Προς το περιεχόμενο

Υπερθερμανση σε ΑΜD


4saken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω εναν Amd στα 1400 Mhz...

Τελευταία παρουσιάζει προβλημα υπερθερμανσης κυριως σε δύσκολες εφαρμογες

οπως π.χ στο FM2005 κατα την διαρκεια του save.

Oσες φορες χρησιμοποιησα μπιστολακι με κρυο αερα το Pc δεν κολλαγε.... :)

Θελω να αγορασω επιπλεον ανεμιστηρα και ισως μια ψυχτρα για την cpu...

Aπο οτι βλεπω οι περισσοτεροι προτεινετε 12αρια ανεμιστηρακια και σε αρκετες περιπτωσεις 2 ανεμιστηρακιαενα να εισαγει αερα και εναν να εξαγει.

Ενα επιπλεον ανεμιστηρακι αρκει?Ποια πιστευετε ειναι η καλυτερη λυση?

 

Μιλησα με το plaisio (ειναι πολυ κοντα στο σπιτι μου) και μου ειπαν οτι τα εργατικα ειναι 20 ευρω....

Μου φαινονται πολλα για 5 λεπτα δουλεια.

Ειναι ευκολη η τοποθετηση?Απο hardware ξερω να προσθετω μνημες,hd kai dvds αλλα δεν εχω ασχοληθει ποτε με ανεμιστηρες κτλ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε πανευκολο....βιδωνεις τα ανεμιστηρακια στις θεσεις τους...το πανω διπλα στις θυρες να βγαζει και το κατω στο πλαινο μερος του κουτιου ας πουμε, να βαζει αερα....(συνηθως στην πλευρα που ειναι το αυτοκολλητο του ανεμιστηρα εχει ροη ο αερας) τα συνδεεις στο ρευμα με το τροφοδοτικο κι ετοιμος...αν θελεις κι εχει το μομπο κενες θεσεις τα συνδεεις και στους αισθητηρες ( δες το manual της μητρικης) για να βλεπεις τις στροφες τους....Ακου 20 ευρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

koita an baleis ena tha to baleis pisw na bgazei aera oxi mprosta giati an to baleis tha mpainei aeras alla den tha exei roh apo kapou na fugei, an baleis 2 einai kalhtera ena mprosta kai ena pisw 'h plai giati dumiourgeite roh kai drwsizete kalhtera. einai eukolo na baleis arkei na exeis upodoxes sth mobo 'h an den exeis, polloa anemisthria exoun kai upodoxes pou sundeontai mazime sklhro h cdrom sthn upodoxh reumatos(4pin). auta den parembaloun to sklhro 'h to cdrom giati h katanalwsh tous einai mikrh se sxesh meth katanalwsh tou sklhrou opote den tha sou dimiourghsoun problhma. allla twra pou einai kalokairi ta susthmata zestenontai pio polu epeidh o aeras pou eiserxete einai pio zestos. sto dikomou gia paradeigma exw 4 kai tou cpu kai to mobo ftanei stous 40C kai to cpu sto 55C. pantos monos ama to koitaxeis ligo to ftiaxneis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις αγορασα ενα 8αρη τελικα και το εγκατεστησα μονος μου μεσα σε 2 λεπτα....

Απλα 2 ερωτήσεις....

1.Ο ανεμιστηρας μπηκε στο πισω μερος.Το βελακι που εχει πανω πρεπει να δειχνει προς τα εξω,σωστα?

2.Πως μπορω να ελεγξω/ρυθμισω τις στροφες του ανεμιστηρα ?

3.Software για ελεγχο θερμοκρασιας και CPU?

4.Ποιο ειναι το φυσιολογικο ευρος θερμοκρασιων για καλοκαιρι/χειμωνα?

Ευχαριστω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)

Το βελακι στους ανεμηστηρες διχνει απο ποια μερια "φυσαει",δηλαδη βγαινει ο αερας.Διχνει κατω και δεξια,τοτε ο ανεμηστηρας γυριζει προς τα φεξια,και βγαζει αερα προς τα κατω.Αρα σωστα το εχεις βαλει:).

