Προς το περιεχόμενο

EIZO L551 αξίζει?


getty

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια all-arounder όντως είναι καλύτερο να έχει S-IPS.Αυτό ισχύει μέχρι κάποια χρήματα.Διότι έχουν βγει και αυτές με S-PVA που είναι καλύτερες αλλά ακριβότερες.Εσύ όμως θα ασχολείσαι 20% με παιγνίδια και τα υπόλοιπα με όλα τα άλλα.Οπότε εξανεμίζεται το πλεονέκτημα των S-IPS που είναι τα παιγνίδια, έναντι των PVA.Αφού ρωτάς όμως,μια άριστη επιλογή all-arounder S-IPS είναι η

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.160106 που κάνει ακόμα και για απαιτητικά παιγνίδια(το δοκίμασα ο ίδιος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σε βοηθήσω , εγω είμουν έτοιμος να αγοράσω την EIZO 550 ,αλλα σε αυτά τα λεφτά η LG είχε την 1720p τότε η οποία έχει DVi έχει περισσότερη φωτεινότητα (και στην πράξη είναι πάρα πολύ φωτεινή) και zero pixel επισήμως απο την αντιπροσωπία και όχι κρυφά όπως η EIZO.

Η eizo pixeliazei πα΄ρα πολυ σε σχέση με την LG πράγμα που την κάνει ακατάλληλη για εφαρμογές γραφείου. Σου προτείνω την LG 1730p ως εξέλιξη του μοντέλου που έχω γιατί είμαι σίγουρος οτι θα είναι ακόμη πιο βελτιωμένη.

Στα + της EIZO ο αισθητήρας φωτεινότητας χώρου, αλλα δεν αρκεί.

 

Αν πας για παραπάνω λεφτά τότε σίγουρα η επιλογή είναι EIZO. Απλά δεν έχουν καμία σχέση με τους υπόλοιπους σαν συνολικό πακέτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω περάσει τριήμερα προγραμματισμού χωρίς να χρειαστεί να φορέσω τα γυαλία που υπο κανονικές συνθήκες φοράω όταν δουλέυω σε CRT (αστιγματισμός γαρ απο τα παλε ποτέ πράσινα monitor), αλλά και πάλι είναι υποκειμενικό.

Για να σε βοηθήσω θα σου πώ το test που έκανα για να πάρω απόφαση. Είδα μια lg 1915s(η πιο φτηνή 19'' tft οθόνη της lg με σαφή προσανατολισμό στο gaming και στις ταινίες)στο σπίτι ενός φίλου. Την δοκίμασα και έπαιξα με τις ρυθμίσεις. Μου φάνηκε πεντακάθαρη και με φωτεινότειτα γύρω στο 30% δούλευα άνετα Word kai ήταν σαφώς καλύτερη απο την EIZO 550. Η 1720p λοιπόν έχει καλύτερης ποιότητας DN panel , σαφώς καλύτερους drivers στο κύκλωμα και πιο καλορυθμισμένους , καλύτερο contrast DVI (όλα τα λεφτά , trust me, καμία σχέση με την αναλογική είσοδο). Έτσι λοιπόν αποφάσισα και με αυτή την λογική πιστεύω οτι η 1730p θα είναι ακόμη καλύτερη απο τη δικιά μου.

Τψρα αν είχα λεφτά (500+) θα έπερνα EIZO(πχ.557) όπου πραγματικά μιλάμε για άψογη εικόνα.

Την 1915s δεν νομίζω να δυσκολευτείς να την βρείς κάπου, πουλάει σαν γρέσκο ψωμάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέτα από αρκετό ψάξιμο κατέληξα σε δυο πιθανές οθόνες που τα κάνουν ολά ικανοποιητικά: για 17αρα την LG 1720B και για 19αρα την NEC 1970NX. Οι Eizo με ΤΝ panels (L550,L551) απορρίφθηκαν γιατί δεν είναι ιδιαίτερα καθαρές έχουν χάλια γωνίες θέασης και όχι καλά χρώματα. Τι λέτε για την LG και τη NEC που αναφέρω παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σε βοηθήσω θα σου πώ το test που έκανα για να πάρω απόφαση. Είδα μια lg 1915s(η πιο φτηνή 19'' tft οθόνη της lg με σαφή προσανατολισμό στο gaming και στις ταινίες)στο σπίτι ενός φίλου. Την δοκίμασα και έπαιξα με τις ρυθμίσεις. Μου φάνηκε πεντακάθαρη και με φωτεινότειτα γύρω στο 30% δούλευα άνετα Word kai ήταν σαφώς καλύτερη απο την EIZO 550.

 

Εχω την LG και το μαυρο της δεν βλέπεται....

Συνεπως ταινίες δεν βλέπεις ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ και σε games, να ευχεσαι να μην είναι ιδιαίτερα σκοτεινό, πχ Doom 3 το ξεχνάμε με τι μία...

 

Η αλήθεια ειναι ότι δεν έχω μεγάλη εμπειρία απο ΤFT, γιατί αλλο να τις βλεπεις στη σειρα στο Πλαισιο και αλλο να ασχολείσαι, αλλά εμενα με ικανοποιεί επειδη επιτελους εφυγα απο το ΜΠΑΟΥΛΟ και πηγα σε κατι πιο ομορφο, ξεκούραστο, και πιο ομορφο στα χρώματα.... αλλα το μαυρο δεν την παλεύει! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fusika afto den simainei oti einai kaki othoni kai oles oi alles einai kales..... Afto pou exo akousei einai oti mono oi Xblack tis sony exoun sovaro mavro, alla kai aftes exoun afto to SPASTIKO san tzami mprosta kai GYALIZOYN APISTEFTA.........

 

Diladi me fos, DEN palevetai...... kanei treli antanaklasi kai einai asta na pane.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tis sony tis exo aporipsei logo pixels, gialadas kai tholon xaraktiron, opote `h tha pao gia tin LG, `h tha ksilotho gia tin 19ara NEC 1970NX. Imoun full gia LG afou kata kirio logo tha tin exo gia doulia grafiou(internet, office kai kodika) alla apo kapoious diabasa oti eixan parapano oti tous kouraze... kai auto fisika einai megalo problima an isxiei. Gia tin NEC exo akousei kala logia an tin exei kapoios as grapsei kamia apopsi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α οχι εμενα δεν με εχει κουρασει ποτε... Μια φορά να σκεφτείς έπαιζα World of Warcraft απτις 11 το βράδυ Παρασκευής μέχρι τις 8.20 το πρωι σαββάτου.... Μιλάμε για 9,5ωρες σερί... Και ήμουν οκ, άλλο αν δεν είχα πια δύναμη ούτε το πληκτρολόγιο να ακουμπίσω! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

geist kai sa1901 tin exete doulepsei ti nec?

Einai ksekourasti kai exei katharous xaraktires (i LG 1720b exei poly katharous xaraktires i atimi).

Apo tin empiria sas gia doulia grafiou 19ara einai yperboli `h dieukolinei (skeftomai mipos logo megaliteris oratis epifanias tha talaiporounte ta matia apo tin terastia epifaniou tou leukou).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...