Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@sgp πολυ καλες φωτογραφιες ως συνηθως

@andreapaog328 την 2η φωτογραφια θα την προτιμουσα λιγακι πιο χαμηλα γιατι ετσι το εδαφος με το κτηριο (αν ειναι κτιριο αυτο που βλεπω) δεν τονιζεται αρκετα.

 

Να βαλω και εγω μια που τραβηξα χτες

3260474821_21e73eaec9_b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με φαρκραϊ .

Ποιό το νόημα να βάζετε φωτογραφίες φωτοσοπιασμένες για να δείξετε πόσο καλές φωτογραφίες βγάζετε ?

Το θέμα είναι να μπαίνουν φωτογραφίες αυθεντικές ,χωρίς παρεμβάσεις από προγράμματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@andreapaog328 την 2η φωτογραφια θα την προτιμουσα λιγακι πιο χαμηλα γιατι ετσι το εδαφος με το κτηριο (αν ειναι κτιριο αυτο που βλεπω) δεν τονιζεται αρκετα.

ολόκληρο χωριό είναι εκεί πάνω...:-D

απλά την τράβηξα έτσι για να φανεί και ο ουρανός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πάει να πει "αυθεντικές"; Έτσι και αλλιώς η φωτογραφία δεν είναι απλή αναπαράσταση της πραγματικότητας. Άλλαξε το διάφραγμα και θα αλλάξεις το βάθος πεδίου, άλλαξε το χρόνο έκθεσης και θα έχεις φλουτάρισμα ή πάγωμα της κίνησης. Την αντίθεση, την οξύτητα, τον κορεσμό όλα τα ορίζεις (εσύ ή η μηχανή αυτόματα), αν τα ορίσεις στο photoshop είναι κάτι διαφορετικό; Και αυτός που τραβά σε raw και υποχρεωτικά ορίζει εκ των υστέρων αυτές τις παραμέτρους; Καλός φωτογράφος είναι αυτός που τραβά στο αυτόματο και αφήνει τη μηχανή να αποφασίσει; Άντε και να το δεχτούμε αυτό. Τράβα με διαφορετικές μηχανές στο αυτόματο το ίδιο θέμα. Πάλι το αποτέλεσμα θα είναι διαφορετικό.

Η φωτογραφία δεν είναι αναπαράσταση της πραγματικότητας, είναι ερμηνεία. Το αισθητικό αποτέλεσμα είναι αυτό που μετρά. Η επεξεργασία μετά την λήψη, όπως και οι ρυθμίσεις πριν τη λήψη, δικαιώνονται ή απορρίπτονται λόγω του αποτελέσματος, όχι το αντίστροφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Agpr,δεν είμαι ειδική στο θέμα ''φωτογραφία'' για να δώσω μια ικανοποιητική απάντηση στην απάντηση σου .

Αλλά ίσως το ότι είμαι αδαής να είναι από μόνο του μια απάντηση.

Όταν βλέπω μια φωτογραφία,θα ήθελα να κρίνω το πόσο καλή είναι αυτή καθ'αυτή .

Χωρίς παρεμβάσεις για να δείξει τέλεια .

Το να ρυθμίσεις την μηχανή για να βγάλεις μια φωτογραφία όπως σε ικανοποιεί, δεν είναι το ίδιο με το να την περιποιηθείς με κάποιο πρόγραμμα .

Παλιότερα,όταν δεν υπήρχαν προγράμματα για επεξεργασία ή αν ο φωτογράφος είχε μικρόβιο, κάποιος μπορούσε να χαλάσει δυο και τρία φιλμ για να βγάλει την ΜΙΑ .

Προσωπικά,αν ξεκινήσω αυτό το χόμπι, δεν θα ικανοποιούμουν αν έβγαζα μια φωτογραφία και καθόμουν να την επεξεργαστώ με φωτοσοπ για να δείξει καλή .

 

Υ.γ. Το να βγεί μια καλή φωτογραφία,είναι πάθος και μεράκι του φωτογράφου.

Το να καθήσει και να της αλλάξει τα χρώματα και να την επεξεργαστεί με κάποιο πρόγραμμα,δεν με καλύπτει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.γ. Το να βγεί μια καλή φωτογραφία,είναι πάθος και μεράκι του φωτογράφου.

Το να καθήσει και να της αλλάξει τα χρώματα και να την επεξεργαστεί με κάποιο πρόγραμμα,δεν με καλύπτει .

 

Εδώ κάνεις λάθος νομίζω (και εγώ αδαής θεωρούμαι).. Μεράκι και πάθος και τέχνη είναι να την εμφανίσει όπως την έχει φανταστεί και όχι όπως του βγήκε.

 

Ότι ήταν η εμφάνιση του φιλμ παλιά, είναι η επεξεργασία στο photoshop τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αρχίσεις να βγάζεις φωτογραφίες και τις περιποιείσαι μετά με ένα φωτοσοπ,δεν θα καταλάβεις ποτέ το πότε βελτιώθηκες ή το πόσο καλή φωτογραφία έχεις βγάλει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως εκτος απο την προσθηκη logo και για να κρυψω προσωπα,

δεν εχω παιξει με photoshop.

btw, οι μισες περιπου εχουν τραβηχτει με μια μεταπολεμικη αντικα Lubitel 2... 222332guejo6.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάποια επεξεργασία της φωτογραφίας στην ψηφιακή εποχή, είναι ανάγκη... Με το που διάλεξες μηχανή συγκεκριμένης μάρκας, έχεις επιλέξει όλες τις ρυθμίσεις που θεωρεί η εταιρεία ως "ευχάριστες" στο μάτι. Η επέμβαση σε μία φωτογραφία μπορεί να επιτύχει ότι και ο σκοτεινός θάλαμος παλαιότερα, απλά πιο εύκολα. Εγώ "επεξεργάζομαι" (προτιμώ το εμφανίζω ως όρο), κατά μέσω όρο 1 λεπτό τη μία.

 

BLISS φίλε μου, και μόνο που τραβάς με το φιλμ που τραβάς, πηγαίνεις στο συγκεκριμένο φωτογραφείο που πηγαίνεις, σκανάρεις με το συγκεκριμένο σκάνερ που σκανάρεις (και το πρόγραμμά του)... έχεις επεξεργαστεί τις φωτογραφίες σου πολλάκις (με τη διαφορά ότι μάλλον δεν έχεις επέμβει εσύ προσωπικά ενεργά σε κάποια στιγμή της διαδικασίας).

 

Δεν υπάρχει (αναλογική ή ψηφιακή) φωτογραφία απείραχτη, η οθόνη (ακόμα και ο net browser) από την οποία τις κοιτάτε έχει από μόνη της "αλλοιώσει" το αποτέλεσμα.

 

Το οξύμωρο είναι ότι τις όποιες διαμαρτυρίες "καθαρότητας" θα τις ακούσεις από άτομα που δεν έχουν ασχοληθεί με το αντικείμενο... Που βλέπουν πολύ επιφανειακά μιά φωτογραφία... Αφήστε το καθαρό κομμάτι της φόρμας, το περιεχόμενο σας λέει κάτι? Εκεί είναι η ουσία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...