Προς το περιεχόμενο

Fedora Core 4 test 3


coffeex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PPC αναφέρεται σε Η/Υ αρχιτεκτονικής PowerPC (κοινώς: Apple και διάφορα άλλα). Κατά 99.9% δεν το θες ;-)

 

Τα SRPMS είναι τα πακέτα με τον πηγαίο κώδικα των προγραμμάτων που περιλαμβάνονται στη διανομή. H fedora είναι υποχρεωμένη με βάση την άδεια GPL να παρέχει και τον πηγαίο κώδικα των προγραμμάτων, σε περίπτωση που τα τροποιποιεί (πράγμα το οποίο συνήθως συμβαίνει). Και αυτά κατά 99% δεν τα θες, εκτός αν θες να κάνεις compile τη διανομή μόνος σου (οπότε και είναι σοφότερο να βάλεις gentoo και να βρεις την υγειά σου - απ' όλες τις απόψεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(οπότε και είναι σοφότερο να βάλεις gentoo και να βρεις την υγειά σου - απ' όλες τις απόψεις

 

exw akousei mia fimi gia ta provlimata pou exei to Gentoo sto software (an kai exei "klironomisei" tin efkolia tou Debian sta packaged). Alithevei?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τί ακριβώς αναφέρεσαι;

Δουλεύω gentoo εδώ και 9 μήνες περίπου και δεν έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα απολύτως (και έχω mixed stable - unstable πακέτα). Είναι σταθερότατο και το portage (το σύστημα διαχείρισης πακέτων) είναι απλά σε άλλο επίπεδο.

 

Η διαχείριση πακέτων δεν έχει άμεση σχέση με το Debian. Το Gentoo είναι source based και το σύστημά του μοιάζει περισσότερο με τα ports του FreeBSD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγω θελω να βαλω την εκδοση FC4 για ppc στο μακ μου , μπορει καποιος να μου πει αν μπορω να την εγκαταστησω σε εξωτερικο firewire σκληρο 40gb;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τί ακριβώς αναφέρεσαι;

Δουλεύω gentoo εδώ και 9 μήνες περίπου και δεν έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα απολύτως (και έχω mixed stable - unstable πακέτα). Είναι σταθερότατο και το portage (το σύστημα διαχείρισης πακέτων) είναι απλά σε άλλο επίπεδο.

 

Η διαχείριση πακέτων δεν έχει άμεση σχέση με το Debian. Το Gentoo είναι source based και το σύστημά του μοιάζει περισσότερο με τα ports του FreeBSD.

 

aha... tote fenetai pws ola itan mono fimes. Eixa tin entiposi pws to Gentoo xrisimopoiei ta .deb packages apo ton 'mixanismo" tou Debian. Profanws kai afto itan lathos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μια ερωτηση παιδια.Στο Neo Fedora μπορεις με 2 κλικ στις ρυθμισεις πληκτρολογιου Layout να βαλεις και ελληνικα; (Οπως πολυ ευκολα γινεται σε Suse,Mandriva,Ubuntu) Η μηπως ισχυει ο παλιος μαζοχισμος με εντολες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...']Η μηπως ισχυει ο παλιος μαζοχισμος με εντολες;

 

LOL :D

 

Prwton, simera sxedon ola mporoun na ginoun me GUI.

 

Defteron... den einai mazoxismos! Apla prepei na ta kaneis esy. Sta Windows, ta kanei o Bill kai vlepeis ti ginetai. Genika opou mpainei o aftomatismos, ta pragmata ginontai pio arga (kai se Windows kai se Linux)

 

An katafereis kai matheis se Linux kao xrosimopoieis kai entoles, tote tha katalaveis poso mapa einai ta Windows. Exw parei mia kali gefsi apo Linux kai entolwn alla epeidi den thelw na diavasw Linux, eimai akoma me Windows :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε Gnome & KDE στο παρελθον Fedora ηθελε εντολες.

 

Stilewaq κατα τη ταπεινη μου γνωμη ειδικα τοσο απλες ρυθμισεις(οπως η παραπανω γλωσσα) πρεπει να γινονται ΚΑΙ με GUI.

Φυσικα το περιβαλλον εντολων υπαρχει, θα υπαρχει για παντα και καλα θα κανει!Για αυτους που ξερουν & θελουν εξειδικευμενες λειτουργιες.

 

Ανεφερα το μαζοχισμο για τον απλο χρηστη.Ενα πολυ μεγαλο ποσοστο ερωτηματων στο foroum αφορουν την υποστηριξη της ελληνικης γλωσσας.

 

Ευχαριστω και τους 2 σας για το ενδιαφερον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...