Προς το περιεχόμενο

ADSL για το καλοκαίρι...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά σκεφτόμουν οτι καθώς το καλοκαίρι θα είμαι στο πατρικό μου (και θα λιώνω στο WoW :)) θα ήταν καλό να βάλω μια dsl.

Το θέμα είναι, ποιά με συμφέρει περισσότερο για ταχύτητα/ ping/ κόστος και κυρίως: σε ποιό πακέτο θα μπορέσω να κρατήσω modem και τα συναφή ώστε να την "συνεχίσω" σε άλλο σπίτι το Σεπτέμβριο στα Γιάννενα που σπουδάζω.

 

Ακόμα θα ήθελα με αυτά τα καινούργια πακέτα που βγαίνουν σε λίγο καιρό για φοιτητές (πιο φτηνά και έτσι) να πάρω το κανονικό τώρα και το "φοιτητικό" απο Σεπτέμβριο (εκτός και αν έχει bandwidth limit, όποτε δεν υπάρχει περίπτωση να το πάρω :)).

Τέλος θα ήθελα κάτι που να δουλεύει [β]άμεσα[/β], να μην περιμένω δηλαδή ενεργοποιήσεις κλπ βδομάδες (τα πακέτα πχ ondsl το παρέχουν αυτό;)...

Τι έχετε να μου προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oso afora tin taxitita, ola einai sxetika. to dslam pou eisai, ktl, ktl.

 

se ola ta paketa kratas to modem.

 

apo prosopiki empeiria tha sou elega na apofigeis to ondsl. to modem pou dinoun den einai kai apo ta kalitera( sigkekrimena epeita apo kapoies ores kleinei ti sindesi apo mono tou)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

genika min pareis usb modem.pare kati allo.b)tin grammi otan figeis apo ekei tin metafereis opou thes xoris extra kostos oso xero.gia mena energopoiise grammi apo ote k pare mia forthnet kai otan metakomiseis kane metafora grammis kai sinexizeis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πάρεις πακέτο γιατί έχουν χρονικές δεσμεύσεις. Αν και εγώ θα συνιστούσα να περίμενες λίγο γιατί είμαστε σε μια μεταβατική περίοδο αυτήν την στιγμή. Αν καίγεσαι βάλε μια 384 και μια σύνδεση αορίστου χρόνου. Αν σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια νομίζω πως η Forthnet και η Τελλάς έχουν καλά pings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πάρεις πακέτο γιατί έχουν χρονικές δεσμεύσεις. Αν και εγώ θα συνιστούσα να περίμενες λίγο γιατί είμαστε σε μια μεταβατική περίοδο αυτήν την στιγμή. Αν καίγεσαι βάλε μια 384 και μια σύνδεση αορίστου χρόνου. Αν σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια νομίζω πως η Forthnet και η Τελλάς έχουν καλά pings.

 

ta problimata me ta ping tis forthnet exoun lithei.b.i vivodi eixe megala pings sinithos tora den xero.b.an exeis megala pings apo to proto hop pou ine to dslam meta den se sozei tipota.b.min lete sto paidi blakies oti eimaste se metavatiki periodos kai min akouso kai oti o ote tha kanei ola ta 384 512.an perimeneis na alaxei kati apla tha perimeneis kana xrono.den prokite na allaxei tipota kai akoma kai gia to ftino internet gia foitites apodixtike megali mparoufa.opote parto tora na pexeis to kalokeraki kai tha deis oti kai se 4 mines oute 5 euro den tha exei pesei px to pagio energopoiisis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτήσεις:

 

Πόσο θα τους πάρει να μου εγκταστήσουν γραμμή κλπ.; να πάω σε οτε κατευθείαν έτσι;

 

ακόμα, θα μπορώ να την συνεχίσω την σύνδεση σε άλλο σπίτι, όταν την πληρώσω; δηλ. αν την εγκαταστήσω στο πατρίκο τότε θα μπορώ το σεπτέμβριο να την απενεργοποιήσω απο εκεί και να την βάλω στο άλλο σπίτι τσάμπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτήσεις:

 

Πόσο θα τους πάρει να μου εγκταστήσουν γραμμή κλπ.; να πάω σε οτε κατευθείαν έτσι;

 

ακόμα' date=' θα μπορώ να την συνεχίσω την σύνδεση σε άλλο σπίτι, όταν την πληρώσω; δηλ. αν την εγκαταστήσω στο πατρίκο τότε θα μπορώ το σεπτέμβριο να την απενεργοποιήσω απο εκεί και να την βάλω στο άλλο σπίτι τσάμπα;[/quote']

 

Περίπου 7-8 μέρες (εργάσιμες) θα κάνει είτε απευθυνθείς στον ΟΤΕ είτε σε κάποιον ISP.

