Προς το περιεχόμενο

Κάτι σαν τα network drives των Windows σε Linux;


alkisg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hardware:

* Ένας linux server στον οποίο έχω πρόσβαση μέσω local network σαν απλός user

* Το δικό μου pc με debian, windows κτλ, οποιοδήποτε OS.

 

Πρόβλημα: Ας πούμε ότι θέλω να κάνω compile τον καινούργιο gcc (ή οποιοδήποτε άλλο μεγάλο πακέτο) στον server. Φυσικά το quota μου δεν επαρκεί ούτε καν για να βάλω τα sources στον server.

 

Θέλω λοιπόν με κάποιον τρόπο να κάνω απομακρυσμένο mount ή nfs ή link -S ή κάτι σχετικό, ώστε να βλέπω κάποιο μέρος του τοπικού μου σκληρού σαν φάκελο στον server.

 

Απορίες:

* Μπορώ να κάνω κάτι σαν nfs χωρίς να έχω root δικαιώματα στον server;

* Μπορώ να δω από τον server έναν φάκελο από το δικό μου pc; Όπως κάνουμε στα Windows \\mypc\share; Όχι με ftp, να το δω σαν φάκελο, για να μπορώ να κάνω cd μέσα του και μετά compile.

* Έχω δει ότι γίνεται mount εικονικών δίσκων μέσα από ftp/http, αλλά νομίζω ότι αυτό είναι μόνο read only, έτσι δεν είναι; Δηλαδή μπορώ να κάνω mount ένα .iso ή ένα .ext2 αρχείο μέσω ftp/http/τοπικού δικτύου και να γράψω σ' αυτό; Κάτι σαν το mount network drive των Windows;

 

Ευχαριστώ,

Άλκης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δοκιμάσεις απευθείας με την smbmount να κάνεις mount ένα SMB share σε ένα mountpoint όπου έχεις write access θα δουλέψει χωρίς root privileges κατά πάσα πιθανότητα (τουλάχιστον στο gentoo μου παίζει). Απλά το mount δε θα καταγραφεί στο mtab, οπότε για να κάνεις unmount πρέπει να χρησιμοποιήσεις την smbunmount.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

smbmount δεν έχει εγκατεστημένο, θα δοκιμάσω να κατεβάσω καμιά binary distribution (redhat έχει ο server)...

 

Με mount -t smb ... δεν το παίρνει, μου λέει only root can do that.

 

Αν βάλω NFS server στο PC μου (είτε στα XP είτε στο debian) απ' ότι κατάλαβα θα παίζει, αλλά το NFS δεν έχει permissions και θα μπορεί ο καθένας να δει το share που θα κάνω, έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To NFS έχει permissions, αυτά των αρχείων όπως εμφανίζονται στο server. Το θέμα είναι ότι ούτε NFS μπορείς να κάνεις mount χωρίς root privileges. Δοκίμασε μήπως η smbmount λέγεται mount.smbfs (αν όντως τελικά υπάρχει samba εγκατεστημένη στο server, πράγμα καθόλου σίγουρο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα, δεν γίνεται. mount,mount_nfs,mount_smb όλα θέλουν root για να γίνουν, και αν δεν θέλουν υπάρχει πρόβλημα ή δεν έχει στηθεί σωστά σο σύστημα.

Και mount μέσα στο home σου τελικά να καταφέρεις να κάνεις , πάλι αυτό υπακούει στο Quota σου οπότε δεν έχει νόημα.

 

Με λίγα λόγια. Δεν γίνεται (γιατί δεν πρέπει να γίνεται από default), εκτός και αν ο admin έχει κάνει το σύστημα του επιτηδες τρύπιο, για κάποιο λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο admin του δικτύου μου είπε ότι με

mount \\mypc\share localfolder

μπορώ να κάνω mount NFS, αρκεί να στήσω NFS server στο δικό μου PC.