 

2)

Tης στροφες του ανεμηστηρα μπορεις να τις ελενξεις,αν συνδεωταν πανω στην μητρικη ή αν ειχε sensor ο ανεμηστηρας.Αυτος που εβαλες φανταζομαι οτι περνει κατευθειαν ρευμα απο το τροφοδοτικο ε?Αρα δεν μπορεις να τις ελενξεις.Μπορεις ομως να ελεξεις τις στροδες του ανεμηστηρακιου της ψυκτρας σου.

 

3)

Υπαρχουν παρα πολλα αν ριξεις μια ματια στο google Π.χ.Ομως και εδω υπαρχουν..

http://www.insomnia.gr/files/pafiledb.php?action=file&id=8

http://mbm.livewiredev.com/download.html

http://www.download.com/SpeedFan/3000-2094_4-10400261.html?tag=lst-0-1

ειναι τα πιο γνωστα..

 

4)Δεν υπαρχει φυσιολογικο ευρος standard.Αναλογα,αν χρησημοποιης πολυ την cpu,τη ροη εχει ο αερας στο κουτι,τι ψυκτρα και ανεμηστηρακι εχεις,ποσες στροφες ειναι το ανεμηστηρακι κτλ.Θα το καταλαβεις μονος σου το ευρος.Ομως για τον amd που εχεις κοιτα να μην ξεπερναει τους 53-54 βαθμους κελσιου,"υπο πιεση"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασα το speedfan 4.24 για να μετρησω τις θερμοκρασιες cpu kai hd....

Aν και εχω δυο fans στο ενα δειχνει 4963 rpm ενω στο αλλο αν και γυριζει κανονικα

δειχνει ο rpm...

 

Οι θερμοκρασιες ειναι οι εξης:

 

Temp1: 47C

Temp2: 40C

Temp3:22 C

HD1:55 C

 

Μπηκα και στο bios και οι θερμοκρασιες CPU kai συστηματος ηταν 44 και 40 αντιστοιχα...

ειμαι ok με αυτες τις θερμοκρασιες?

Δυο μερες που δουλευω το pc και παρα τον καυσωνα δεν εχει κολλησει με το fm2005 που κολλαγε

πρωτα...

Παντως ακουμπαω τον σκληρο δισκο και καιει αρκετα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λιγο ψηλα η θερμοκρασιες σου..!Οσο για το σκληρο..κανε αυτο που σου ειπα.Βρες ενα καμμενο τροφοδοτικο,ανοιξε το κτλ,παρε το ανεμηστηρακι,και δεστο κατω απο το σκληρο ωστε να φυσαει πανω του.Δεστο ετσι οπως ανεφερα πιο πανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
1)

 

2)

Tης στροφες του ανεμηστηρα μπορεις να τις ελενξεις' date='αν συνδεωταν πανω στην μητρικη ή αν ειχε sensor ο ανεμηστηρας.Αυτος που εβαλες φανταζομαι οτι περνει κατευθειαν ρευμα απο το τροφοδοτικο ε?Αρα δεν μπορεις να τις ελενξεις.Μπορεις ομως να ελεξεις τις στροδες του ανεμηστηρακιου της ψυκτρας σου.

 

[/quote']

Ehw pou to ebala sth mobo...dld k sto sensora....paw sto bios alla de borw na allaxsw strofes...ti paizei?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το BIOS ουτε εγω τις εχω αλλαξει ποτε.Δεν ξερω αν υποστηριζει κατι τετοιο καμια mobo αλλα εμενα δεν μου εχει τυχει τετοια:).Θελεις software που να ελενχει τις στροφες.

http://www.majorgeeks.com/download337.html

http://www.majorgeeks.com/Motherboard_Monitor_d311.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου λέτε, μέχρι ποιες θερμοκρασίες αντέχουν οι AMD; Έχω έναν ΧΡ 3000+ με μπάρτον και το ανώτερο που είδα (μέσα απο ΒΙΟS) ήταν 86 βαθμοί! Πρέπει να κατέβω για ψύκτρα αλλά βαρίεμαι, τουλάχιστον κινδυνεύω να πάθει κάποια βλάβη ή να καεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...