 

Την γραμμή ADSL μπορείς να την μεταφέρεις αλλά δεν ξέρω πόσες μέρες παίρνει η διαδικασία και σίγουρα δεν είναι δωρεάν.. πληρώνεις κάποιο ποσό το οποίο δεν γνωρίζω πόσο είναι, όποιος γνωρίζει ας ενημερώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

genika min pareis usb modem.pare kati allo.b)tin grammi otan figeis apo ekei tin metafereis opou thes xoris extra kostos oso xero.gia mena energopoiise grammi apo ote k pare mia forthnet kai otan metakomiseis kane metafora grammis kai sinexizeis.

 

+1 psifo k apo emena :D

Einai to oti kalitero boreis na kaneis!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα US Robotics 9105 νομίζω είναι μια πολύ καλή επιλογή για μόντεμ.

 

K edw simfwnw apolita.

To exw edw k 3 peripou mines k einai sxedon apsogo :)

Fisika panw sto thema afto thelw na rwtisw kati alla den einai to katalilo topic!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέγοντας "σχεδόν" άψογο τι εννοείς..τι προβλήματα έχεις;

 

Ακόμα, τα 120 ευρώ χωρίς ΦΠΑ τι είναι;

 

Τέλος, η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω είναι η εξής: (?)

 

1) Απευθύνομαι στον ΟΤΕ για να μου ενεργοποιήσει γραμμή σπίτι μου.

2) Απευθύνομαι σε κάποιον provider (ή και στον ίδιο τον οτε) για να μου ενεργοποίήσει μια dsl σύνδεση ; να το κάνς πρίν ή αφού μου ενργοποιήσουν τη γραμμή στο σπίτι;

3) Αγοράζω ένα modem (κατα προτίμηση usrobotics).

4) Μετά απο 2 μήνες απευθύνομαι πάλι στον ΟΤΕ για μεταφορά της γραμμής μου σε άλλο σπίτι.

5) Ανανεώνω την DSL (χρειάζεται;)

 

παρακαλώ πείτε μου αν τα παραπάνω βήματα είναι η σωστή διαδικασία..

ακόμα, αν ενεργοποιήσω γραμμή απο οτέ και πάρω μια forthnet ΝetKey θα είναι καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέγοντας "σχεδόν" άψογο τι εννοείς..τι προβλήματα έχεις;

 

Ακόμα' date=' τα 120 ευρώ χωρίς ΦΠΑ τι είναι;

 

Τέλος, η [b']διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω είναι η εξής: (?)[/b]

 

1) Απευθύνομαι στον ΟΤΕ για να μου ενεργοποιήσει γραμμή σπίτι μου.

2) Απευθύνομαι σε κάποιον provider (ή και στον ίδιο τον οτε) για να μου ενεργοποίήσει μια dsl σύνδεση ; να το κάνς πρίν ή αφού μου ενργοποιήσουν τη γραμμή στο σπίτι;

3) Αγοράζω ένα modem (κατα προτίμηση usrobotics).

4) Μετά απο 2 μήνες απευθύνομαι πάλι στον ΟΤΕ για μεταφορά της γραμμής μου σε άλλο σπίτι.

5) Ανανεώνω την DSL (χρειάζεται;)

 

παρακαλώ πείτε μου αν τα παραπάνω βήματα είναι η σωστή διαδικασία..

ακόμα, αν ενεργοποιήσω γραμμή απο οτέ και πάρω μια forthnet ΝetKey θα είναι καλά;

 

Σωστη ειναι η διαδικασια.Πολυ καλη λυση για provider αυτη τη στιγμη ειναι η προσφορα της forthnet netkey oπως ειπες που με 20€ εχεις 256/128 για 2 μηνες.Για 384 provider πιο φτηνοι (vivodi,altec,forthnet,tellas).

Δεν ξερω αν ισχυει ακομη το ποσο μεταφορας adsl προσβασης (34.99+19%) παρε ενα τηλ στο 134.Φυσικα θα πρεπει και στο 2ο σπιτι να υπαρχει δυνατοτητα για adsl και ανοιχτη πορτα.Τσεκαρε τα ολα αυτα πριν κανεις οτιδηποτε.

Εδω ειναι το pdf με τον τιμοκαταλογο του Οτε για adsl

http://www.oteshop.gr/adsl.pdf

Δεν ξερω αν κατα τη μεταφορα της adsl προσβασης πρεπει να πληρωσεις παλι τελος ενεργοποιησης.

Δε νομιζω να εχεις καποιο οφελος με τη μεταφορα adsl μπορει να σου φαει και περισσοτερο χρονο απο οτι να κανεις διακοπη και ενεργοποιηση καινουργιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ενεργοποιηθεί η γραμμή τι άλλο θα πρέπει να κάνω (εκτός του να αγοράσω modem) ώστε να μπορώ να συνδεθώ με netkey; τι παραπάνω χρειάζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...