 

Ο server δεν έχει εγκατεστημένη samba (no mount.smbfs). Έστω ότι κατεβάζω μια distribution του smbmount. Πρέπει να υπάρχει κάποιος δαίμονας samba client για να παίξει, ή μπορώ να τρέξω έναν εγώ (ή να τον τρέξει το smbmount) σαν απλός user;

 

Και mount μέσα στο home σου τελικά να καταφέρεις να κάνεις , πάλι αυτό υπακούει στο Quota σου οπότε δεν έχει νόημα.
Γιατί αυτό; Υποθέτω ότι αν κάνω mount δικό μου δίσκο, από το δικό μου pc, θα έχω πλήρη δικαιώματα, δεν θα με περιορίζουν τα quota του server...

 

Πάντως δεν νομίζω ότι ανοίγει κάποια τρύπα ασφαλείας το να κάνω mount δικό μου δίσκο... Είναι περίπου το ίδιο (από θέμα ασφάλειας) με το να έβαζα ένα DVD... Δεν βλέπω γιατί θα έπρεπε να είναι κομμένο by default...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα' date=' δεν γίνεται. mount,mount_nfs,mount_smb όλα θέλουν root για να γίνουν, και αν δεν θέλουν υπάρχει πρόβλημα ή δεν έχει στηθεί σωστά σο σύστημα.

Και mount μέσα στο home σου τελικά να καταφέρεις να κάνεις , πάλι αυτό υπακούει στο Quota σου οπότε δεν έχει νόημα.

 

Με λίγα λόγια. Δεν γίνεται (γιατί δεν πρέπει να γίνεται από default), εκτός και αν ο admin έχει κάνει το σύστημα του επιτηδες τρύπιο, για κάποιο λόγο.[/quote']

 

>
apoikos@apollon ~ $ id
uid=501(apoikos) gid=501(apoikos)

apoikos@apollon tcp $ ls -l /usr/bin/smbmount
-rwxr-xr-x  1 root root 762896 Ιούν 20 15:08 /usr/bin/smbmount

apoikos@apollon tcp $ file /usr/bin/smbmount
/usr/bin/smbmount: ELF 32-bit LSB executable, Intel 80386, version 1 (SYSV), for GNU/Linux 2.4.1, dynamically linked (uses shared libs), stripped

apoikos@apollon tcp $ ldd /usr/bin/smbmount
       linux-gate.so.1 =>  (0xffffe000)
       libcrypt.so.1 => /lib/libcrypt.so.1 (0x4af5f000)
       libresolv.so.2 => /lib/libresolv.so.2 (0x49953000)
       libnsl.so.1 => /lib/libnsl.so.1 (0x49ed8000)
       libdl.so.2 => /lib/libdl.so.2 (0x49579000)
       libldap.so.2 => /usr/lib/libldap.so.2 (0x49a16000)
       liblber.so.2 => /usr/lib/liblber.so.2 (0x49a08000)
       libc.so.6 => /lib/libc.so.6 (0x4943d000)
       /lib/ld-linux.so.2 (0x48cdd000)
       libssl.so.0.9.7 => /usr/lib/libssl.so.0.9.7 (0x4a5f8000)
       libcrypto.so.0.9.7 => /usr/lib/libcrypto.so.0.9.7 (0x4a62a000)

apoikos@apollon ~ $ smbclient -L //THOR
Password:
Domain=[THOR] OS=[unix] Server=[samba 3.0.10]

       Sharename       Type      Comment
       ---------       ----      -------
       homes           Disk      Home Directories
       tmp             Disk      Temporary file space
       Mp3             Disk      Mp3's and much more
       SharedDocs      Disk      Shared Documents
       IPC$            IPC       IPC Service (Taratsatos Samba Server)
       ADMIN$          IPC       IPC Service (Taratsatos Samba Server)
       apoikos         Disk      Home Directories
Domain=[THOR] OS=[unix] Server=[samba 3.0.10]

