Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις για Εταιρικά Δίκτυα...


The_Mentor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω τελικά... γιατί LINUX σε server?

Τί θα κερδίσω (πέρα από το κόστος κτήσεις του λειτουργικού)?

Επίσης ποιο το κέρδος σε ασφάλεια και ταχύτητα δεδομένων που διακινούνται?

Αν το δίκτυο μου έχει μηχανές windows xp και ο server τρέχει linux και βγαίνει στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ υπάρχει ασφάλεια ή πάλι πρέπει να ξοδέψω σε antivirus, firewall κλπ...

 

Ευχαριστώ εξ αρχής σε όποιον έχει την καλοσύνη να απαντήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω τελικά... γιατί LINUX σε server?

Τί θα κερδίσω (πέρα από το κόστος κτήσεις του λειτουργικού)?

Επίσης ποιο το κέρδος σε ασφάλεια και ταχύτητα δεδομένων που διακινούνται?

Αν το δίκτυο μου έχει μηχανές windows xp και ο server τρέχει linux και βγαίνει στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ υπάρχει ασφάλεια ή πάλι πρέπει να ξοδέψω σε antivirus' date=' firewall κλπ...

 

Ευχαριστώ εξ αρχής σε όποιον έχει την καλοσύνη να απαντήση.[/quote']

 

 

Να σου πω εξ'αρχης οτι δεν θα απαντησω αμεσα στην ερωτηση αλλα να σημειωσω κατι θελω.

 

Οταν αποφασισεις να βαλεις Linux σε μια εταιρια ή σε ενα server αυτο που θες ειναι να δουλευει ασφαλεστατα, σωστα και να κρατας και backup :P .Κατι τετοιο ομως δεν γινετα αν μαζευτουν Windows admins ή οσοι εχουν ασχοληθει με Unix πριν 7-10 χρονια στην σχολη και εχουν να το πιασουν απο τοτε.

 

Το γιατι ειναι καλυτερο το Linux θα απαιτουσε καποια τεχνογνωσια και ψιλα γραμματα που πιστευω οτι οι χρηστες desktop PC δεν την εχουν ως επι το πλειστον.Αναφορες και πληροφοριες θα βρεις πολλες στο Ιντερνετ παντως.. αλλες σωστες και αλλες οχι.

 

Βαλε Linux στην εταιρια σου αλλα φροντισε να γινει απο ειδικους η δουλεια και πανω απο ολα να σου παρεχουν καλο support :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, βέβαια εννοείται πως οι ερωτήσεις αφορούν μία σωστή εγκατάσταση από εξειδικευμένους ανθρώπους. Απλά δεν ξέρω γιατί θα έπρεπε να το επιλέξω μιας και οι δικές μου γνώσεις δεν αρκούν για την απόφαση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ποιο το κέρδος σε ασφάλεια και ταχύτητα δεδομένων που διακινούνται?

Αν το δίκτυο μου έχει μηχανές windows xp και ο server τρέχει linux και βγαίνει στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ υπάρχει ασφάλεια ή πάλι πρέπει να ξοδέψω σε antivirus' date=' firewall κλπ...

[/quote']

1. To linux θα σου δώσει πολύ μεγαλύτερη ταχήτυτα σε οτιδήποτε δυκτιακό , ακόμα και o windows network server του linux (samba) είναι πολύ ποιο γρήγορος από τα windows.

2. Με το στύσιμο ενός firewall θα μπορέσεις να μειώσεις την προσπέλαση στο εσωτερικό δύκτιο από το internet.

3. Στύνοντας έναν proxy server, στο μηχάνημα linux που θα έχει την πρόσβαση του internet και βάζοντας σε αυτό να τρέχει ένα antivirus για το proxy server (clam antivirus) μπορείς να ελέγξεις σε ένα μεγάλο βαθμό το τί content θα περνά στα μηχανήματα windows. Αλλα πάντα θα υπάρχουν περιπτώσεις μόλυνσης από spybots και trojans.

 

Σημείωσε ότι τα 2 και 3 γίνονται ως έναν βαθμό (με αγορασμένο PROXY,FIREWALL,ANTIVIRUS) και στα windows, το 1 είναι αυτό που πραγματικά κερδίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...