Προς το περιεχόμενο

ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΕ Html!!!!!!!


mix@lis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλιστα...απότι βλέπω βγάζω το συμπέρασμα ότι ο κατασκευαστής είναι πιό μ@λ@κ@ς απότι νόμιζα.Σαν να μήν έφταναν τα τηλεφωνήματα που έκανε ο πατέρας μου κάθε τόσο και ο άλλος "καλά, καλά" τώρα βλέπω πώς το site είναι γκά γκά γκά.Ειδικά ο τίτλος new page 1 που μάλλον δεν αλλάχτηκε κάν απο αυτόν όταν φτιάχτηκε είναι το κερασάκι στην τούρτα.Πάντως σας πληροφορώ ότι εδώ και καιρό ο πατέρας μου βρήκε άλλον αλλά αυτός απότι ξέρω δεν έχει αρχίσει.Μάλιστα αυτός έκανε παράπονα "μα Νίκο, τόσο καιρό συνεργαζόμαστε" κτλ.Η σελίδα μάλιστα δεν φάνηκε στο google(ελληνικές σελίδες) ούτε στην 30στή σελίδα αναζήτησης!(εκτός κι αν τήν πέρασα, μην ξεχνάμε ότι είχε τον τίτλο new page 1 και δεν είναι τόσο δύσκολο να περαστεί, μήν το ξεχνάμε).Λοιπόν, πατώ may.gr στο google(ελληνικές σελίδες) και πρώτα εμφανίζεται αυτή η συζήτηση και μετά η σελίδα!Οσο για τα υπόλοιπα προβλήματα στην σελίδα(η μουσική που δεν παίζει, τα ανύπαρκτα link κτλ) είναι καλά σε σχέση με την παλιά μορφή της σελίδας πρίν μερικά χρόνια.Πώς ήταν?Οι μόνες λέξεις που υπήρχαν στην σελίδα ήταν blah, blah, blah.Λοιπόν, θέλω να δώ τι θα πεί ο πατέρας μου όταν του δείξω αυτή τη συζήτηση.Πάντως η σελίδα θέλει δουλειά και μόλις τελειώσει μάλλον θα σας ειδοποιήσω να μου πείτε γνώμες.Επίσης θα ήθελα να την φτιάξω εγώ αλλα θα μου πάρει καιρό να μάθω να φτιάχνω μια σελίδα ενώ τώρα δεν ξέρω καν HTML.Επίσης συγγνώμη που η συζήτηση είναι παλιά αλλά δεν μπορούσα έτσι εύκολα να μήν ποστάρω!

 

Δεν μας είπες τι λεφτά ζήτησε... για πες μας να γελάσουμε...

 

Επιπλέον αφού έκανε μια Index page δεν μπήκε καν στον κόπο να γράψει keywords kai na kanei add se merika directorys

 

des tou source tou index

 

<html>

 

<head>

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-2">

<meta http-equiv="Content-Language" content="en-gb">

<meta name="GENERATOR" content="Microsoft FrontPage 4.0">

<meta name="ProgId" content="FrontPage.Editor.Document">

<title>New Page 1</title>

<base target="_blank">

</head>

 

Oreos o pextis ....

 

Oxi m@l@k@s einai alla einai kai asxetos...

 

pou ksanaeides o lakis na xrisimopoioume iso 8859-2 !!!?!?!!?!?!?!

an thes ellinika vazeis 8859-7 allios 8859-1

 

A re xali......

Pes tou oti meta apo auta einai etimos na proslifthei se eteria web development

 

xaxaxa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνω με όλους τους προλαλίσαντες: η υπάρχουσα ιστοσελίδα έχει πολλά προβλήματα και φαίνεται εντελώς ερασιτεχνική δουλειά.

 

Οσο αφορά τις παρατηρήσεις για τα keywords meta tags καλό είναι να τα έχεις στην ιστοσελίδα αλλά δεν αποτελούν διασφάλιση της κατάχωρησης του site στις μηχανές αναζήτησης και της θέσης που θα έχει. Για την ακρίβεια οι περισσότερες μηχανές αναζήτησης αγνοούν τα keywords (το google είναι μια απο αυτές).

 

Η θέση που μπορει να έχει το site σου στο Google εξαρτάται από πολλά πράγματα και είναι πάντα για συγκεκριμένα keywords. Ετσι για παράδειγμα μπορει να είσαι μέσα στην πρώτη 10άδα όταν οι χρήστες ψάχνουν "Cheap Greek Hotel with Pools" και να είσαι μέσα στην 50άδα όταν ψάχνουν "Greek Hotels". Eάν θέλεις να μάθεις περισσότερα για αυτό ψάξε για "Search Engine Optimization (SEO)" αλλά δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα.

