Προς το περιεχόμενο

Shutdown Remote linux Pc from windows Batch File. Pos?


tech25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θεμα ειναι το εξης.

Εχω ενα APC UPS και πανω του ειναι συνδεδεμενοι 3 Windows Servers και ενα Linux PC με Squid.Το σειριακο καλωδιο του UPS ειναι συνδεμενο στον ενα Windows Server. Οταν το UPS εχει "χαμηλη" μπαταρια, μεσω του σειριακου καλωδιου ενεργοποιει μεσω του δικου του software στον server την διαδικασια shutdown. Εχει επιλογες επισης μεσα απο το software για να εκτελει καποιo batch, αφοτου δοθει εντολη για shutdown.

Με αυτο κανει shutdown τους υπολοιπους Windows Servers.

To προβλημα ειναι στο Linux. Πως μπορω να κανω shutdown στο Linux απο Windows με batch file?

Βρηκα κατι αναλογο στο

 

http://www.grape-info.com/doc/win2000srv/power/upsshutdown.html

 

αλλα απο οτι καταλαβα το Teraterm κανει telnet στο Linux. Το telnet το εχω κομμενο. Εχω μονο SSH.

 

 

Thanx.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση που θα σου προτείνω δεν είναι η ασφαλέστερη δυνατή, παρ' όλα αυτά είναι απλή στην υλοποίηση.

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το plink, το command line tool του PuTTY.

 

Αρκεί να φτιάξεις ένα batch που να έχει π.χ.:

plink -ssh -pw root-password [email protected] /sbin/poweroff

 

Αυτή είναι η quick 'n' dirty μέθοδος, με μειονέκτημα το ότι έχεις εμφανές κάπου το root password. Αν θες κάτι σε πιο ασφαλές, τότε πας σε κλειδιά SSH2, και καλό θα ήταν να δημιουργήσεις ένα χρήστη που να έχει δικαίωμα να κάνει shutdown (μέσω permissions ή sudo) και να τον χρησιμοποιείς αποκλειστικά για αυτό το σκοπό, αποκλείοντας μέσω του sshd στο linux box τα logins του χρήστη αυτού από άλλη IP εκτός αυτής του Wn Server.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mia pio dirty methodos gia ayto pou les gia min fainetai to password einai na kaneis

to batch me

 

plink -ssh -pw root-password [email protected] /sbin/poweroff > NUL

 

kai to batch na to kaneis .com me to bat2com.

Etsi tha fainetai gia miso deytero mia mayrh othoni kai tipota allo... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...