Προς το περιεχόμενο

Supermount;


capthookb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω Mandrake 10. Με τον kernel που είχε στο cd δουλεύει κανονικά, δηλαδή μόλις βάζω κάποιο οπτικό δίσκο μέσα στη συσκευή τον κάνει mount αυτόματα και πατώντας το eject το κάνει umount.

Πρίν κάποιους μήνες είχα βάλει την έκδοση kernel 2.6.11.6 και προφανώς δε δουλεύει το supermount ή automount (δεν ξέρω ακριβώς πως λέγεται).

Βρήκα καποια patch αλλά νομίζω πως έιναι για συγκεκριμένες εκδόσεις του kernel, π.χ 2.6.3

Υπάρχει κάποια λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι' date=' εντάξει. Το θέμα είναι όμως να πάμε μπροστά, όχι πίσω.

Αν είναι έτσι βάζω και το default πυρήνα που έχει η διανομή.[/quote']

 

Με το supermount δεν πάμε μπροστά, πάμε πίσω. Είναι μια άσχημη χακιά[*] με πολλά προβλήματα (ένα από αυτά είναι ότι δεν τρέχουν σωστά αρκετά executables από CD). Δυστυχώς αν δε βρεις patch για τη συγκεκριμένη έκδοση πυρήνα δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα. Μπορείς πάντα να δοκιμάσεις να patchάρεις με patch για παλιότερη έκδοση πυρήνα, αλλά κανείς δεν εγγυάται ότι θα δουλέψει.

 

[*]Η λύση hal + dbus + GNOME 2.8+ | KDE 3.4+ είναι σαφώς πιο κομψή και λειτουργική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα δηλαδή που δε δουλεύει το supermount :) και να μην ασχοληθώ καθόλου.

Αυτό με το hal dbus δεν το ήξερα, αλλά θέλει και KDE 3.4+ που δεν έχω προς το παρόν.

Οπότε μέχρι να το αποκτήσω θα πάει το mount και umount σύνεφο:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pantos genikotera to mount kai unmount ton siskeuon einai spastiko. kai an ksexaseis na kaneis unmount sti disketa de tha mporeis meta na ti diabaseis apo ta windows. kai gia na deis to disko kane mount. kalitera na ginetai automata

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...