 

 

Πάντως ένας σχετικά εύκολος τρόπος (χωρίς να πληρώσεις) για να αρχίσεις να έχεις κάποιο traffic στο site, είναι να το καταχωρήσεις σε όλους τους ειδικούς καταλόγους που αναφέρονται στις διακοπές και στα ξενοδοχεία. Ψάξε στο Google και θα βρεις πολλούς ελληνικούς και ξένους καταλόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ένας σχετικά εύκολος τρόπος (χωρίς να πληρώσεις) για να αρχίσεις να έχεις κάποιο traffic στο site, είναι να το καταχωρήσεις σε όλους τους ειδικούς καταλόγους που αναφέρονται στις διακοπές και στα ξενοδοχεία. Ψάξε στο Google και θα βρεις πολλούς ελληνικούς και ξένους καταλόγους.

Σε αυτό έχεις δίκιο, το ξενοδοχείο έχει μπεί σε αρκετούς καταλόγους κυρίως απο τους τουρίστες και έχουν καλή γνώμη.Τώρα δεν θυμάμαι κανέναν κατάλογο που να έχει μπεί να σας πώ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν...Μπήκα στο google και έχει κάμποσους καταλόγους αλλα οι κατάλογοι χορηγοί θέλουν λεφτά για να συμπεριλάβεις το ξενοδοχείο σου(τι σύμπτωση).Εγώ θα ψάξω αλλά άν ξέρει κανείς κανέναν κατάλογο που έχει επιτυχία να μου πεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Isle, να συμπληρώσω για το may.gr ότι πέρα από τα τεχνικά προβλήματα (dead links, μη optimized εικόνες ή κακο-επεξεργασμένες εικόνες, frames, απουσία των keywords meta tags, τo "New Page 1" αντί για ένα TITLE σε κάθε σελίδα εμπλουτισμένο με τα keywords κλπ) υπάρχουν και αρκετά αλλά μικρά πραγματάκια που σε άλλα ξενοδοχεία θεωρούνται δεδομένα και μπορεί να βελτιώσουν την εικόνα του ξενοδοχείου:

 

- η ύπαρξη ενος χάρτη που να δείχνει την θέση του ξενοδοχείου και την ευκολότερη διαδρομή από το κέντρο της πόλης.

- το ξενοδοχείο φαίνεται πολυτελέστατο αλλά από όλες σχεδον τις φωτογραφίες απουσιάζουν οι άνθρωποι. Το "φιλικό πρόσωπο" του ξενοδοχείου δεν φαίνεται από τις "αδειες" φωτογραφίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά, θα ήθελα να προσθέσω το tip που στη δική μου δουλειά έχει βοηθήσει, δηλαδή τα text links μέσα σε κάθε σελίδα. Για παράδειγμα θα βοηθουσε στη σελίδα του φίλου μας να δοκιμάσει να βάλει στην αρχική του σελίδα text links και όχι μόνο κουμπιά, τα οποία να διαβάζονται. Η λογική είναι οτι τα bots διαβάζουν αυτό το text και κάνουν rank τη σελίδα πιο εύκολα, άρα την ανεβάζουν πιο πάνω.

 

Πιστεύω οτι εδώ στηρίζεται και το γεγονός της κακής φήμης του Flash σε ότι έχει να κάνει με rankings σε μηχανές αναζήτησης.

 

Πάντως, για όλους αυτούς τους λόγους η λογική προτάσει να δίνουμε την δουλειά του webdesign σε κάποιον επαγγελματία που ξέρει τι κάνει.

 

Φιλικά,

 

Penlix

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είδα και την απάντηση περι καταλόγων και αν δεν πειράζε θα πρότεινα 2-3 που ξέρω οτι δουλεύουν καλά (οσο ξέρω απο πελάτες).

 

Το σημαντικό στην καταχώρησή σου εκεί όμως είναι η μεγάλη επισκεψιμότητα που έχουν οι εν λόγω κατάλογοι. Αυτό σε συνδυασμό με ένα άρτιο site πιστεύω οτι θα σου φέρει αρκετή κόσμο στην e-πόρτα σου. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημαντικό στην καταχώρησή σου εκεί όμως είναι η μεγάλη επισκεψιμότητα που έχουν οι εν λόγω κατάλογοι. Αυτό σε συνδυασμό με ένα άρτιο site πιστεύω οτι θα σου φέρει αρκετή κόσμο στην e-πόρτα σου. ;)

Αυτό ήθελα να ακούσω.Δεν μου είπες όμως τους καταλόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ HTML.. ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΜΙΑ ΣΕΛΙΔΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.. ΝΑ ΑΝΤΑΛΛΑΣΟΝΤΑΙ E-MAIL ΜΕΣΩ ΔΙΚΟΥ ΜΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ, ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΑΡΧΕΙΩΝ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ.... ΜΠΟΡΩ ???

 

ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛς ΝΑ ΣΧΕΔΙΑΣΩ ΕΝΑ MASSIVELY MULTIPLAYER ONLINE ROLE PLAYING GAME ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ...

 

ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΤΙ???? ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ????

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....

 

ΣΩΤΟΣ ΑΠΟ ΣΕΡΡΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...