Προς το περιεχόμενο

ADSL kai asurmato diktuo


_VIC_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Einai duo entelws diaforetika diktua metaksy tous. That means diaforetika prwtokolla epikoinwnias, ara den ginetai apla me to na dwseis ips apo to idio subnet (se tetoia periptwsi 8a kolliseis ton redirector). Prepei na dwseis diaforetika subnets kai apla na kaneis bridge ta duo diktua

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να φτιάξω ασύρματο δίκτυο στο σπίτι μου με δυνατότητα διαμοιρασμού σύνδεσης ADSL και να πως έχει η κατάσταση:

Υπάρχουν τρία desktop PC, τα δύο στον πάνω όροφο και το ένα στον κάτω. Έκανα μια βόλτα στο e-shop και κατέληξα στο US Robotics 9106 για Modem/Router/Access Point, απλά δεν ξέρω αν θα υπάρχουν ασυμβατότητες με τις Linksys wmp54g που σκέφτομαι να φορέσω στα PC. Θα μου προτείνατε κάποια άλλη;

Σε κάποιο άλλο post είδα το εξής link που με καθυσήχασε για την δυνατότητα του usr να περνάει ενα σεβαστό ποσοστό του σήματός του μέσα απο τοίχους.

 

http://www.adslguide.org.uk/hardware/reviews/2004/q4/usr-9106.asp

 

Πόσο τις εκατό του αρχικού σήματος χρειάζομαι για να λειτουργήσει σωστα μια ADSL 384?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να φτιάξω ασύρματο δίκτυο στο σπίτι μου με δυνατότητα διαμοιρασμού σύνδεσης ADSL και να πως έχει η κατάσταση:

Υπάρχουν τρία desktop PC, τα δύο στον πάνω όροφο και το ένα στον κάτω. Έκανα μια βόλτα στο e-shop και κατέληξα στο US Robotics 9106 για Modem/Router/Access Point, απλά δεν ξέρω αν θα υπάρχουν ασυμβατότητες με τις Linksys wmp54g που σκέφτομαι να φορέσω στα PC. Θα μου προτείνατε κάποια άλλη;

Σε κάποιο άλλο post είδα το εξής link που με καθυσήχασε για την δυνατότητα του usr να περνάει ενα σεβαστό ποσοστό του σήματός του μέσα απο τοίχους.

 

http://www.adslguide.org.uk/hardware/reviews/2004/q4/usr-9106.asp

 

Πόσο τις εκατό του αρχικού σήματος χρειάζομαι για να λειτουργήσει σωστα μια ADSL 384?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασυμβατότητες σε 802.11b και G (και όχι turbo modes και λοιπά συνήθως proprietory modes) δεν θα δεις συχνά. Λογικά θα σου παίξουνε. Αυτό που δεν είμαι σίγουρος (και κανένας δεν μπορεί να είναι) είναι αν θα σου παίζει στα 11/54Mbit το δίκτυο. Εξαρτάται που θα βάλεις τα pc, που τον router, το μπετο που πρέπει να περνάει, την περιεκτικότητα των τοίχων (κολώνες κλπ) σε σίδερα, άλλες ανακλαστικές/αποροφητικές επιφάνειες...

 

Τώρα, μια adsl 384/128 χρειάζεται 384Κbps. Δεν πάει με το % του σήματος. Έχω δει σύνδεση με 3% και έπαιζε 1mbit καθαρό και χωρίς διακοπές, με καλά responses και σε άλλη κάρτα 25% σήμα και στο 1mbit έχανε πακέτα. Δεν είναι μόνο θέμα bandwidth (που λογικά και προβλήματα να έχεις το 1mbit θα το πιάσεις) αλλά και τι responses έχεις στα ping από το ένα pc στο άλλο, ώστε να σου παίζει καλά η σύνδεση.

 

Δυστυχώς αυτά είναι trial and error. Δοκιμάζεις και αν δεν σου κάτσει κοιτάς για τίποτα μικρά κεραιάκια, να αλλάξεις θέση τις συσκευές κλπ κλπ

 

A και btw τις συσκευές καλό είναι να της κοιτάμε με βάση την ευαισθησία τους (εκεί που λέει π.χ -85dbm@11mbit. Όσο πιο αρνητική είναι η τιμή τόσο καλύτερη ευαισθησία έχει.) Αυτή που λες για παράδειγμα έχουν -80. Αν είναι στα 11Mbit είναι επιεικώς απαράδεκτη...ενώ αυτή για παράδειγμα έχει πολύ καλύτερη ευαισθησία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλα κάπου στο τέλος με μπέρδεψες κάπως. Στο site που έδωσες ενώ στον τίτλο μιλάει για ευαισθησία -2dBm, παρακάτω λέει:

 

Receive Sensitivity

-93dBm @ 1Mbps,

-89dBm @ 9Mbps,

-80dBm @ 36Mbps,

-92dBm @ 2Mbps,

-88dBm @ 12Mbps,

-74dBm @ 48Mbps,

-91dBm @ 5.5Mbps,

-87dBm @ 18Mbps,

-71dBm @ 54Mbps,

-90dBm @ 6Mbps,

-83dBm @ 24Mbps

 

Εδώ δεν βλέπω να λέει sensitivity για 11mbit αλλά πχ στα 24 έχει -83dBm. Τόσο μεγάλη διαφορά είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο site στον τίτλο έχει 20+/-2dbm και αναφέρεται στην ισχύ εξόδου. Τώρα γιατί δεν αναφέρει το 11 θα σε γελάσω και στο επίσημο της senao πάλι έτσι το έχει.

 

Για να καταλάβεις τις διαφορές σκέψου ότι 3db διαφορά σημαίνει ότι το ένα είναι διπλάσιο από το άλλο. Αν δηλαδή μια κάρτα έχει -86dbm ευαισθησία λήψης και μία άλλη έχει -83dbm για τα 11mbit θα πρέπει η πρώτη να δέχεται στην είσοδο Χ σήμα ενώ η δεύτερη το διπλάσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι από τη μεριά μου για να μηνανοίγω καινούριο θέμα.

Για να βάλω DSL και να τη μοιράσω σε laptop και desktop pc χρειάζομαι και modem και router, ή με ένα ασύρματο router κάνω τη δουλειά μου ωραία και καλά?

Η γραμμή που έχω είναι PSTN.

Τα ασύρματα router είναι τα ίδια για PSTN & ISDN ή διαφέρουν?

Με αυτό:http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615008 μπορώ να έχω ADSL σε σταθερό & φορητό υπολογιστή ή χρειάζομαι και κάτι άλλο?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KAlispera paidia ..

Xaotike eisai efxaristimenos apo to netgear.. mou eipane kalitera to linksys epeidi einai kai access point@ sorry pou se rotao alla den thelo na paro kati pou tha to petaxo telika

+ to portforwording palevete i einai san to jetspeed

 

 

efxaristo KALO XEIMONA se OLOUS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...