Προς το περιεχόμενο

FC3 "su" (bug) ?


Iron_Druid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

>[druid@localhost ~]$ su
Password:
[root@localhost druid]# gedit

(gedit:6392): GnomeUI-WARNING **: While connecting to session manager:
Authentication Rejected, reason : None of the authentication protocols specified are supported and host-based authentication failed.

[root@localhost druid]# 

 

Το μύνημα λάθους GNOMEUI-WARNING μου βγαίνει όταν από Normal User συνδέομαι στο root terminal

 

>
su
Password

 

Σε καμία άλλη περίπτωση δεν μου εμφνανίζει αυτό το σφάλμα (Normal User Terminal, Root Terminal - αφού έχω κανει Log in as root, και su -.

 

Το gedit ανοίγει και λειτουργεί μια χαρα, αλλα δεν βλέπω τότε για ποιον λόγο βγαίνει αυτό το μύνημα.

 

Εψαξα στο νετ και βρηκα εναν Guide του Finley και λεει:

If a Gnome error message appeared on first boot and you had to click "log in anyway", open the terminal and type:

 

gedit /etc/hosts

 

Hit enter and gedit will open. Place your cursor after "localhost" and hit tab. Then type in the characters that appear on your root terminal screen after "root@" up to but not including the space and tilde (~). When you are finished, your hosts file should look something like this:

 

# Do not remove the following line, or various programs

# that require network functionality will fail.

127.0.0.1 localhost.localdomain localhost x1-6-00-04-5a-5e-ac-83

 

Click on the "save" icon in gedit and close it. This will eliminate the Gnome error message that appears on boot-up on some systems.

 

Επειδή προσπάθησα να το κάνω αυτό που λέει, μήπως και διορθωθεί... Μπερδεύτηκα. Ακουστε τι έκανα, για να με βοθήσετε, να βρω τι λαθος κανω. Ανοίγω το su και μετα βαζω το Passsword. Μετα ανοίγω με τι gedit το /etc/hosts.

 

Το hosts μου γράφει:

 

# Do not remove the following line, or various programs

# that require network functionality will fail.

127.0.0.1 localhost.localdomain localhost

 

Μετά τι πρέπει να κανω ; Τι να γραψω δίπλα από το localhost ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι bug. Είναι ένα απλό - και απόλυτα λογικό - warning (προειδοποίηση, όχι σφάλμα). Σου λέει απλά ότι το πρόγραμμά σου δεν μπόρεσε να συνεννοηθεί με το session manager που τρέχει εκείνη τη στιγμή. Λογικό, αφού ο session manager τρέχει στο session του χρήστη και εσύ πας να τρέξεις ένα πρόγραμμα ως άλλος χρήστης, χωρίς καλά ορισμένο environment*. Τελικά το πρόγραμμα τρέχει, απλά δε συνεννοείται με το session manager, πράγμα το οποίο δεν έχει καμία απολύτως επίδραση στη λειτουργικότητά του. Αγνόησέ το και μην πειράξεις το /etc/hosts ;-) (εξάλλου η λύση που παραθέτεις αναφέρεται σε τελείως διαφορετικό πρόβλημα απ' το δικό σου -- κοίτα στην 1η γραμμή).

 

[*] Γι' αυτό δεν εμφανίζεται όταν κάνεις su -, επειδή έχει σωστό environment.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...