενιας,Sonoma,αξιζουν τα εξτρα χρηματα?

 

4.Θεωρητικη ερωτηση αφου ετσι και αλλιως θα πρεπει να το αγορασω σε 1-1.5 μηνα.Πολλα ακουσα για τα 64bit.Μηπως πρεπει να παρω απαραιτητα ενα 64bit ready μηχανημα ή ειναι νωρις για εναν middle-high,(και οχι power),user?

 

5.Τελευταια,(το υποσχομαι-δεν θα σας κουρασω αλλο :o ),εχετε κανενα tip για το τι να προσεξω?Πχ να εχει την ταδε θυρα...

 

Το ξερω οτι το ποστ ειναι μεγαλο αλλα ειναι βδομαδες τωρα που διαβαζω οτι βρισκω για laptop και θα θελα να λυθουν οι αποριες μου ωστε επιτελους να αρχισω να το συγγεκριμενοποιω σε μοντελα.Σας ευχαριστω ολους! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. To "W" upodilonei Wide kai anaferetai stis widescreen othones (opos to les kai esu). Ego den exo wide othoni alla koitazontas ek ton usteron, vlepo oti polu tha mou arese na exo Wide othoni. Protimo mia 13.3W para mia 15 (san auti pou exo tora). Stis Wide mporeis na exeis perissotera parathyra anoixta kai na douleueis. Episis epidi tha to exeis sto podilato kai genika tha to pigainoferneis, sou protino na koitakseis idiaitera to varos. Mi sou po oti VAROS kai MPATARIA na einai ta monadika sou kritiria!!

 

2. Kalutera 32MB dedicated para 128 shared. Vevaia apo tin alli, an den paizeis paixnidia sto mixanima, pare o,ti na nai. Apla polles fores uparxei sxesi metaksu kartas kai thyron (4in1,firewire), opote protimise kapoia pou na exei tetoies dunatotites.

 

3,4. Den ksero ti na sou po. Gnomi mou einai kalutera na exeis grigoro fsb para ligo megalutera Hz. Apo tin alli ago tha sou elega na deis kai AMD64. Ego tha to skeftomoun sovara. Gia tous Sonoma, lene alla kai ta lefta pou tha glitoseis lene!

 

5. Dose megali simasia stin mpataria kai to posu ora antexei to laptop. Polla "forita" pou kukloforoun kratane to polu mia ora! Apo tin alli ena iBook krataei 6!! Tha deis oti tha se volepsei para polu an antexei i mpataria tou. Episis, den thyres pou tha exei (analoga me tis anagkes sou) kai den kai Eggyisi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστω για τις,(πολυτιμες :) ),απαντησεις.Το βαρος πραγματι θα το λαβω υποψην μου αφου σημερα κουβαλουσα ενα 3.5κιλο Acer ενος φιλου και μ'ενοχλησε.Η μπαταρια δεν ειναι και τοσο σημαντικη γιατι τα αναγνωστηρια ειναι εξοπλισμενα με μπριζες-βεβαια το browsing στο γρασιδι ειναι θελκτικοτατο αλλα ας μην ειμαστε και πλεονεκτες... Λολ

 

Συγνωμη για το ασχετο αλλα τι γινεται το Clie??(&ελεγα τι μου θυμιζει η sig :) ).

 

Αλλες αποψεις απο κανεναν αλλο για την οθονη,(μεγεθος,ποιοτητα)??

Επισης αγχωνομαι για το θεμα των 64bit και των Sonoma,(συνεχεια διαβαζω οτι ωραιοι μεν,ακριβοι δε-αλλα ακομα δεν πολυεχω καταλαβει αν ειναι μικρη αναβαθμιση ή πραγματι σημαντικη).

Τα 64bit μηπως ειναι μονο για early adopters?Με ενδιαφερει να ειναι ανταγωνιστικο για τα επομενα 1-2χρονια-μετα μαλλον θα πρεπει να γυρισω σε desktop.

 

Τhnx guys! :)

 

psΩραιο site με ενδιαφερουσες info για n00bs στα laptops,(σαν εμενα :0 ),ειναι το http://reviews.cnet.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...