Προς το περιεχόμενο

ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!!!


cyberstorm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kalo tha itan kata tin gnomi mou na postarei kapios kalos linuxas ena guide to opoio na lei ton tropo egkatastasis tvn linux mazi me ta xp se ena disko

i xoritikotita tou den paizei rolo alla otan exi kapios ta windows xp pro i home poia einai i diadikasia na egkatastisi ta linux opoiadipote ekdosi.

ennoo tin dimiourgia partitions kai to setup..an kapios exei kanena manual as to kanei post tha me voithisei arketa kai tha voithithoun kai alla atoma

kalo einai na iparxei enas tetios odigos

 

 

eyxaristo poli!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Cyberstorm, έχεις δοκιμάσει να κάνεις Install κάποια "προσφατη" διανομη Linux ? Ειδικά αν το ψάξεις λίγο το θέμα, θα δεις οτι τα SuSE , η Fedora και η Mandrive (κι οχι μόνο αυτές οι διανομές, απλα τις αναφέρω επειδή είναι στην κορυφή) έχουν πολύ εύκολο Installer. Πιο συγκεκριμένα, το Mandrake με ο πρόγραμμα επαναδιαμέρισης των δίσκων (Disk Druid) θα σε βοηθήσει πολύ στο να κάνεις καινουριο Partition. Αλλά επειδή τα λόγια είναι φτώχια, θα ήταν καλό να μας πεις για ποια διανομή ενδιαφέρεσαι, όπως σου είπε και ο προλαλήσαντας coffeex. Γενικά όμως, μπορείς να ακολουθείς αυτό που κάνω εγω. Εχω τα Windows Xp Pro σε 40GB στον σκληρό δίσκο και το υπόλοιπο χώρο unformated (δηλαδή δεν τον έχω χωρίσει σε partition). Επειδή δεν με ενδιαφέρει να έχω 2 Linux + 1 Windows στον ιδιο δίσκο (κρεμάλααααα:P) βαζω 1 Linux + 1 Windows. Εχω 80άρι HDD οπότε whatever distro you like σίγουρα θα έχει μια choice που θα λέει: Να εγκαταστήσεις το Linux στον ελεύθερο χώρο. Μετά, αυτό που παίζει είναι ο Boot Loader. Αν θελεις επιλέγεις LILO (Linux Loader) ή Grub (τον προτιμάω περισσότερο). Και βάζεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις ανάλογα με την έκδοση που έχεις ~ That's all fokes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...