Προς το περιεχόμενο

PS2 αντίγραφα: Please help


kastor64

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι, εγώ κι ο μικρός μου γιός θέλουμε τη βοήθειά σας. :? :confused:

 

Προσπάθησα να κάνω ένα αντίγραφο για ένα PS2 game (Spiderman2).

Το έκανα μέσω του DVD Decrypter δημιουργώντας ένα .ISO και ένα .MDS αρχείο. Στη συνέχεια δοκίμασα με Nero, αλλά και με DVD Decrypter να κάνω burn και το .ISO και το .MDS (ξεχωριστά κάθε φορά). Κάθε φορά η εγγραφή τελείωνε χωρίς πρόβλημα, αλλά όταν έβαζα τα DVD να παίξουν στην κονσόλα, εμφανιζόταν το μήνυμα: "This disc cannot be played", παρ' ότι η κονσόλα είναι τσιπαρισμένη.

 

Να πω εδώ μια λεπτομέρεια που ίσως είναι σημαντική. Όταν επιχείρησα να να δημιουργήσω τα .ISO/.MDS αρχεία με τον Decrypter, απ' το original DVD, λόγω ίσως κάποιων γρατζουνιών η διαδικασία κόλλαγε στο 84%. Μετέφερα λοιπόν χωρίς πρόβλημα τα αρχεία του original DVD σε ένα φάκελλο του HDD και μετά τα "έκαψα" σε ένα DVD. Το DVD αυτό χρησιμοποίησα κατόπιν για να δημιουργήσω τα ISO και τα .MDS αρχεία, με τα αποτελέσματα που ανέφερα στην αρχή.

 

Θα σας ήμουν υπόχρεος, αν κάποιος από σας με βοηθούσε. Τι δεν έκανα καλά, ή τι χρειάζεται να κάνω ακόμα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Update:

Τελικά αυτό που έφταιγε ήταν η μεταφορά των αρχείων που έκανα από το original στον HDD λόγω των γρατζουνιών. Όταν σε ένα άλλο game έκανα .ISO απ' ευθείας από το original και στη συνέχεια το έκαψα με το DVD Decrypter, το παιχνίδι έπαιξε κανονικά.

Θέλω να ευχαριστήσω εδώ, όλους τους φίλους που έσπευσαν να με βοηθήσουν. Να είστε καλά :grin:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησε να αντιγράψεις κατευθείαν από το αυθεντικό DVD γιατί η μεταφορά αρχείων στο σκληρό και δημιουργία ISO από αυτά σπάνια δουλεύει. Δοκίμασε να βάλεις πολλά read retries ή να το δοκιμάσεις σε άλλο DVD drive μήπως το διαβάσει καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησε να αντιγράψεις κατευθείαν από το αυθεντικό DVD γιατί η μεταφορά αρχείων στο σκληρό και δημιουργία ISO από αυτά σπάνια δουλεύει. Δοκίμασε να βάλεις πολλά read retries ή να το δοκιμάσεις σε άλλο DVD drive μήπως το διαβάσει καλύτερα...

 

Η μεταφορά των αρχείων στον HDD, μου φάνηκε κι εμένα ως η πιό πιθανή αιτία του προβλήματος. Δυστυχώς όσα retries κι αν έκανα στο original και στα δύο drive που διαθέτω, δεν απέδωσαν. Θα δοκιμάσω με άλλο game, να δω τι θα γίνει.

Σ' ευχαριστώ πολύ πάντως για τον χρόνο που διέθεσες να μου απαντήσεις. :smile:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί φίλοι' date=' εγώ κι ο μικρός μου γιός θέλουμε τη βοήθειά σας. :? :confused:

 

Προσπάθησα να κάνω ένα αντίγραφο για ένα PS2 game (Spiderman2).

Το έκανα μέσω του DVD Decrypter δημιουργώντας ένα .ISO και ένα .MDS αρχείο. Στη συνέχεια δοκίμασα με Nero, αλλά και με DVD Decrypter να κάνω burn και το .ISO και το .MDS (ξεχωριστά κάθε φορά). Κάθε φορά η εγγραφή τελείωνε χωρίς πρόβλημα, αλλά όταν έβαζα τα DVD να παίξουν στην κονσόλα, εμφανιζόταν το μήνυμα: "This disc cannot be played", παρ' ότι η κονσόλα είναι τσιπαρισμένη.

 

Να πω εδώ μια λεπτομέρεια που ίσως είναι σημαντική. Όταν επιχείρησα να να δημιουργήσω τα .ISO/.MDS αρχεία με τον Decrypter, απ' το original DVD, λόγω ίσως κάποιων γρατζουνιών η διαδικασία κόλλαγε στο 84%. Μετέφερα λοιπόν χωρίς πρόβλημα τα αρχεία του original DVD σε ένα φάκελλο του HDD και μετά τα "έκαψα" σε ένα DVD. Το DVD αυτό χρησιμοποίησα κατόπιν για να δημιουργήσω τα ISO και τα .MDS αρχεία, με τα αποτελέσματα που ανέφερα στην αρχή.

 

Θα σας ήμουν υπόχρεος, αν κάποιος από σας με βοηθούσε. Τι δεν έκανα καλά, ή τι χρειάζεται να κάνω ακόμα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εάν τα κατάφερες να μεταφέρεις τα αρχεία απο το DVD και ακόμα ΔΕΝ το κατάφερες να τρέξει,πέσμου να σου πώ τι να κάνεις για να τα φτιάξεις image.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...