       Server               Comment
       ---------            -------

       Workgroup            Master
       ---------            -------
       SPITI                THOR

apoikos@apollon ~ $ mkdir mp3
apoikos@apollon ~ $ ls -l mp3
σύνολο 0

apoikos@apollon ~ $ smbmount //THOR/Mp3 mp3
Password:

apoikos@apollon ~ $ cd mp3
apoikos@apollon mp3 $ ls -l
σύνολο 16
drwxr-xr-x  1 apoikos apoikos 0 Ιαν 25 23:33 Mp3
drwxr-xr-x  1 apoikos apoikos 0 Ιαν 11 19:01 Mp3 Albums
drwxr-xr-x  1 apoikos apoikos 0 Ιαν 11 19:02 Mp3 - tags needed!
drwxr-xr-x  1 apoikos apoikos 0 Ιαν 11 19:00 Oggs
apoikos@apollon mp3 $

apoikos@apollon tcp $ ps aux | grep smbmount
apoikos  20683  0.0  0.3   4724  1604 ?        Ss   17:29   0:00 smbmount //THOR/Mp3 mp3

 

Η smbmount δε λειτουργεί όπως το παραδοσιακό mount. Τρέχει ως daemon όση ώρα είναι mounted το smb/cifs share και υποθέτω κάνει assign ένα συγκεκριμένo inode σε έναν fd. Στα συστήματά μου (gentoo και slack 9.0) δεν απαιτεί root privileges για να κάνεις mount σε mountpoint που έχεις write access (και όπως βλέπεις δεν είναι setuid root ούτε linked με τίποτα μυστήριο).

 

Επειδή δεν είμαι 100% σίγουρος ότι αυτό θα έπρεπε να συμβαίνει στη γενική περίπτωση, όποιος έχει πρόσβαση σε σχετικό μηχάνημα και χρόνο / όρεξη ας το δοκιμάσει να δούμε.

 

Επίσης για τα quota δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι περιλαμβάνουν remote filesystems. Π.χ. η df -h δε θα σου έδινε διαφορετικό αποτέλεσμα πριν και μετά το mount.

 

@alkisg:

Τα NFS mountpoints είναι της μορφής myserver:/share/point και όχι \\myserver\myshare (αυτά είναι SMB, και μάλιστα από Windows). Και χρειάζεσαι root privileges για να κάνεις mount nfs (και οτιδήποτε γενικά, εκτός από την παραπάνω περίπτωση ίσως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτου. Ναι μεν γίνεται, αλλά μόνο αν έχει εγκατασταθεί κανονικά το smbfs, δηλαδή το smbmnt πρέπει να είναι suid root.

 

Δοκίμασα από δικό μου linux να συνδεθώ (σαν user) σε windows share όπως ο apoikos, όλα ΟΚ. Έκανα copy τα /usr/bin/smb* στον linux server και ξαναδοκίμασα, και τζίφος:

>alkisg@atlantis:~$ smbmount //gaia/antivirus d
smbmount: /usr/kerberos/lib/libgssapi_krb5.so.2: no version information available (required by smbmount)
smbmount: /usr/kerberos/lib/libk5crypto.so.3: no version information available (required by smbmount)
smbmount: /usr/kerberos/lib/libkrb5.so.3: no version information available (required by smbmount)
params.c:OpenConfFile() - Unable to open configuration file "/etc/samba/smb.conf":
       No such file or directory
creating lame upcase table
creating lame lowcase table
Can't load /etc/samba/smb.conf - run testparm to debug it
Password:
smbmnt must be installed suid root for direct user mounts (10121,10121)
smbmnt failed: 1

Εντάξει, λείπουν μερικές βιβλιοθήκες, αλλά νομίζω ότι το λέει καθαρά στο τέλος... Φτου!

 

@apoikos: Δικό μου το λάθος με τα nfs shares, στο linux είμαι lamer!

 

Πάντως ευχαριστώ παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...