Προς το περιεχόμενο

Cannot Connect to LAN


Rozakarum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν συγχαρητηρια για το φορουμ σας. Πλήρες και ανοσοποιημένο απο τα γνωστα φορουμ trolls, καταφέρνει να είναι απο τα κορυφαία στο είδος του.

 

Περνάω ευθύς στο ψητό. Χρησιμοποιώ τo distro knoppix (οχι το Live CD, την κανονική εκδοση // παραλλαγή του Debian ειναι ουσιαστικά).

 

Exω στήσει ενα LAN με 2 pc, 1 hub και τον τζαμπαντάν router της Intracom. Το ifconfig γραφει τα παντα κανονικά. ο dhcp ειναι up and running αλλά δεν συνδέεται στο δίκτυο.Σταματάω τον DHCP.To ifconfig εκτελείται χωρίς λάθη αλλά επιμένει. Δοκίμασα το netcardconfig αλλα είδα οτι ουσιαστικά κάνει μια σειρά απο ifconfig και route add οπότε δεν θεωρώ οτι φταίει ενα απο τα δύο.

 

Το δικτυο εινια το κλασσικό :

192.168.1.0 netmask 255.255.255.0

route blah blah gw 192.168.1.1

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ? Αν υπάρχουν τυχόν απορίες για την σύνθεση του δικτύου να το γράψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DHCP κανε Disable

Και εγω εχω 2 pc συνδεδεμενα πανω στο Speedtouch στο ενα δωσε ΙΡ 192.168.1.0 netmask 255.255.255.0

στο αλλο δωσε 192.168.1.1

255.255.255.0

 

απο κει και περα τα Pc το ενα εχει Linux & το αλλο εχει Wind?

Κατι αλλο μεσα απο τo Firewall για δες τι παιζει ειναι ρε γ.... αυτες οι διανομες ειναι λιγο περιεργες τελος παντων α βρεθει λυση

Κοιτα θα σου πουν και αλλοι πολυ πιο γνωστες αν ειναι κατι αλλο ξανα μιλαμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Βασικά έχω απενεργοποιήσει τα παντα. Δεν έχω το speedtouch, αλλά το JetSpeed 520. Τέσπα δεν νομίζω να είναι η διανομή γιατί ουσιαστικά μια ελαφριά έκδοση του Debian είναι, αλλά ούτε και το "πυρότειχος" :D του router γιατί δεν μπορώ ουτε να ping-αρω τπτ απο έξω ή απο μέσα του linux. Ουσιαστικά είναι σαν να μην συνδέεται. Επίσης αυτο που παρατήρησα είναι οτι στο ifconfig μετά απο κάθε επανεκκινιση μένει μόνο το lo και το eth0 σβήνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

anoixe to /etc/network/interfaces kai kane copy/paste ta akolou8a:

 

auto eth0

iface eth0 inet static

address 192.168.1.2<--h oti allh ip 8es

netmask 255.255.255.0

network 192.168.1.0

broadcast 192.168.1.255

gateway 192.168.1.1 <--to default g/w

 

kai pes mas an boh8hse ka8olou....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Το είχα δοκιμασει ήδη αυτό :( και δεν είχε δουλέψει. Αυτό που παρατηρώ στο boot είναι οτι δεν αναγνωρίζει την καρτα LAN και πρεπει καθε φορά να κανω modprobe και μετά να ξεκινήσω τα ifconfig κτλ. Μήπως τελικά ειναι προβληματικοί οι drivers? Απο την άλλη όμως ειναι οι πιο καινουργιοι που υπαρχουν. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...